Bič na obezitu? Vědci vymysleli nástroj, který pomůže lidem zhubnout. Sešroubují jim zuby

Vědci z Nového Zélandu a Británie vyvinuli nový nástroj, který má pomoci bojovat s obezitou. Pomůcka, jíž lékaři implantují na zuby zájemců, využívá magnety, které brání lidem otevřít ústa natolik, aby mohli konzumovat pevnou stravu, napsal server The Guardian. Lidé nemohou otevřít ústa na více než zhruba dva milimetry a někteří kritici na sociálních sítích přirovnali zařízení ke středověkým mučicím náčiním.

Nástroj vyvinuli zdravotníci z novozélandské Otažské univerzity (University of Otago) společně s vědci z britského Leedsu. Novozélandská instituce označila vynález za "první nástroj k hubnutí na světě", jenž má pomoci bojovat se celosvětovou epidemií obezity. Zařízení využívá kromě magnetických komponentů rovněž pojistné šrouby a instalovat ho do úst mohou zubní lékaři. Výsledkem je, že člověk může jíst pouze tekutou stravu.

Vědci zařízení nazvané "DentalSlim Diet Control" dva týdny testovali na sedmi obézních Novozélanďankách, kterým zároveň podávali nízkokalorické jídlo. Britský stomatologický magazín British Dental Journal později publikoval článek, podle něhož skupina žen zhubla průměrně 6,36 kilogramu, asi pět procent své váhy.

Účastnice testů si však stěžovaly, že zařízení se obtížně používá a špatně se s ním mluví. Celkově měly pocit, že jejich život je "méně uspokojivý". Jedna z nich navíc nedodržela pravidla a konzumovala jídla, která neměla - například čokoládu, kterou si před tím rozehřála, napsal The Guardian.

Profesor Paul Brunton z Otažské univerzity vysvětlil, že hlavní zábranou, která zastavila hubnutí, bylo nedodržování pravidel. Zařízení podle něj pomohlo ženám ustanovit nové návyky, které by mohly odstartovat proces hubnutí. "Je to neinvazivní, vratná, úsporná a atraktivní alternativa k chirurgickým procedurám," sdělil Brunton.

Univerzita na svém webu píše, že zařízení je bezpečné, člověk si ho může v případě nouze kdykoliv sám sundat a neomezuje ho v dýchání ani v mluvení.

Na sociálních sítích ovšem vynález řada lidí zkritizovala. Někdo z nich podle serveru The Guardian na twitteru napsal: "K tekuté dietě nepotřebujete toto mučící náčiní." Novozélandský zpravodajský web NZ Herald si všímá komentářů, které zařízení označují za "děsivé" nebo "bizarní".

Profesor Brunton podle NZ Herald uvedl, že prostředek není určen pro běžnou dietu, ale pro specifické případy, kde je z klinických důvodů zapotřebí, aby pacient zhubnul. "Spíše je zaměřeno na pomoc lidem, kteří potřebují podstoupit operaci, ale nemohou, dokud nezhubnou," uvedla univerzita podle serveru The Guardian.

Univerzita na svých internetových stránkách s odkazem na nedávné studie uvádí, že na světě žije 1,9 miliardy dospělých, kteří mají nadváhu. Na 650 milionů lidí je obézních. Přičemž obezita a nadváha vede ročně k 2,8 milionu úmrtí. Do roku 2030 má být podle odhadů kolem 57 procent dospělých obyvatel Země obézních nebo mít nadváhu.

Související

Více souvisejících

zajímavosti Vědci obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy