Před devadesáti lety byl udělen první Oscar

Dne 16. května roku 1929, tedy před devadesáti lety, byl udělen první Oscar – prestižní ocenění v oblasti filmu. Slavnostní událost, kterou každoročně pořádá americká Akademie filmového umění a věd, patří k tem nejvýznamnějším (nejen) v Hollywoodu.

Akademie filmového umění a věd byla založena v roce 1927. Cílem této organizace bylo rozvíjení kinematografie a nejrůznějších filmových odvětví. A právě tato Akademie přišla s tradicí oceňování toho nejlepšího, co se v minulém roce ve filmovém průmyslu povedlo. První cena Akademie byla udělena 16. května roku 1929, místem předávání se stal hotel Roosevelt v Los Angeles.

První udílení Oscarů mělo oproti tomu dnešnímu poměrně skromnou podobu. Jednalo se o jakýsi větší večírek, kterého se zúčastnilo zhruba 250 lidí, z nichž většina navíc musela zaplatit za vstupenku. V roce 1929 se oceňovaly filmové počiny z předešlých dvou let. Na večírku nebylo ani tak velkým překvapením, kdo cenu obdrží – to bylo totiž veřejně prohlášeno již několik měsíců před jeho konáním. Oscara tehdy dostali například herec Emil Jannings (a to výjimečně před slavnostním udílením) nebo slavný Charles Chaplin, kterého Akademie ocenila nejen coby herce ve filmu Cirkus, ale také za režii, scénář a produkci zmíněného snímku. Dalšího Oscara dostal Charles Chaplin až v roce 1972, kdy bylo oceněno jeho celoživotní dílo. Tehdy publikum legendě tleskalo dlouhých pět minut, což se zapsalo do dějin udílení Oscarů jako vůbec nejdéle trvající potlesk.

Dnes se jména oceněných zveřejňují až při slavnostním předávání Oscarů, kdy jsou otevírány zapečetěné obálky. Tento systém byl zaveden roku 1941, aby se předešlo tomu, že média zveřejní výsledky ještě před slavnostním vyhlášením, což se skutečně stalo v roce 1940. Roku 1942 se začalo upouštět od banketu a udílení Oscarů se pomalu stávalo velkou americkou událostí. O dva roky později se udílení také přesunulo z prostoru hotelu do divadla, tedy většího prostoru. Roku 1953 se poprvé oceňování Oscary dostalo do televizního vysílání ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Až v roce 1969 mohli udílení Ceny Akademie sledovat diváci u svých televizních obrazovek po celém světě.

Zpočátku byla cena určena pouze pro „hlavní“ filmové kategorie, tedy hlavní filmové role, scénář nebo režii. Později se oceňované kategorie přidávaly – roku 1937 vedlejší herecká role, v roce 1942 dokument, roku 1949 kostýmy nebo roku 1982 masky.

Notoricky známá zlatá soška Oscara má svůj oficiální název, jedná se o Cenu Akademie za zásluhy. Proč se tedy ceně Oscar říká? O tom existuje hned několik verzí. Podle jedné z nich knihovnice Akademie jménem Margaret Herrick v sošce spatřila podobu svého strýčka Oscara. Další verze za autorku přezdívky pro cenu uvádí herečku a zároveň ředitelku Akademie Bette Davis, která zase sošku připodobňovala ke svému muži. Jistý je pouze fakt, že označení Oscar se pro sošku objevilo v tisku v roce 1934, a to ve článku novináře jménem Sidney Skolsky. O pět let později se už zcela běžně hovořilo o předávání Oscarů coby filmových cen.

Autory podoby sošky jsou umělci Cedric Gibbons a Gerge Stanley. Jedná se o zlatou sošku muže s mečem, který je umístěn na filmovém pásu. Ten má pět kruhů, což symbolizuje pět filmových profesí – herec, producent, režisér, technik a scénárista. Cena váží bezmála čtyři kilogramy! V období druhé světové války byly sošky však mnohem lehčí, protože se z úsporných důvodů zhotovovaly ze sádry. Po skončení válečného konfliktu dostali ocenění umělci sošky kovové.

Největší počet Oscarů má na svém kontě za své filmy Walt Disney, který získal 22 sošek. Nejlepší herečkou v hlavní roli pak byla Katharine Hepburn, která si odnesla Oscary čtyři. Jednoho z nich v roce 1969, kdy byly poprvé a také naposledy oceněny ve stejné kategorii dvě herečky – s Katharine Hepburn Oscara dostala i Barbra Streisand.

Kromě kategorií, jako je nejlepší film nebo režie či herecký výkon, lze Oscara obdržet dnes třeba také za kameru, střih, masky, vizuální efekty, animaci, hudbu nebo píseň.

Související

Ilustrační fotografie.

Hollywood odtajnil nominace na Oscara. Nejvíce šancí má snímek Síla psa

Film Síla psa od produkční a streamovací společnosti Netflix vede v počtu nominací na Oscary, má šanci na zisk až 12 zlatých sošek včetně nejlepšího filmu a režie. Sci-fi snímek Duna získal deset nominací, ačkoliv mu kromě bojů o nejlepší film chybí želízka v ohni v dalších nejsledovanějších kategoriích.

Více souvisejících

Americký Oscar Americká Akademie filmového umění a věd

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

Výluka metra na lince C. Vlaky nepojedou celý víkend, opravuje se trať

Pražané se musí během posledního únorového víkendu smířit s výrazným omezením v rámci městské hromadné dopravy. V sobotu a neděli totiž probíhá výluka na nejstarší lince metra C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Nádraží Holešovice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy