Vztahy lidí s roboty? Do deseti let nastane převratná změna, soudí český expert

Zhruba do deseti let by lidé by mohli mít intimnější vztahy s roboty. V rozhovoru s ČTK to řekl zakladatel vědeckého festivalu Future Port Prague Martin Holečko. Očekává rovněž propojení mozku s počítačem a ústup soukromého vlastnictví aut. Holečko je členem skupiny A360 založené americkým podnikatelem Peterem Diamandisem, která se zabývá trendy a průlomy v technologickém rozvoji a jejich dopady na byznys a společnost.

Vztahy lidí k robotům by se podle něj mohly změnit do deseti let. "Ve chvíli, kdy věci začnou inteligentně odpovídat a reagovat, bude přirozené, že se i vztahy k nim začnou prohlubovat," uvedl Holečko. Roboti už dnes pomáhají seniorům, aby zůstali déle samostatní, a některé firmy vyvíjejí roboty společnice a společníky i v sexuálním smyslu.

"Snahu vyrobit humanoidního robota, nerozpoznatelného od člověka, lidé mají a dříve nebo později se to podaří. Je otázka, jestli budou potom roboti vztah simulovat pro člověka tak, aby jemu připadal skutečný, nebo ho budou i nějak prožívat," dodal Holečko.

Od roku 2032 by si odborníci mohli nechávat vylepšit schopnosti provádět výpočty přímo v mozku. Pomocí ultratenkých vlásečnicových sond zavedených do mozku se o něco takového už snaží americký podnikatel Elon Musk. Sondy by mohly umožnit vysokorychlostní bezdrátové propojení s počítačem. Nejprve bude technologie pomáhat pacientům s neurologickými potížemi po úrazech hlavy a páteře, později bude využitelná také pro zdravé lidi.

Vylepšovat se budou také dětské hračky. Pomocí umělé inteligence bude hračka schopná rozpoznat, v čem je dítě šikovné a co mu naopak nejde. Přizpůsobí tak své chování, aby dítěti pomohla posunout se dopředu. Takzvaní virtuální učitelé by pak mohli mít k dispozici veškeré učební metody, znalosti a početní výkon, díky kterému bude moci přizpůsobovat učení dítěte.

Za deset let by podle Holečka také mohl klesnout počet aut se spalovacími motory. "Posune to geopolitické spektrum, kdy se země těžící ropu jako hlavní způsob obživy budou muset poohlédnou po jiném zdroji bohatství a vlivu," řekl. Jaderná a uhelná energie budou podle něj postupně nahrazeny. "Za hodinu dopadne zadarmo na zemi tolik sluneční energie, že by bohatě vystačila naplnit veškeré energetické potřeby lidstva na rok. Jakmile se ji naučíme efektivně sbírat, ukládat a využívat, nebude důvod pálit uhlí nebo udržovat náročný provoz atomové elektrárny," doplnil.

Už v roce 2026 se podle Holečka většina lidí nebude chtít starat o auto a přejde na sdílené vlastnictví. Ti, kteří si udrží soukromé vlastnictví, pravděpodobně nechají autonomní auto jezdit po městě a vydělávat peníze.

"Kombinace mobilního telefonu a rychlých dostupných služeb mobility typu Liftago nebo Uber a sdílených aut začíná pokrývat velkou část potřeb. Existují dovážkové služby většiny obchodů, přivezou vám cokoliv odkudkoliv a už zbývá opravdu málo důvodu k utrácení statisíců za něco, co většinu času stojí na ulici nebo v garáži," řekl Holečko.

Poznatky se skupiny A360 přináší Holečko do České republiky včetně festivalu Future Port Prague, který se letos uskuteční 10. a 11. září. Představí se například zástupce německé firmy, která vyvíjí technologii učení nahrávající požadované znalosti přímo do mozku, nebo odbornice na budoucnost sexu Bryony Cole, která zkoumá změny v technologiích a ve virtuální realitě týkající se intimního života lidí.

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.
Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Od dronů po autonomní bojové roboty. Analytici popisují novou éru války

Nasazení bezpilotních letounů v bojích na Ukrajině urychlily technologický trend, který by mohl brzy přinést na bojiště první plně autonomní bojové roboty, a zahájit tak novou éru válčení. Napsala to dnes agentura AP. Čím déle bude válka trvat, tím je pravděpodobnější, že drony budou identifikovat, vybírat i útočit na cíl bez asistence člověka, domnívají se vojenští analytici, bojovníci a výzkumníci v oblasti umělé inteligence. Vize využití plně autonomních zbraní zároveň vyvolává pochyby, zda je technologie dostatečně spolehlivá, aby nezabíjely civilisty.

Více souvisejících

Roboti Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 28 minutami

před 49 minutami

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy