Jedna z největších záhad světa rozluštěna. Smrt Antoina de Saint-Exuperyho objasněna

Konec autora slavného románu Malý Princ, nejpřekládanější knihy na světě po bibli, byl dlouho zahalen tajemstvím. Saint-Exupery totiž vzlétl se svým letounem v roce 1944 a již o něm nikdo neslyšel. Mnoho lidí speklovalo o tom, že svůj odchod sám předpověděl ve svých knihách. Nicméně příběh má nyní své vysvětlení.

Více než 50 let historici a znalci díla Exuperryho zkoumali, jaký byl konec autora slavné knihy. Dlouho nedošli k uspokojivému řešení.

„Jednoho dne došlo k neobvyklé události, tak neobvyklé, že se tomu člověk zdráhá uvěřit,“ říká Olivier D‘Agay prasynovec spisovatele, který odhalil příběh konce Saint-Exuperyho.

Rybář z Marseille se vypravil na moře ve své rybářské lodi a najednou objevil v síti náramek.

Na náramku bylo vyryto jméno Antoine, stejné jméno, jak se jmenuje rybář a tak si náramek nechal. Dědici Saint-Exupery ho však začali s vlastním pátráním.

Podle analýzy FBI se jednalo o několik desetiletí starý náramek ze stříbra a právě takovýto náramek dostal od svého editora i spisovatel Saint-Exupery.

Proč by si muži, mezi nimiž byl pouze profesionální vztah dávali darem stříbrné náramky? Protože spisovatelův editor žil v New Yorku, kde ho Saint-Exupery navštívil, ale vůbec neuměl anglicky, tudíž používal náramek, kde bylo jeho jméno Antoine de Saint-Exupery a jméno nakladatelství Reynald and Hitchcock a adresa nakladatelství.

Následně bylo prohledáno místo, kde rybář zachytil náramek a právě zde byl nalezen vrak letadla v moři. Po srovnání sériového čísla vraku se zjistilo, že je schodné s číslem letadla v němž spisovatel odletěl na svou poslední výpravu. Odborníci ohledávající vrak prohlásili, že letadlo se zřítilo v důsledku zásahu. Posledním střípkem skládačky tak zůstalo, jak pádu letadlo skutečně došlo?

Když byly odhaleny podrobnosti pádu letadla podařilo se zkontaktovat německého pilota Horsta Ripperta. Devadesátiletý Němec potvrdil, že v popisovanou dobu sestřelil letadlo, sám byl velkým fanouškem jeho knih. Až na sklonku života se dozvěděl o nešťastném sestřelu jednoho ze svých oblíbených autorů. Nicméně v detailních záznamech německých leteckých operacích není o tomto střetu žádný záznam, tudíž nad ním stále visí otazníky.

Antoine de Saint-Exupery Malý Princ Letadla II. světové války Letecké nehody II. světová válka Moře

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy