Anna z Foix. Žena, která vyřešila velké historické manželské trable

I v české historii bychom našli obstojného konkurenta slavného Jindřicha VIII., přinejmenším co se počtu manželek a problémů s rozvodem týče. Ty sice nekončily tak násilně jako v případě anglického sukničkáře, přesto musel Vladislav dlouho čekat na tu pravou. Stala se jí Anna z Foix.

Vládnout kacířskému království, jak se českému státu s převahou utrakvistů v Evropě říkalo, nebyl pro žádný med. Kromě množství sporů, které král-katolík měl s utrakvistickou většinou, ho snad ještě více trápila diplomatická izolace Čech. Ta měla, kromě řady politických dopadů, neblahý vliv i na jeho manželský život. Poměrně dlouho a komplikovaně si totiž musel hledat manželku. První pokus proběhl s hlohovskou kněžnou Barborou Braniborskou, ovdovělou 12 letou dcerou mocného Albrechta Achilla z rodu Hohenzollernů.

Zpočátku to byl velice lukrativní sňatek, protože by Alžběta mohla Vladislavovi přinést jako věno Hlohovsko, tento plán ale záhy padl. Konkurenční český král Matýáš Korvín si totiž Hlohovsko přisvojil jako odumřelé léno. A bez něj se z lukrativní dědičky stala chudá a nevýznamná partie. Jenomže sňatek už byl uzavřen (byť v zastoupení) a papež ho nechtěl anulovat. Nešlo přitom ani tak o morálku a starost o neblahou Alžbětu, která skončila bez věna i bez manžela, jako o čistě praktické důvody. Papežství bylo na straně Matyáše Korvína a král kacířů nebyl v Římě zrovna v oblibě.

Situaca byla o něco lepší po smrti Matyáše Korvína. Vladislav byl zvolen na uprázdněný uherský trůn a aby svým nárokům dodal legitimitu, vzal si i vdovu po Matyášovi, Beatrix Neapolskou. Drobný problém byl v tom, že papež ještě stále nezrušil předchozí manželství a tak bylo manželství z hlediska církevního práva neplatné.

Navíc byla Beatrix už v pokročilém věku a vzhledem k tomu, že potomka nebyla s to zplodit ani v mladém věku, naděje na porod Vladislavova dědice byla minimální. Naštěstí po Korvínově smrti se začaly Vladislavovy vztahy s papežem zlepšovat a v roce 1500 tak papež zrušil obě dosavadní manželství – jedno pro nenaplnění a druhé pro bezdětnost.

Jenomže král kacířů, který se navíc ukázal v manželství jako navýsost nespolehlivý, to nebyla zrovna dobrá partie. Nakonec se ale Jagellonci podařilo ulovit alespoň příbuznou francouzského krále – Annu z Foix. Věno nebylo kdovíjaké, ale obnovit alianci, která fungovala už za Jiří z Poděbrad a kterou spojoval hlavně problematický vztah k papeži, se hodilo. Vladislav si patrně nemohl vybrat lépe.

Podle dobových zpráv šlo v podstatě o idylické manželství, přestože Anna z Foix nebyla zrovna žádnou krasavicí. Za to byla dobrou manželkou a podle všeho i velmi dobrou správkyní královy domácnosti. A hlavně  splnila to nejdůležitější – porodila potomky. Nejprve dceru, která byla velice rychle zaslíbena Habsburkům (a právě tento sňatek se stal právním základem pro pozdější nástup Habsburků na český trůn) a nedlouho poté, co se Vladislav zotavil z mrtvice i vytouženého dědice Ladislava.

Porod to byl komplikovaný, Ladislav se narodil předčasně a lékařům se ho podařilo zachránit jen tím, že ho udržovali v teple pomocí čerstvě vykuchaných prasečích vnitřností. Anna nakonec náročný porod nepřežila. Vladislav Jagelonský poté upadl do deprese  a dlouhou dobu nechtěl ani vycházet do společnosti.

Ještě několik let potom Bohuslav Hasištejnský píše, že je král během návštěvy Prahy skleslý a depresivní. Vladislav se sice poté ještě z depresí jakž takž zotavil, ale opravdové štěstí jaké zažíval s Annou z Foix se už neopakovalo.

Související

hrady a zámky

Mocná dynastie, kterou Češi ignorují. Jak se žilo za "Krále bene"?

Vladislav II. Jagelonský patří nejrozporuplnější panovníky českých dějin. Na jedné straně bývá považován za slabého panovníka, který dal přednost Uhrám před Čechami, na druhou stranu se v té době staly české země součástí největší dynastické mocnosti, Jagellonci ovládali území od Moskvy po Cheb a od středozemního a Černého moře až po Balt. To vše patří do příběhu krále, který je mezi zapomenutými panovníky českých dějin i přesto, že patří mezi nejdéle vládnoucí české krále.

Více souvisejících

Vladislav II. Jagelonský Anna z Foix historie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy