Starosta (ODS) zadlužil svou vesnici o 21 milionů, už je před soudem

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud dnes začal řešit případ bývalého starosty obce Chlumec na Ústecku. Podle žaloby způsobil obci s 4500 obyvatel škodu 21,9 milionu korun, ta se dostala až do exekuce. Roman Hanusch (ODS) se necítí vinen, při dnešním výslechu nepřímo obvinil místostarostu i ministerské úředníky. Soudní jednání jsou nařízená do pátku.

Obžaloba zahrnuje čtyři trestné činy - podvod, zneužití pravomocí veřejného činitele, porušení povinností při správě cizího majetku a pokus o dotační podvod. Za každý z nich hrozí až osmiletý nebo desetiletý trest. Státní zástupce klade Hanuschovi za vinu to, že si objednával stavební práce, aniž s tím souhlasilo zastupitelstvo a obec na ně měla peníze. Faktury se potom ani neobjevovaly v účetnictví. Na jeden projekt chtěl v listopadu 2008 dvanáctimilionovou dotaci od ministerstva financí, které ale pojalo podezření a peníze nepřidělilo. Způsobené škody vyčíslili vyšetřovatelé na 21,9 milionu korun, prospěch participujících firem označují jako "značný". Největší škodu údajně starosta způsobil obci, o další milion údajně připravil i místní rybáře, kteří mu zaplatili zálohu za převod rybníka, jehož se ale nedočkali. Obec se připojila jako účastník řízení, požaduje po Hanuschovi zaplacení škody přes 18,1 milionu korun. U soudu dnes zaznělo, že žádost o dotaci z fondu podpory bydlení vyplňoval přes internet tehdejší místostarosta Josef Říha. "Pokud došlo ke zkreslení, tak já jsem nic nezkreslil ani to nenařizoval," vypověděl dnes u soudu Hanusch s tím, že neví, jestli při vyplňování formuláře něco zfalšoval Říha. Ministerstvo financí pod tehdejším vedením Miroslava Kalouska podle Hanusche poslalo vedení Chlumce kvůli dotaci několik dopisů. "Bohužel v březnu došlo k pádu vlády, pan ministr (financí Eduard) Janota se možné kauzy zalekl a dopisy byly nazvány falzem. Nezfalšoval jsem je já. Neumím to, bohužel. Kdybych to uměl, tak se živím něčím jiným. Ne jako starosta," řekl dnes před soudem bývalý starosta. Hanusch vedl město od počátku 90. let až do roku 2009, kdy se začalo o problémech obce hovořit. Město dluží věřitelům desítky milionů korun, odhady z roku 2010 hovořily až o 45 milionech. Část by se ale mohlo odmazat tím, kdyby se mu podařilo u soudu zneplatnit zmíněné smlouvy. Zároveň se obec potýká s exekutory, kteří město zbavili práv k několika budovám, včetně obecního úřadu.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii

V době, kdy chtěli mít čeští fotbalisté spíše klid na přípravu na čtvrteční veledůležitou baráž o postup na mistrovství světa, český fotbal od úterního rána řeší největší korupční kauzu v jeho historii. Jedná se o případ týkající se podvodných sázek, tzv. match fixingu, a jak upozornil samotný předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) David Trunda na mimořádné úterní tiskové konferenci, nikdo z podezřelých není v rámci této kauzy z vedení asociace, neboť ona sama byla iniciátorem tohoto vyšetřování. 

Více souvisejících

Korupce ODS

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

27. června 2026 17:38

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy