Poklad ze Slezské Středy: Financoval Karel IV. politiku šperky své ženy?

Jeden z největších nalezených středověkých pokladů sebou nese hned několik záhadných otázek – Jak se takové bohatství, včetně královských šperků octilo v zapadlém městečku ve Slezsku? Kdo ho zakopal a proč? A jakou spojitost má poklad s českým královstvím? Na některé z nich lze najít celkem uspokojivé odpovědi, jindy si musíme vystačit s hypotézami, ale faktem zůstává, že celý příběh královského pokladu se už asi nikdy jistě nedovíme.

Poklad ze Slezské Středy je soubor středověkých cenností nalezených v letech 1985 a 1988 během stavebních prací v historickém centru polského města Slezské Středy (polsky Środa Śląska, německy Neumarkt).  Objev způsobil docela poprask. Vysoká úroveň zpracování artefaktů a jejich hodnota naznačuje, že poklad musel původně patřit jednomu z předních evropských aristokratických rodů. Nikdo jiný by si totiž takové šperky nemohl dovolit. Uměleckohistorický rozbor naznačuje příbuznost některých šperků s dílnou pařížského mistra, jak se cennosti vzaly ve Slezsku?

Vděčit za to můžeme nejspíše Lucemburkům, kteří měli velmi dobré vazby na francouzský královský dvůr.  Díky Janovi Lucemburskému bylo navíc Sleszko přičleněno k české koruně, což by vysvětlovalo ohromné množství českých mincí v pokladu. Převážně šlo o pražské groše, mezi nimi se objevilo i několik zlatých florénů, které jasně ukazují na Jana Lucemburského.

Poklad byl nalezen na území bývalé středečské židovské čtvrti. Že se cennosti ocitl v rukou židů příliš nepřekvapí, protože židé se ve středověku mohli zabývat jenom nečestnými profesemi. Většina z nich proto skončila u půjčování peněz. Dávalo by proto smysl, že šperky byly použity jako zástava za dluh některého z členů zdejší židovské komunity. Proč právě Slezská středa a zdejší židovská obec? Těžko říct, celkem racionální se zdá úvaha, že toto spojení zprostředkoval královský kancléř Jan ze Středy. Jak už jeho přídomek napovídá, byl to totiž rodák ze Slezské Středy a tak měl patrně dobré kontakty na místní židy.

Dokonce z listin víme, že Jan ze Středy v roce 1348 zajišťoval půjčku. Ovšem nikoli pro Jana Lucemburského, který se do dějepisných příruček zapsal jako "král cizinec" ale jeho syna, "otec vlasti" Karla IV. Ten ve Slezské Středě získal půjčku značné finanční hotovosti od židovského lichváře se jménem Mosche. Věřitel byl i s rodinou velkoryse odměněn, například osvobozením od placení daní. Možná právě s touto transakcí souvisela i zástava zlaté koruny, nádherné spony a několika prstenů i cenností z osobního majetku panovníka nebo lépe řečeno panovnice, protože šperky byly určeny pro královnu.

 Není vyloučeno, že to byl právě Moše, kdo poklad ukryl kvůli obavám z pogromů, které doprovázely tehdejší morovou epidemii. Už v roce 1349 proběhl pogrom v nedaleké Vratislavi. Židovská obec ve Slezské Středě byla poté vyvražděna a rozptýlena v roce 1362. V nejisté době pogromů v letech 1348–1350 bylo schováno mnoho židovských cenností po celé střední Evropě.  Velmi snadno se proto mohlo stát, že člověk, který poklad schoval už nedostal možnost ho znovu vyzvednout. Šperky díky tomu čekaly na své znovuobjevení přes pět set let.

Poklad kromě ohromného množství mincí obsahuje 11 středověkých zlatnických předmětů. Mimo jiné ženskou segmentovou korunu z počátku 14. století, brož s kamejí ze 13. století, dva páry přívěsků, jednu sponu, tři prsteny a zlatý ozdobný pás. Nejvýznamnější součástí pokladu je bezesporu nádherná zlatá koruna s osmdesáti šesti drahými kameny a šestadvaceti perlami. Výrazným dekorem vzácného díla jsou figurky orlů, které v zobácích drží zlaté prsteny. Některé interpretace tvrdí, že jde o starý byzantský symbol dobré věštby, která má zabezpečit spravedlivou a štědrou vládu v království. Zlatá křídla orlů jsou zdobena safíry a spinely, jejich oči tvoří červené rubíny.

Podle názoru odborníků byla koruna ve 14. století určena na korunovace českých královen a soudě podle různých dobových oprav se asi často používala. Nejčastěji se za její původní majitelky udávají české královny Blanka z Valois, Eliška Přemyslovna nebo Eliška Rejčka. Vzhledem k k francouzským uměleckým vlivům se nejpravděpodobněji jeví varianta, že si ji s sebou na českou korunovaci přivezla první Karlova manželka. Uvažuje se i o tom, že se do Prahy koruna dostala až druhotně. Předtím mohla sloužit jako svatební korunka císařského rodu Štaufů, kteří orla či orlici měli ve svém znaku a často je uplatňovali při výzdobě svých uměleckých děl. Otázkou zůstává, čím byly korunovány další Karlovy manželky, když slavný panovník korunu zastavil u židů a už ji nikdy nezískal zpět? Jak vidno dluhy neminuly ani největšího Čecha.

Související

Více souvisejících

Poklad Karel IV. židé historie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 45 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy