Marmeláda nebo džem? Rady, jak vybrat to nejlepší, a recept na beránka

Praha - Od nepaměti patří do našeho jídelníčku a některé recepty si bez nich vůbec neumíme představit. Víte ale, jaký je mezi marmeládou a džemem rozdíl a jak se v obchodě nenechat napálit?

Co je marmeláda a co džem? Lidé to často zaměňují, navíc s pojmem marmeláda zamíchala Evropská unie. Dříve byl rozdíl v zásadě v tom, že marmeláda byla hladká zatímco v džemu jsou kousky ovoce, už deset let ale platí, že marmeládou se smí označovat jen výrobek z citrusových plodů, z pomerančů, limetek či grepů, kde podíl těchto plodů musí být minimálně 20 % . V případě jiného ovoce nemůže být výrobek nazýván marmeládou, výrobci zvolili označení například ovocná směs.

Pokud výrobek obsahuje nejméně 35 % ovoce, je označen jako džem a jestliže je v něm nejméně 45 % ovoce, potom je označen jako džem výběrový nebo také extra. Češi mají nejradši džem jahodový, jiní ale dávají přednost rybízu, meruňce nebo malinám. Vrchol sladkého mlsání přichází obvykle během vánočních a velikonočních svátků.

Jak si dobře vybrat sladkou neřest Čtěte složení na obalu. Čím větší podíl ovoce, tím lépe. Všímejte si také obsahu přidaného cukru. Kvalitní džem se pozná i podle toho, že ho má méně a sladkost i chuť tvoří samotné ovoce. Porovnejte si více výrobků a sledujte množství přídavných látek, zde platí čím víc, tím hůř. Věnujte pozornost ceně, protože rozhodně neplatí, že dražší je nutně lepší, naopak ale platí, že pod určitou cenovou hladinou už nelze zachovat kvalitu. A platí také, že kvalitní výrobek se svým složením rád pochlubí. Hledejte proto označení jako extra, protože vysoký podíl ovoce je u obdobně označených výrobků daný zákonem.

Právě výběrové džemy s vysokým obsahem ovoce a s míň cukrem si v poslední době získávají na oblibě. "Jahodový džem mám ráda již od dětství, ráda ho snídám s chlebem, nebo když mám chuť na něco dobrého, sednu si třeba k televizi a dám si ho s piškoty," prozrazuje olympijská medailistka Gabriela Soukalová. "Teď jsem si oblíbila Extra džemy Hamé. Překvapilo mě, že jsou tam celé jahody a je poznat, že tam skutečně je ovoce a ne nějaké náhražky. Vím, jak mamka doma dělá džem, a tenhle je stejně poctivý jako ten domácí."

Špaldový velikonoční beránek

Ingredience:

* 150 g celozrnné mouky jemně mleté,* 100 g špaldové mouky jemně mleté,* 4 vejce,* 180 ml mléka,* 120 g třtinového cukru,* 1 lžička vanilkového extraktu,* 4 lžičky prášku do pečiva,* 2 lžíce slunečnicového oleje

Postup: Troubu předehřejte na 180 °C. Formu na beránka vymažte máslem a vysypte hrubou moukou. Do mísy prosejte celozrnnou a špaldovou mouku a vmíchejte prášek do pečiva. Žloutky oddělte od bílků a utřete s třtinovým cukrem a vanilkovým extraktem. Přilijte mléko, olej a vmíchejte mouku. Bílky ušlehejte v tuhý sníh a jemně zapracujte do těsta. Těsto pak vlijte do připravené formy a pečte asi 45 minut.

Tip: Beránka nakrájeného na plátky si můžete pomazat oblíbeným džemem.

Související

Více souvisejících

Velikonoce potraviny jídlo recepty, vaření -

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podařilo se identifikovat těla 70 tisíc mrtvých ruských vojáků. Podle odhadů jich ale zahynulo mnohem víc

Na Ukrajině dosud zemřelo až 70 tisíc ruských vojáků. Vyplývá to z nové analýzy BBC. Jde ale pouze o identifikované osoby, celkově jich mohlo padnout až 200 tisíc.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy