Před 30 lety zemřel silák Franta Kocourek, oblíbená postava historek Miroslava Donutila

Ve středu 7. července uplynulo třicet let od úmrtí nezapomenutelného siláka, gladiátora, baviče, herce, básníka, ale také velmi citlivého člověka Franty Kocourka. Díky jeho vstřícné povaze a dobrotě byl celý život obklopen řadou přátel.

Franta Kocourek, jedna z nejpopulárnějších a nejsvéráznějších postav města Brna. Pro celou republiku byl znám především jako silák, gladiátor a tvůrce brněnské hantýrky. Byl mužem mnoha povolání. Živil se jako uhlíř, písmomalíř a natěrač, hrál v divadle Husa na provázku, účinkoval v televizi i na Barrandově, založil skupinu Los Brňos s proslulým Rudym Kovandou, psal verše i povídky a především byl velkým mystifikátorem. Díky historkám, které o něm často vyprávěl jeho velký kamarád Miroslav Donutil, je dokonce pro mnohé považován za fiktivní postavu.

Se zápasem začal ve třinácti letech po vzoru svého otce. Po čase se seznámil s Františkem Česalem. Tehdy již zestárlý 75letý silák, který se kdysi sám tituloval jako “nejsilnější muž dnešní doby, mistr Č.S.R. a moravský Král železa“ se jej prý zeptal: „Franto, a co bys chtěl lámat? Slané tyčinky?”

Ale údajně existuje ještě jedna verze, kdy Kocourek Česala vyhledal, zazvonil, vešel a řekl: „Tož povídejte, chcete-li vůbec cokoliv vyjevit!” Česal ho plácnul po bedrech a když se kluk nezhroutil, s dovolením se mu podíval na chrup. „Říkáš, že jsi Kocourkův? Proč táta nepřišel s tebou? Aha, rozumím…” Když odpověděl, že není od černého řemesla ani od řezníků, jenom malířem písma, Král železa ve výslužbě před něj postavil mísu koláčů a chtěl mu tak naznačit, aby se na to raději vykašlal. Jenže již tehdy byl Franta tvrdošíjný a nevzdal to.

Sám doma od té doby trénoval a v roce 1962 se přihlásil do zápasnického oddílu Zbrojovky Brno, trénoval ho sám Bedřich Pavliňák. Kocourek se skutečně vypracoval. Později díky svým slavným gladiátorským kouskům byl  jako silák obsazován nejen do řady filmů, ale stal se i vyhledávaným „železným mužem, králem“ zahraničních turné. Dokázal přetrhnout balíček karet, překousnout pětikorunu, ze železné tyče vytvarovat kolibříka či nechat se přejet autem, rozbít na sobě obrovský kus kamenného kvádru.

V roce 1971 ho režisér Jiří Štědroň obsadil do role siláka v Romeovi a Jůlii tehdejší činohry Mahenova divadla v Brně. Svou první roli si tady tehdy zahrála i mladičká Libuše Šafránková. Jak vzpomínal kdysi originálně ve svém pořadu Miroslav Donutil: „Zatímco my, co jsme vystudovali herectví, jsme tam měli jen štěky. Franta, který neměl s herctvím až tak společného, už tam měl roli, v Shakespearově tragédii Romeo a Julie. Měl tam roli Petra, sluhy chůvy Jůliiny. Měl v tom Shakespearovi dokonce dvě věty. Ta jedna zněla: Bacha Kapuleti dó. A ta druhá: Ešiva na tebe někdo sáhne, tak mu dám takovou do glosňy, že se z toho nikdy nevzpamatuje.“

Ve stejném roce se Franta Kocourek také oženil. Na svatbě nechyběl tehdejší „brněnský umělecký svět“ – mimo jiné Petr Ulrich, Bob Frídl, Petr Novák, ale i tehdejší student JAMU Jiří Bartoška. Manželství se ale po třech letech rozpadlo.

Když začal učinkovat v Divadle na provázku, byl už brněnskou, ale i českou legendou. Poprvé se na prknech divadla objevil v roce 1974, v komedii Profesionální žena, kterou napsal Milan Uhde. Od té doby se Franta Kocourek stal neodmyslitelnou součástí této slavné brněnské scény.  Kolega a kamarád Boleslav Polívka uvedl: „Franta si strašně rád hrál. Hrál si nejenom na to, že by chtěl předvádět svou sílu a co dokáže trénink, vůle a síla. On prostě pořád zůstal klukem. Klukem obaleným tím silákem.“ A to potvrzoval Franta Kocourek spolu se svým kamarádem legendárním Rudym Kovandou a jejich „kapelou“ Los Brňos, kde jejich kreace, vystupování opravdu připomínalo dva malé kluky, kteří si neskutečně nádherně hrají.

Ovšem v roce 1978 přišla tragédie. Zřejmě kvůli selhání brzd uhlířského vozu, který Kocourek řídil a sám málem v autě uhořel, došlo k autohavárii se zraněnými. I přes nevyjasněné okolnosti vzniku havárie následoval krutý trest – dva a půl roku nepodmíněně. Tato vypjatá situace mu navíc způsobila první srdeční infarkt.

Po sametové revoluci dál vystupoval v televizi, často i v zahraničí, ale zároveň se pro něj život hodně změnil. Opustila ho řada přátel. Nejbolestněji jej ale zasáhla smrt Rudyho Kovandy při tragické nehodě.

„Byl krásný letní den a Franta Kocourek s několika nejbližšími přáteli a manželkami seděli v oblíbené hospodě Hrdá Ves. Seděli u stolu a Franta šprýmoval s hosty, kteří stáli u hracího automatu. Po nějaké chvíli se obrátil s nastaveným půllitrem ke svému dlouholetému kamarádovi Frantu Kocmanovi, který seděl po jeho pravici a řekl: Frankie, zdar! A položil hlavu na rameno svého kamaráda, jako by si chtěl krátce odpočinout. Smrt přišla neohlášeně.“ Tak vzpomíná na 7. červenec roku 1991 vzpomíná Miroslav Donutil v dokumentu Jiřího Vondráka Král železa a smíchu Franta Kocourek.

Související

Miroslav Donutil Rozhovor

Před 30 lety odešel silák Kocourek. Dobrák se širokým srdcem, jemuž komunisté ztrpčovali život, říká Donutil

Na jeho hlase bylo znát, jak moc mu jeho kamarád chybí, a to i třicet let od jeho smrti. Jakmile ale herec Miroslav Donutil zavzpomínal na legendární historky se silákem, umělcem a bavičem Frantou Kocourkem, který skonal 7. července 1991 na selhání srdce, úplně pookřál. „Franta uměl překvapit, zvláště ve chvílích, kdy jste nic od něj nečekali. Jednalo se o dobráka, který měl široké srdce. S každým uměl vyjít. A věřím, že by v současném světě svým pohledem dokázal řadě lidí otevřít oči, aby pochopili, čemu špatnému třeba věří,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Miroslav Donutil.

Více souvisejících

Franta Kocourek

Aktuálně se děje

před 16 minutami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 50 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní

Ruský prezident Vladimir Putin podle amerického ministra obrany Lloyda Austina nedokázal za více než 1 000 dnů války na Ukrajině dosáhnout žádného strategického cíle. Austin to uvedl během tiskové konference v Laosu, kde zhodnotil průběh konfliktu a dopad na mezinárodní scénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy