Pravděpodobně nepůjdete do nočního klubu a nezeptáte se přitažlivého mladíka (či ženy), zda by vám nepůjčili zubní kartáček. A přesto po nějakém to seznámení a chutných drinků si s nimi vášnivě vyměňujete po pár hodinách polibky. Stejně byste nepoužili stejnou zubní nit jako váš dlouholetý partner či partnerka. A přesto se líbáte každý den.
Proč dochází k tomu, že více než ochotně přitisknete svá ústa k milované osobě a bez váhání jim jazykem olíznete vše, co uvnitř najdete? Podle Sarah Johnsové, expertky na lidské chování a reprodukci z Univerzity v Kentu, za tím stojí naše podvědomá touha naleznout toho nejvhodnějšího partnera.
"Líbání, podobně jako doteky či příjemné pachy, je emoční akt, pomocí kterého identifikujeme toho nejlepšího a evolučně vhodného partnera," dodává imunolog Fulvio Fulvio D'Acquisto. Podle Johnsové je v přírodě běžné, aby se zvířata vzájemně "očichávala", jenže lidé nemají tak silný čich, proto se spíše spoléhají na svůj jazyk.
Psycholožka také tvrdí, že i když si to neuvědomujeme, náš jazyk rozpozná, zda má partner/ka podobné biochemické složení jako my. Reprodukcí dvou kompatibilních jedinců pak vzniká silnější potomek, naopak nekompatibilita mezi partnery často vede k potížím při oplodnění nebo donošení zdravého dítěte. Podle Jonhsové je přirozené, aby si lidé svého partnera či partnerku nejdříve "ochutnali" nejméně rizikovým způsobem.
A proč teda s největší chutí se pouštíme do líbání, ale půjčit si zubní kartáček je nepřijatelné? "Studie v téhle oblasti ukázala, že aktivity spojené se sexem v nás snižují pocity spojené s nechutnými věcmi," říká Jonhsová. Vědci testované skupině pouštěli pornografické materiály a přitom je požádali, aby dělili nepříliš atraktivní věci, jako je například vypít sklenici vody, ve které byla moucha. Zábrany byly mnohem nižší, než se očekávalo.
Podle imunologa Fulvia Fulvia D'Acquisto má pak líbání ještě jednu nespornou výhodu, a to že při aktivitě dochází k výměně slinů, a tím i "přátelských" bakterií, které jsou v každém jedinci namixované jinak. Není tak divů, že lidé, kteří se často oddávají této aktivitě, bývají taky mnohem zdravější.
Související

Do Sýrie se vrátilo 50 tisíc uprchlíků. Bude se jim Asadův režim mstít?

Co se skrývá v polibku? Vědci odhalili více
Líbání , Láska, intimnosti, vztahy , psychologie
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
před 54 minutami

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
před 1 hodinou

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
před 1 hodinou

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
před 2 hodinami

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
před 3 hodinami

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
před 4 hodinami

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
před 4 hodinami

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
před 5 hodinami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 6 hodinami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 6 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 6 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 7 hodinami

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 7 hodinami

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 8 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 9 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera
Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
Hasiči měli v neděli večer plné ruce práce s požárem v Jablonci nad Jizerou. Zasahovalo celkem šest jednotek, plameny z hořícího domu přeskočily i na auto. Požár se podařilo zlikvidovat do půlnoci, škoda jde do milionů korun.
Zdroj: Jan Hrabě