Policie odpoledne ukončila bezpečnostní opatření v okolí pražských škol, které přijala kvůli anonymní výhrůžce střelbou na neurčené škole v hlavním městě. Čas uvedený ve výhrůžce uplynul. Po pachateli policie nadále pátrá, informovala na twitteru. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předtím upozornil na náklady bezpečnostního nasazení ve výši až statisíců korun, které může stát od pachatelů vymáhat.
Výhrůžka se objevila podle policejního mluvčího Jana Daňka v neděli na sociálních sítích. Policie proto přijala bezpečnostní opatření, které dnes odpoledne odvolala. "Jelikož se výhrůžka vztahovala ke konkrétnímu času a ten již uplynul, byla opatření v okolí pražských škol ukončena," uvedla policie odpoledne na twitteru.
Jelikož se výhružka vztahovala ke konkrétnímu času a ten již uplynul, byla opatření v okolí pražských škol ukončena. Policisté se budou případu věnovat v rámci běžného výkonu služby. Pátrání po pachateli je v kompetenci středočeské pol., jelikož tam případ vyšel najevo.
— Policie ČR (@PolicieCZ) 24. června 2019
Policisté se budou případu nadále věnovat v rámci běžného výkonu služby. "Pátrání po pachateli je v kompetenci středočeské policie, jelikož tam případ vyšel najevo," uvedla policie.
Ministr školství Robert Plaga (ANO) o situaci hovořil s Hamáčkem. "Takovéto věci nejsou legrace, stojí to velké peníze policii i školy, které musejí přijímat další bezpečnostní opatření. Člověk, který něco takového udělá, jakkoli se bude obhajovat tím, že to bylo v žertu, tak bude čelit příslušným následkům," řekl Hamáček novinářům. Dodal, že náklady policie vyčíslí pro případné trestní řízení. Pohybují se nicméně v desítkách až stovkách tisíc korun.
Podobný případ vyhrožování střelbou v blíže nespecifikované škole v Česku řešila policie 10. června. Ještě týž den zadržela šestnáctiletého mladíka, který se k činu přiznal s tím, že výhrůžku nemyslel vážně. Je podezřelý z přečinu nebezpečné vyhrožování. S ohledem na jeho věk mu hrozí poloviční trestní sazba, tedy trest odnětí svobody až na půl roku, případně zákaz činnosti. Kromě trestněprávní roviny je v tomto případě ale i reálná možnost vymáhat po podezřelém zpsobené škody.
Za dostatečné zabezpečení škol je odpovědný v první řadě jejich zřizovatel a situace se na jednotlivých školách může lišit, uvedlo dnes ministerstvo školství. Úřad již dříve vypsal na podporu zabezpečení škol a školských zařízení dva dotační programy celkem za 26 milionů korun. Peníze ministerstvo rozdělilo 364 školám. Bezpečnost na školách je jedním z kritérií, které kontroluje Česká školní inspekce.
Související
V Uherském Brodě evakuovali školu. V budově se nacházela nebezpečná látka
Policie odhalila organizovanou skupinu obchodníků s drogami
krimi , Praha , Robert Plaga , Jan Hamáček , Školství
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 1 hodinou
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 1 hodinou
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 1 hodinou
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 2 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 4 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 5 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 6 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 7 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 8 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 10 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 14 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.
Zdroj: Libor Novák