KOMENTÁŘ | Proč Írán vede zástupnou válku proti Izraeli a nebojuje sám? Roli hraje geografie i hrozba střetu s NATO

Hamás potvrdil, že dostal k útoku na Izrael podporu od Íránu. Podle mluvčího skupiny Ghaziho Hamada se Teherán zavázal, že bude „stát na straně palestinských bojovníků až do osvobození Palestiny a Jeruzaléma“. Íránská podpora radikálním hnutím, která chovají nepřátelství k Izraeli, je notoricky známá a nijak překvapivá. Írán nemá moc jiných možností než vést zástupnou válku, přímá invaze proti židovskému státu je prakticky nemožná. 

Západní představitelé nepochybují o íránské finanční a zbrojní podpoře radikálům. Íránský režim dlouhodobě s Izraelem vede zástupný konflikt a vyhrožuje mu zničením. Ostrá rétorika vedla Západ k tvrdým sankcím kvůli jeho jadernému programu, protože je zcela zřejmé, kam by íránské jaderné hlavice letěly. Íránští poslanci nedlouho po útoku v parlamentu dokonce skandovali: „Smrt Izraeli!“

Proto Teherán volí jinou taktiku. Jím podporované paramilitární jednotky působí po celém Blízkém východě. Jedna z největších zemí regionu má v rukou podporu nejen Hamásu, ale i Hizballáhu. To je důvod, proč některé dílčí útoky přišly z území Libanonu – právě tam Hizballáh působí. 

Nyní má Islámská republika v rukou esa, která Izraeli mohou překazit snahu o porážku Hamásu. Ačkoliv se zdá izraelský pozemní vpád do Pásma Gazy jako nejpravděpodobnější ze scénářů, radikálové vzali tolik zajatců, že jakákoli ofenzivní operace IDF vyžaduje extrémní dávku opatrnosti. 

To Íránu vyhovuje – Hamás zřejmě nebude moct být poražen a vliv Teheránu v regionu nepoleví, ba naopak. Írán získá diplomatický kapitál pro vyjednávání míru – nikoliv však vlastního míru s Izraelem, nýbrž mezi radikály a Izraelem. Jako jeden z hlavních požadavků jistě bude ukončení izraelského bombardování jednotek Íránských revolučních gard v Sýrii, které se dle dostupných informací na invazi přímo podílejí. 

Každý krok Teheránu v této válce může izraelskou pozici v regionu oslabit. Žádný stát nemá takový apetit pro válku s židovským státem jako Írán. Tomu ale nezbývá než ji vést zástupně, protože leží od Izraele stovky kilometrů a v cestě stojí území jiných suverénních států – Iráku či Turecka a Sýrie. 

Jediná možnost přímého přístupu je obeplutí celého Arabského poloostrova a rozsáhlá vyloďovací operace v oblasti izraelského města Aqaba. Pravděpodobnost úspěchu takového tahu se ale snižuje s tím, že v okolí Rudého moře se rozléhá pobřeží dalšího úhlavního nepřítele Íránu – Saúdské Arábie. 

Navíc nedaleko leží Středozemní moře, které už hlídá letectvo a námořnictvo Severoatlantické aliance. Podnikat vojenské kroky v této oblasti pro íránskou armádu může znamenat katastrofu. Nezdá se však, že by Írán pro takovou ofenzivní operaci měl prostředky, pokud by jej přímo nepodpořila slábnoucí Moskva. Ta s Izraelem nemá špatné vztahy – naopak jejich vzájemné vztahy jsou pro obě země do velké míry exkluzivní, takže ruská podpora války proti němu není ve hře. 

Evidentně existuje řada důvodů, proč Írán svou nenávist k Izraeli projektuje prostřednictvím menších skupin. Daří se mu to dobře, úhlavní nepřítel je nyní plně zaměstnán bojem proti Hamásu a Teherán má volnější ruce. Může působit více nepozorovaně. Íránci zřejmě pochopili, že Izrael nedokážou zničit konvenčně, tak zvolili strategii zástupu a odvedení pozornosti.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Írán Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Izraelská armáda Izrael Hizballáh NATO

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy