Praha - Vědci se stále nemohou shodnout, jak ovlivňuje mateřské mléko vznik alergie u dítěte. Studie německých lékařů ukázala, že délka kojení může výskyt alergických příznaků zvyšovat i snižovat. Důležitou roli hraje to, který z rodičů je alergik.
Souvislost mezi kojením a rizikem vzniku atopického ekzému je zatím poněkud sporná. Zatímco některé studie podporují teorii, že kojení snižuje riziko vzniku astmatu nebo atopického ekzému u dětí, jiné studie toto tvrzení vyvracejí, a dokonce naznačují, že kojení by mohlo riziko i zvyšovat. Studie německých lékařů z Ústavu pro výzkum a prevenci a sociálního lékařství v Brémách zjišťovala, jaký je vztah mezi kojením a prevalencí atopických chorob u dvouletých dětí.
Do studie bylo zahrnuto celkem 1 685 dětí a jejich rodiče vždy po narození, v šesti, dvanácti a dvaceti čtyřech měsících vyplňovali dotazník. Otázky se týkaly jak zdravotního stavu rodičů a dítěte, tak i například délky kojení, socioekonomické situace rodiny a podobně. Hodnocen pak byl výskyt alergických reakcí u dvouletých dětí ve vztahu jak k délce kojení, tak i zdravotnímu stavu obou rodičů.
Kojení může působit pozitivně i negativně
Z 837 chlapců a 848 holčiček se příznaky alergie ve dvou letech projevily u 207 chlapů a 186 děvčátek. Ve 114 případech byl alergik už otec, v 94 matka a v 61 případech trpěli některým z příznaků alergií (atopická dermatitida nebo astma) oba rodiče. U dětí, jejichž rodiče byli po alergické stránce naprosto zdraví, mělo dlouhodobé kojení spíše negativní důsledky na vznik alergií. Zatímco u nekojených dětí se alergie projevila v 15 % případů, u dlouhodobě kojených to už bylo téměř 25 %. Podobné výsledky vyšly i ve skupině dětí, jejichž otec byl zdravý a matka alergička. U dětí, kde byla matka zdravá a otec alergik nebo oba rodiče alergici, naopak kojení delší než čtyři měsíce těmto dětem možnost výskytu alergických příznaků rapidně snížilo.
Studie ukázala, že délka kojení může výskyt alergických příznaků zvyšovat i snižovat. Důležitou roli hraje informace, který z rodičů je alergik. Obecně ale stále platí, že delší kojení, které se doporučuje v délce minimálně šesti měsíců, má na budoucí zdraví dítěte pozitivní vliv.
Atopický ekzém, strašák západní Evropy
Alergie na jídlo a potraviny patří mezi nejčastější alergie vůbec. Často vzniká už v dětském věku, někdy například ve formě tzv. atopického ekzému.
V posledních letech, zejména kvůli vlivu životního prostředí, narůstá ve vyspělých zemích Západní Evropy počet dětí, které trpí nějakou z forem atopického ekzému. Jaký je přesný výskyt tohoto alergického onemocnění u dětí v západním Švédsku, zkoumali lékaři z dětského oddělení Dětské nemocnice královny Silvie v Gothenburgu. Ve své studii hodnotili rizikové faktory, které vzniku atopického ekzému předcházely.
Vybráno bylo celkem 8 176 rodin dětí, u kterých se přihlíželo k jedinému kritériu: děti se musely narodit v západním Švédsku v roce 2003. Rodiče vyplňovali dotazníky s otázkami, kdy a jaké příkrmy začali u dětí používat. Dotazník byl zaměřen zejména na přítomnost alergenních složek potravy, jako jsou vejce, mléko a ryby. První dotazník rodiče vyplňovali kolem šestého měsíce života dítěte, druhý o další půlrok později.
Po vyplnění dotazníků lékaři hodnotili jejich obsah a rizikové faktory, které vzniku atopického ekzému u dětí předcházely. Z 8 176 rodin jich nakonec bylo ve studii 4 921, tedy přibližně 60 procent.
U dvaceti procent dětí se do jednoho roku objevil atopický ekzém, poprvé nejčastěji kolem čtvrtého měsíce života. Častěji se vyskytoval u dětí, v jejichž rodinách se atopický ekzém už dříve vyskytl.
Ryby a ptáci jako ochrana
Zajímavé ale bylo, že daleko méně dětí mělo atopický ekzém v domácnostech, kde se buď chovali ptáci, ať už domácí, nebo exotičtí, a také se často konzumovaly ryby. Konzumace ryb a rybího oleje dokonce snížila výskyt na více než jednu třetinu oproti rodinám, které rybám tolik neholdovaly. Naproti tomu se nepodařilo prokázat ani alergizující vliv vajec nebo mléka, ať už byly jako příkrm zavedeny kdykoliv.
Související
Počasí dnes nebude příznivé pro alergiky, upozornili meteorologové
Jak léčit obezitu či alergie u člověka? Vodítkem může být jídelníček goril
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák