RECENZE: Loganovi parťáci nejsou jen vidlácká alternativa Dannyho zlodějské skvadry

RECENZE – Oscarový režisér Steven Soderberg, o jehož filmy se perou největší herecká esa Hollywoodu, se po deseti letech vrací k žánru komediální zlodějiny. Nezapomíná ale ani svérázně komentovat svět, v němž žijeme.

Jeden kulhá a miluje Johna Denvera. Druhý je barman s jednou rukou. Bratři Jimmy (Channing Tatum) a Clyde (Adam Driver) Loganové si tak dlouho žijí svoji západovirginskou country mizérii, až tuplák jejich trpělivosti přeteče a oni se rozhodnou vyloupit jeden z největších závodních okruhů v zemi. A protože ani jeden z nich nemá s porušováním zákona bůhvíjaké zkušenosti, přiberou pánové do party hned několik svých buranských kamarádů v čele s Joem Bangem (Daniel Craig) a svojí mladší sestrou Millie (Riley Keough).

Jsou filmy pro burany a pak jsou filmy o buranech. Loganovi parťáci naštěstí spadají do druhé kategorie. A přestože se v tomto případě virginskými přízvuky, kovbojskými klobouky, závody NASCAR, americkými vlajkami, pickupy, slámou v puse, country muzikou, opálenými krky, komolením složitých slov a karikaturami obecně ani náhodou nešetřilo, snímek nalezl tu správnou hranici mezi chytrým humorem vysmívajícím se životnímu stylu amerického venkova a laskavým obdivem k němu.

To se ukazuje hlavně na sympatických postavách, o kterých se toho sice zas tak moc nedozvíme, ale to, co nám o nich Soderbergh (údajná scénáristka Rebecca Bluntová je podle mnoha zdrojů pouze režisérovým pseudonymem) řekne – a hlavně kdy to řekne – bohatě stačí k tomu, abychom ve většině z nich viděli to dobré, to zlé, to mezi tím i motivace stojící za jejich jednáním. A takový Joe Bang v podání ještě o stupeň blonďatějšího Jamese Blonda baví i bez toho, abychom potřebovali znát jméno matky jeho prvního psa za svobodna. Craig totiž podle očekávání krade většinu scén pro sebe.

Režisér, kterému se jako jednomu z mála filmařů už téměř tři dekády daří žonglovat mezi nezávislými filmy a hollywoodskou produkcí, se nebojí ani kontroverzních témat, jako je nezájem všemocných korporací o člověka, vztahy v rozvráceném manželství nebo dětský modeling. Jeho komentáře a řešení ale nejdou nejpřímější cestou a ve výsledku velmi příjemně překvapí svojí absencí mravokárnosti.

Pokud se budete shánět po akci, nedočkáte se. Bratři Loganové se (podobně jako jejich kasina vykrádající kolegové) opírají hlavně o zábavné dialogy, plánování loupeže samotné a dynamiku mezi členy týmu. Vzhledem k tomu, že se s tím pojí také několik minut vaty, to možná není ta nejlepší volba. Na druhou stranu i výplňové scény dokážou Soderberghovy zábavné postavičky a barvité, stále se měnící prostředí, za pomoci nápaditých střihů utáhnout aspoň do takové míry, že vyložená nuda by hrozit neměla. Přesto by nejspíš nebylo na škodu prořezat několik vedlejších příběhových větví. Přišli bychom tak sice o jiné úhly pohledu a hned několik komických situací, výsledné zhutnění hlavní dějové linky a větší soustředění na ústřední trio Logan1-Bang-Logan2 bych jen uvítal – a jistě bych nebyl sám.

Loganovi parťáci jsou hravou chytrou jednohubkou, při jejímž sledování se sice bůhvíjak nepotrháte smíchy, konstantní pobavený úsměv sem tam rozšířený několika dobře mířenými kameňáky by ale měl být zaručen.

PS: Většina nejlepších vtipů byla samozřejmě vyplýtvaná do trailerů. Tudíž rada redaktora zní vynechat veškeré upoutávky.

Celkové hodnocení: 75 %

Logan Lucky (2017)

Hrají: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig, Katie Holmes, Seth MacFarlane, Riley Keough, Farrah Mackenzie, Hillary Swank, Katherine Waterston, Sebastian Stan a další

Režie: Steven Soderbergh

Scénář: Rebecca Blunt

Kamera: Steven Soderbergh

Hudba: David Holmes

USA / 119 minut / komedie, krimi, drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Loganovi Parťáci Steven Soderbergh Channing Tatum Daniel Craig - Adam Driver komedie krádeže

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy