Z trůnu pod gilotinu: Ludvík XVI. přišel o hlavu bizarním způsobem

Poprava francouzského krále Ludvíka XVI. se zapsala do dějin. Bylo to vůbec poprvé, co nechali poddaní svého panovníka popravit.

Francouzský král Ludvík XVI. a jeho neúspěšné pokusy o reformy

Budoucí král Francie přišel na svět dne 23. srpna 1754 na zámku ve Versailles, jako třetí dítě Ludvíka Ferdinanda Bourbonského a Marie Josefy Saské. Jeho dědečkem z matčiny strany byl polský král a saský kurfiřt Fridrich August II.

Když bylo Ludvíkovi šest let, zemřel jeho starší bratr, a tak měl být budoucím francouzským králem po svém otci. O pár let později, v prosinci 1765, zemřel i jeho otec. Ludvíkovi tehdy bylo pouhých jedenáct let a měl se stát příštím panovníkem Francie, po svém dědečkovi, králi Ludvíkovi XV.

V květnu roku 1770 se konala svatba korunního prince Ludvíka a habsburské princezny Marie Antoinetty. Ludvíkovi tehdy bylo patnáct let, Marii čtrnáct. Sňatek byl čistě politický a strategický. Jak je známo, Marie Antoinetta byla dcerou Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského. Jednalo se tak o spojení významných rodů – Bourbonů a Habsburků.

Manželé spolu později měli celkem čtyři děti – dva syny a dvě dcery. Zřejmě však manželství nebylo příliš šťastné, a to především z důvodu naprosto odlišných povah partnerů. Zatímco o Ludvíkovi by se dalo hovořit jako o uzavřeném a tichém samotáři, jeho manželka byla prý velmi veselá a povrchní. Oba však potkal stejný osud – gilotina.

Ludvík nastoupil na francouzský trůn v roce 1774, tedy v době, kdy byla země finančně a hospodářsky na dně. Spolu se svými rádci začal král situaci řešit. Zrušeny byly „zbytečné“ úřady, omezeny byly finance putující na armádu, zavedeny měly být daně také pro šlechtu (která je do té doby neplatila), zrušit se měla robota a cechy. Došlo k obnovení parlamentu. Ovšem kvůli reformám velice poklesla obliba francouzského krále. Ludvík XVI. parlament několikrát rozpustil.

Napjatá situace vyústila ve Velkou francouzskou revoluci v roce 1789. Ta trvala až do roku 1799, kdy se moci ujal Napoleon Bonaparte. To už ale předbíháme.

Ludvíkův pád a jeho poprava

V roce 1791 se Ludvík XVI. rozhodl se svou rodinou opustit neklidnou Francii, kde byl nepřítelem číslo jedna. Královská rodina však byla dopadena nedaleko města Varennes. Celý útěk měl údajně zhatit poštmistr jménem Jean-Baptiste Drouet. Jeho malá dcerka totiž podle mince poznala tehdejšího francouzského panovníka. Král byl tedy prozrazen, zatčen, převezen i s rodinou zpět do Paříže, kde ho sesadili z trůnu a prohlásili za vlastizrádce.

Od roku 1792 byla královská rodina držena v pařížském Templu. Konvent pak v lednu roku 1793 odsoudil panovníka k trestu smrti pod gilotinou. O popravě rozhodl pouhý jeden hlas! Král se rozhodnutí o trestu smrti dozvěděl pouhý jeden den před popravou. Snažil se ze všech sil získat více času, aby se rozloučil se svými blízkými, ale marně.

Francouzskému králi byla servírována poslední večeře dne 20. ledna 1793. Aby se nepokusil o sebevraždu, nedostal nůž ani vidličku. Večer se také naposledy vyzpovídal, rozloučil se se svou manželkou a dětmi.

Ráno 21. ledna 1793 sepsal svou poslední vůli a po krátké mši nastoupil do kočáru, který ho za zvláštních bezpečnostních opatření dopravil na popraviště. Popravy se ujal kat Charles-Henri Sanson. Kapesníkem svázal panovníkovi ruce, rozepnul mu límec u košile a ostříhal vlasy. Král pronesl svá poslední slova:

„Umírám nevinný ze všech zločinů, které mi jsou přičítány. Odpouštím autorům mé smrti. Modlím se k Bohu, aby krev, kterou prolijete, nikdy nepadla na Francii.“

Poté se jeho hlas ztratil ve vřavě bubnů. Krátce před půl jedenáctou dopoledne byl král popraven. Jeho smrt byla vzápětí přítomným davem oslavována. Tělo Ludvíka XVI. bylo potupně pohřbeno v neoznačeném hrobě s vápnem, jeho hlavu zřízenci umístili k jeho nohám. Teprve v lednu roku 1815 došlo k přemístění jeho ostatků do baziliky Saint-Denis. O rok později byla panovníkova hrobka doplněna na přání jeho bratra mramorovou sochou v klečící podobě.

Ludvík XVI. gilotina Marie Antoinetta

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy