Kouzelník (nezávislého) amerického filmu Steven Soderbergh. Jaká je poetika svébytného cinefila?

Vedle oceněného Vigga Mortensena či Daniela Brühla započatý festival v Karlových Varech pohostí tvůrce Stevena Soderbergha. Jak se vyvíjela kariéra jednoho z nejpozoruhodnějších tvůrců americké kinematografie a v čem spočívá jeho osobitá a někdy možná chameleonská poetika?

Steven Soderbergh na karlovarském festivalu uvede své dva filmy, promítané v rámci sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film, u příležitosti 100 let od spisovatelova úmrtí. Prvním titulem je Kafka z roku 1991 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Soderberghův teprve druhý film kariéry. K filmu se teď po letech vrátil a přestříhal jej do jiné podoby s názvem Mr. Kneff, což je druhý uváděný snímek. Revize materiálu přinesla nové významy, důraz na kafkovské odosobnění a vzniklo tak samostatně funkční a odlišné dílo. Soderbergova návštěva vybízí k tomu, abychom se ohlédli za jeho oslnivou a pozoruhodnou kariérou. Tvůrce je totiž unikát ve všech směrech.

Ačkoli kontinuálně natáčí již od konce 80. let, stále z něj čiší vášeň pro filmy a především jejich sledování. Vede si internetový blog, kde můžete nalézt obsáhlé poznámky k tvorbě či roční soupisy všech děl, které za uplynulý rok viděl. Vedle toho dává nahlédnout do svého tvůrčího procesu. Například poupravil Dobyvatele ztracené archy tak, že barvu změnil na černobílou, odstranil zvukovou stopu a nahradil ji arkádově laděným indie hudebním doprovodem. A proč? Aby se nadále učil režijní inscenaci a dokázal, že Spielbergův blockbuster je obrazově dokonale srozumitelný i bez zvuku. A to již v době, kdy se dávno mohl chlubit festivalovými vavříny a Oscarem.

Soderbergh je zkrátka nevyléčitelný cinefil, jenž svou lásku a oddanost kinematografii dokáže přenést i na publikum, potažmo čtenáře jeho blogu. Na pole celovečerního filmu vtrhl roku 1989 jako nikdo jiný. V šestadvaceti letech s filmem Sex, lži a video opanoval festival v Cannes. Předznamenal tím zlatý věk americké nezávislé kinematografie 90. let, kdy na scénu ovládla dravá a originální tvorba Quentina Tarantina, Roberta Rodrigueze, Kevina Smitha, Darrena Aronofského, Sofie Coppoly, Todda Haynese nebo Richarda Linklatera.

V čem tedy spočívá kouzlo Soderberhovy tvorby, která v současnosti čítá okolo 40 děl? Jde především o soubor několika režijních prvků, jež možná nejsou na první pohled zřejmé, o to víc však podprahově působí. Ve své tvorbě se zabývá lidmi, které společnost plně nepřijímá. Ať už jde o striptéra v Bez kalhot, obviněnou a zadluženou Erin Brockovich, ostatně i samotného Kafku. Upřednostňuje postavy před příběhem. Stylistické volby a distribuce informací podmiňuje jejich vlastnostem a vnitřním dilematům. Boří konvence v tom, jak postavy různorodých stereotypně profesí vnímáme.

Zároveň propojuje individuální osudy s celospolečenskými tématy. Na základě osobních cest reflektuje kriminalitu, chudobu, psychické potíže, dysfunkčnost systému nebo korupci. Nebojí se tepat do nerozebíraných i tabuizovaných témat. Osudy vkládá do žánrových tropů, které ohýbá a uzpůsobuje vlastním potřebám. Žánr podmiňuje vlastní interpretaci, nikoli naopak, jak bývá zvykem. Využívá detailních záběrů, kdy vidíme nuance ve tvářích postav, při pohybu je nechává kamerou plynule sledovat. Navozuje pocit, jako bychom observačně nahlíželi jejich intimní svět. I proto si hraje s plány v obrazu, kdy postavy vidíme s částmi různorodých objektů v popředí. Styl snímání určuje pohyb i mentalita postav.

V jeho filmech opakovaně vyvstávají motivy pomsty a spravedlnosti. Zabývá se i tím, jak obtížně je tyto pojmy definovat a nesvazuje je pouze s kriminálním světem. Když docházíme nakonec předkládaných příběhů, dočkáváme se ambivalentního konce. Fikční světy neuzavírá definitivně, každá výhra i prohra má druhou stranu mince. Ukazuje, že život jednostranně a přímočaře nefunguje. A to ani ve filmu. Boj s životní cestou pro postavy nekončí se závěrečnými titulky. Ačkoli využívá kauzálního vyprávění, narativy působí jako pouhé výseky z života postav.

Synonymem jeho filmografie je vedle oblíbených témat, motivů a stylistických voleb různorodost. Osciluje mezi žánrovými konturami krimi, životopisu, komedie, dramatu, sci-fi, sportu, heistu nebo thrilleru. Umí se přizpůsobit médiu a při migraci na streamovací platformy invenčně uzpůsobuje formální znaky a vyprávění našim monitorům a televizím. Natáčel filmy na mobil, nízkorozpočtovým guerilla stylem, ale i v bohatých studiových podmínkách. U drtivé většiny svých filmů vedle režie zastává i kameru a střih, občasně píše i scénář, případně produkuje.

Spoléhá na přirozené světlo, reálné lokace a ruční kameru. Rád experimentuje s nekonvenčními velikostmi objektivů, praktickými efekty a barvením. Vše podmiňuje konkrétnímu titulu. Díky tomu má každé jeho dílo unikátní nádech, ačkoli v něm stále zůstává autorský a signifikantní otisk. Tvůrce neustále posouvající hranice filmového umění s neuvěřitelnou produktivitou takřka nového filmu ročně nepřestává překvapovat. 

Stále zůstává jedním z nejpozoruhodnějších, nejpodnětnějších a nejzábavnějších amerických tvůrců, který se nebojí změny a adaptace na nové technologické trendy, aniž by z nich učinil pouhý samoúčelný gimmick. Kromě návštěvy ve Varech se připravuje na uvedení mysteriózního hororu Presence, jenž natočený za pouhé tři týdny odpremiéroval letos v Sundance a ke konci roku se dostane do široké distribuce.

Související

Více souvisejících

Steven Soderbergh režiséři filmy Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy