Do Sýrie se vrátilo 50 tisíc uprchlíků. Bude se jim Asadův režim mstít?

Bejrút - Do Sýrie se z Libanonu letos vrátilo 50.000 Syřanů a do konce roku by při současném trendu jejich počet mohl vzrůst na 200.000. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený představitel libanonské bezpečnosti.

Šéf libanonského úřadu pro bezpečnost Abbás Ibráhím v rozhovoru s Reuters uvedl, že jeho úřad ve spolupráci s Damaškem zorganizoval návrat 25.000 lidí do Sýrie. Dalších 25.000 Syřanů se podle něj vydalo domů samo.

V Libanonu je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) registrováno 976.000 syrských uprchlíků. Libanonská vláda tvrdí, že ve skutečnosti je v zemi 1,5 milionu uprchlíků, což je asi čtvrtina populace, a jejich přítomnost představuje značnou zátěž pro libanonskou ekonomiku a veřejné služby. Poté, co se syrské armádě podařilo opět získat kontrolu nad značnou částí Sýrie, z řad některých libanonských politiků včetně prezidenta Michela Aúna zazněly názory, že nastal čas k repatriaci běženců.

Ibráhím návrat tisíců syrských uprchlíků, kteří chtějí domů, koordinuje s Damaškem. Nejprve tak posílá syrským úřadům jména běženců ke schválení. Asi deset procent žádostí podle Ibrahíma Damašek zamítl. Syrské úřady uvádějí, že hledaní běženci se mohou rozhodnout, zda zůstat na místě, nebo se vrátit domů a své "záležitosti vyřídit".

Konflikt v Sýrii propukl v roce 2011 a na Blízkém východě vytvořil 5,6 milionu uprchlíků.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi při návštěvě Bejrútu minulý měsíc uvedl, že uprchlíci se obávají, že se jim syrské úřady budou mstít nebo že budou nuceni vstoupit do armády. Další se obávají důsledků zničené infrastruktury. Grandi uvedl, že je zapotřebí, aby UNHCR byl zastoupen v oblastech, kam se uprchlíci vracejí.

Ibráhím očekává, že se návraty uprchlíků zrychlí po vyřešení otázky severozápadní syrské provincie Idlib, která je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády. Mnoho mladých mužů se podle něj totiž obává, že kdyby se teď do Sýrie vrátili, museli by vstoupit do armády a bojovat o Idlib. "Až nebudou v Sýrii velké bitvy, mnoho mladých mužů se vrátí," řekl Ibráhím. Doplnil, že uprchlíci mají po návratu šest měsíců na vyřízení svých záležitostí, poté mohou být povoláni do armády.

Rusko-turecká dohoda o Idlibu minulý týden oddálila přímou hrozbu vojenské ofenzivy v Idlibu. Syrská vláda nicméně opakovaně uvedla, že Idlib dostane zpět pod svou kontrolu.

Související

Ilustrační foto

Proč používáme při líbání jazyk? Psychologové vysvětlují pozůstatky evoluce

Pravděpodobně nepůjdete do nočního klubu a nezeptáte se přitažlivého mladíka (či ženy), zda by vám nepůjčili zubní kartáček. A přesto po nějakém to seznámení a chutných drinků si s nimi vášnivě vyměňujete po pár hodinách polibky. Stejně byste nepoužili stejnou zubní nit jako váš dlouholetý partner či partnerka. A přesto se líbáte každý den.

Více souvisejících

Líbání Sýrie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Mark Rutte

Česko podporuje Rutteho vizi 5% výdajů na obranu. Někteří spojenci stále nezvládají ani 2 % HDP

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyvíjí tlak na členské státy, aby v nadcházejících letech dosáhly cílové hranice pěti procent HDP na obranu. České ministerstvo obrany pro EuroZprávy.cz potvrdilo, že tento cíl podporuje a hodlá jej následovat. Výzva přichází v situaci, kdy některé státy stále nedosahují ani původní dvouprocentní hranice, a na přímé cestě k pěti procentům je zatím jen několik málo spojenců.

před 43 minutami

Pavel Blažek

Blažkovo ministerstvo přijalo bitcoin za miliardu od provozovatele drogového tržiště

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že přijal dar v kryptoměně bitcoin v hodnotě jedné miliardy korun – peníze však podle zjištění Seznam Zpráv pocházejí přímo z peněženky, kterou experti spojují s bývalým nelegálním online tržištěm Nucleus, kde se obchodovalo se zbraněmi, drogami či kradenými identitami. Blažek se brání s tím, že původ bitcoinu nezkoumal a neviděl důvod se po něm pídit.

před 1 hodinou

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy