KOMENTÁŘ | Proč Írán vede zástupnou válku proti Izraeli a nebojuje sám? Roli hraje geografie i hrozba střetu s NATO

Hamás potvrdil, že dostal k útoku na Izrael podporu od Íránu. Podle mluvčího skupiny Ghaziho Hamada se Teherán zavázal, že bude „stát na straně palestinských bojovníků až do osvobození Palestiny a Jeruzaléma“. Íránská podpora radikálním hnutím, která chovají nepřátelství k Izraeli, je notoricky známá a nijak překvapivá. Írán nemá moc jiných možností než vést zástupnou válku, přímá invaze proti židovskému státu je prakticky nemožná. 

Západní představitelé nepochybují o íránské finanční a zbrojní podpoře radikálům. Íránský režim dlouhodobě s Izraelem vede zástupný konflikt a vyhrožuje mu zničením. Ostrá rétorika vedla Západ k tvrdým sankcím kvůli jeho jadernému programu, protože je zcela zřejmé, kam by íránské jaderné hlavice letěly. Íránští poslanci nedlouho po útoku v parlamentu dokonce skandovali: „Smrt Izraeli!“

Proto Teherán volí jinou taktiku. Jím podporované paramilitární jednotky působí po celém Blízkém východě. Jedna z největších zemí regionu má v rukou podporu nejen Hamásu, ale i Hizballáhu. To je důvod, proč některé dílčí útoky přišly z území Libanonu – právě tam Hizballáh působí. 

Nyní má Islámská republika v rukou esa, která Izraeli mohou překazit snahu o porážku Hamásu. Ačkoliv se zdá izraelský pozemní vpád do Pásma Gazy jako nejpravděpodobnější ze scénářů, radikálové vzali tolik zajatců, že jakákoli ofenzivní operace IDF vyžaduje extrémní dávku opatrnosti. 

To Íránu vyhovuje – Hamás zřejmě nebude moct být poražen a vliv Teheránu v regionu nepoleví, ba naopak. Írán získá diplomatický kapitál pro vyjednávání míru – nikoliv však vlastního míru s Izraelem, nýbrž mezi radikály a Izraelem. Jako jeden z hlavních požadavků jistě bude ukončení izraelského bombardování jednotek Íránských revolučních gard v Sýrii, které se dle dostupných informací na invazi přímo podílejí. 

Každý krok Teheránu v této válce může izraelskou pozici v regionu oslabit. Žádný stát nemá takový apetit pro válku s židovským státem jako Írán. Tomu ale nezbývá než ji vést zástupně, protože leží od Izraele stovky kilometrů a v cestě stojí území jiných suverénních států – Iráku či Turecka a Sýrie. 

Jediná možnost přímého přístupu je obeplutí celého Arabského poloostrova a rozsáhlá vyloďovací operace v oblasti izraelského města Aqaba. Pravděpodobnost úspěchu takového tahu se ale snižuje s tím, že v okolí Rudého moře se rozléhá pobřeží dalšího úhlavního nepřítele Íránu – Saúdské Arábie. 

Navíc nedaleko leží Středozemní moře, které už hlídá letectvo a námořnictvo Severoatlantické aliance. Podnikat vojenské kroky v této oblasti pro íránskou armádu může znamenat katastrofu. Nezdá se však, že by Írán pro takovou ofenzivní operaci měl prostředky, pokud by jej přímo nepodpořila slábnoucí Moskva. Ta s Izraelem nemá špatné vztahy – naopak jejich vzájemné vztahy jsou pro obě země do velké míry exkluzivní, takže ruská podpora války proti němu není ve hře. 

Evidentně existuje řada důvodů, proč Írán svou nenávist k Izraeli projektuje prostřednictvím menších skupin. Daří se mu to dobře, úhlavní nepřítel je nyní plně zaměstnán bojem proti Hamásu a Teherán má volnější ruce. Může působit více nepozorovaně. Íránci zřejmě pochopili, že Izrael nedokážou zničit konvenčně, tak zvolili strategii zástupu a odvedení pozornosti.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Írán Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Izraelská armáda Izrael Hizballáh NATO

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy