Před 30 lety zemřel silák Franta Kocourek, oblíbená postava historek Miroslava Donutila

Ve středu 7. července uplynulo třicet let od úmrtí nezapomenutelného siláka, gladiátora, baviče, herce, básníka, ale také velmi citlivého člověka Franty Kocourka. Díky jeho vstřícné povaze a dobrotě byl celý život obklopen řadou přátel.

Franta Kocourek, jedna z nejpopulárnějších a nejsvéráznějších postav města Brna. Pro celou republiku byl znám především jako silák, gladiátor a tvůrce brněnské hantýrky. Byl mužem mnoha povolání. Živil se jako uhlíř, písmomalíř a natěrač, hrál v divadle Husa na provázku, účinkoval v televizi i na Barrandově, založil skupinu Los Brňos s proslulým Rudym Kovandou, psal verše i povídky a především byl velkým mystifikátorem. Díky historkám, které o něm často vyprávěl jeho velký kamarád Miroslav Donutil, je dokonce pro mnohé považován za fiktivní postavu.

Se zápasem začal ve třinácti letech po vzoru svého otce. Po čase se seznámil s Františkem Česalem. Tehdy již zestárlý 75letý silák, který se kdysi sám tituloval jako “nejsilnější muž dnešní doby, mistr Č.S.R. a moravský Král železa“ se jej prý zeptal: „Franto, a co bys chtěl lámat? Slané tyčinky?”

Ale údajně existuje ještě jedna verze, kdy Kocourek Česala vyhledal, zazvonil, vešel a řekl: „Tož povídejte, chcete-li vůbec cokoliv vyjevit!” Česal ho plácnul po bedrech a když se kluk nezhroutil, s dovolením se mu podíval na chrup. „Říkáš, že jsi Kocourkův? Proč táta nepřišel s tebou? Aha, rozumím…” Když odpověděl, že není od černého řemesla ani od řezníků, jenom malířem písma, Král železa ve výslužbě před něj postavil mísu koláčů a chtěl mu tak naznačit, aby se na to raději vykašlal. Jenže již tehdy byl Franta tvrdošíjný a nevzdal to.

Sám doma od té doby trénoval a v roce 1962 se přihlásil do zápasnického oddílu Zbrojovky Brno, trénoval ho sám Bedřich Pavliňák. Kocourek se skutečně vypracoval. Později díky svým slavným gladiátorským kouskům byl  jako silák obsazován nejen do řady filmů, ale stal se i vyhledávaným „železným mužem, králem“ zahraničních turné. Dokázal přetrhnout balíček karet, překousnout pětikorunu, ze železné tyče vytvarovat kolibříka či nechat se přejet autem, rozbít na sobě obrovský kus kamenného kvádru.

V roce 1971 ho režisér Jiří Štědroň obsadil do role siláka v Romeovi a Jůlii tehdejší činohry Mahenova divadla v Brně. Svou první roli si tady tehdy zahrála i mladičká Libuše Šafránková. Jak vzpomínal kdysi originálně ve svém pořadu Miroslav Donutil: „Zatímco my, co jsme vystudovali herectví, jsme tam měli jen štěky. Franta, který neměl s herctvím až tak společného, už tam měl roli, v Shakespearově tragédii Romeo a Julie. Měl tam roli Petra, sluhy chůvy Jůliiny. Měl v tom Shakespearovi dokonce dvě věty. Ta jedna zněla: Bacha Kapuleti dó. A ta druhá: Ešiva na tebe někdo sáhne, tak mu dám takovou do glosňy, že se z toho nikdy nevzpamatuje.“

Ve stejném roce se Franta Kocourek také oženil. Na svatbě nechyběl tehdejší „brněnský umělecký svět“ – mimo jiné Petr Ulrich, Bob Frídl, Petr Novák, ale i tehdejší student JAMU Jiří Bartoška. Manželství se ale po třech letech rozpadlo.

Když začal učinkovat v Divadle na provázku, byl už brněnskou, ale i českou legendou. Poprvé se na prknech divadla objevil v roce 1974, v komedii Profesionální žena, kterou napsal Milan Uhde. Od té doby se Franta Kocourek stal neodmyslitelnou součástí této slavné brněnské scény.  Kolega a kamarád Boleslav Polívka uvedl: „Franta si strašně rád hrál. Hrál si nejenom na to, že by chtěl předvádět svou sílu a co dokáže trénink, vůle a síla. On prostě pořád zůstal klukem. Klukem obaleným tím silákem.“ A to potvrzoval Franta Kocourek spolu se svým kamarádem legendárním Rudym Kovandou a jejich „kapelou“ Los Brňos, kde jejich kreace, vystupování opravdu připomínalo dva malé kluky, kteří si neskutečně nádherně hrají.

Ovšem v roce 1978 přišla tragédie. Zřejmě kvůli selhání brzd uhlířského vozu, který Kocourek řídil a sám málem v autě uhořel, došlo k autohavárii se zraněnými. I přes nevyjasněné okolnosti vzniku havárie následoval krutý trest – dva a půl roku nepodmíněně. Tato vypjatá situace mu navíc způsobila první srdeční infarkt.

Po sametové revoluci dál vystupoval v televizi, často i v zahraničí, ale zároveň se pro něj život hodně změnil. Opustila ho řada přátel. Nejbolestněji jej ale zasáhla smrt Rudyho Kovandy při tragické nehodě.

„Byl krásný letní den a Franta Kocourek s několika nejbližšími přáteli a manželkami seděli v oblíbené hospodě Hrdá Ves. Seděli u stolu a Franta šprýmoval s hosty, kteří stáli u hracího automatu. Po nějaké chvíli se obrátil s nastaveným půllitrem ke svému dlouholetému kamarádovi Frantu Kocmanovi, který seděl po jeho pravici a řekl: Frankie, zdar! A položil hlavu na rameno svého kamaráda, jako by si chtěl krátce odpočinout. Smrt přišla neohlášeně.“ Tak vzpomíná na 7. červenec roku 1991 vzpomíná Miroslav Donutil v dokumentu Jiřího Vondráka Král železa a smíchu Franta Kocourek.

Související

Miroslav Donutil Rozhovor

Před 30 lety odešel silák Kocourek. Dobrák se širokým srdcem, jemuž komunisté ztrpčovali život, říká Donutil

Na jeho hlase bylo znát, jak moc mu jeho kamarád chybí, a to i třicet let od jeho smrti. Jakmile ale herec Miroslav Donutil zavzpomínal na legendární historky se silákem, umělcem a bavičem Frantou Kocourkem, který skonal 7. července 1991 na selhání srdce, úplně pookřál. „Franta uměl překvapit, zvláště ve chvílích, kdy jste nic od něj nečekali. Jednalo se o dobráka, který měl široké srdce. S každým uměl vyjít. A věřím, že by v současném světě svým pohledem dokázal řadě lidí otevřít oči, aby pochopili, čemu špatnému třeba věří,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Miroslav Donutil.

Více souvisejících

Franta Kocourek

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy