Bývalý zámek v Pičíně ukrývá příběh české Čachtické paní

Kdo by neznal slavný příběh o kruté a krvežíznivé uherské hraběnce Alžbětě Báthory, přezdívané Čachtické paní. Málokdo už ovšem ví, že podobný příběh se odehrál i v českých zemích, konkrétně na nevelkém pičínském panství nedaleko Příbrami.

Kdysi výstavná tvrz, později zámek, Pičín ve stejnojmenné obci nedaleko Příbrami vyhlíží posmutněle a neslavně. Uprostřed hospodářského dvora nad rybníkem s příznačným názvem Příkop se vypíná mohutná barokní sýpka, u které až bližší pohled prozradí, že zde kdysi stávalo vrchnostenské sídlo.

První zmínka o obci, konkrétně o zdejším kostele a faráři, pochází již z roku 1289. Název Pičín, ač dnes zní trochu vulgárně, pochází nejspíše z latinského slova piscina, tedy rybník, jelikož je v okolí množství rybníků, nebo ze staroslověnského pěčina, označující hezké místo.

Vesnice a nejbližší okolí tehdy patřilo Bavorům ze Strakonic, kteří zdejší majetky v roce 1320 darovali maltézskému řádu. Ve 2. polovině 14. století se zde usadil drobnější šlechtický rod s predikátem z Pičína.

Samotná tvrz měla vzniknout již na konci 13. století. Tehdy ji tvořila rozměrná obytná věž na půdorysu obdélníka. Ta byla během 14. a 15. století dále rozšiřována. První zmínka o ní pochází z roku 1473, ze kdy se dochoval soudní zápis, jak Častolar z Pičína ukradl dobytek Mikuláše Běščinského a zahnal jej na svou tvrz.

O několik let později, v roce 1493, se panství včetně tvrze dostalo do majetku Oldřicha Bechyňského z Lažan, v jehož rodině majetek zůstal až do roku 1627. Asi nejvýznamnější a neslavnější kapitola z dějin tvrze začíná v roce 1515, kdy se dědictví po otci ujal nejvyšší zemský písař a karlštejnský purkrabí Jan Bechyňský z Lažan. Tomu se podařilo panství významně rozšířit.

Slavný ovšem není jen díky svému umu v politice a hospodářství, ale i díky svému sňatku s Kateřinou. Kateřina, na rozdíl od svého manžela Jana, pocházela z nepříliš významného rodu pánů z Komárova. Svatba tak pro ni znamenala společenský vzestup.

Jan Bechyně musel zastávat svůj úřad na Karlštejně, a proto správu panství vedla právě jeho žena. Pro poddané nastaly tvrdé časy, protože Kateřina za prohřešky poddaným udílela neuvěřitelně tvrdé tresty. Trýznění někteří nevydrželi a zemřeli a ti, kdo vydrželi, nesli si následky po zbytek života.

Zajímavé je, že Jan o daných věcech nevěděl, či vědět nechtěl. I když Jana na danou věc upozornil děkan karlštejnské kapituly, nevěřil tomu a bral to pouze jako provokaci. Snad byla Kateřina opravdu krásná, nebo jen vypočítavá. Jan, nejspíše stále zaláskovaný a slepý, tak dal věc k soudu jako urážku sebe a své ženy, aby ji očistil. Soudní tribunál, jemuž předsedal Vojtěch z Pernštejna, začal v roce 1533 danou věc v Pičíně prošetřovat. Předvolaní svědkové z řad pičínských poddaných označovali Kateřinu vesměs jako vlídnou a hodnou paní. Nejspíše měli strach z možných dopadů a msty své paní. Pověst Kateřiny se tak zdála být očištěna až do chvíle, kdy byl soudem vyslechnut pražský občan, příbuzný jedné z obětí. Ten, jelikož bydlel v Praze a nemohl tak na něj dopadnout hněv či odplata paní Kateřiny, vypovídal zcela upřímně a otevřeně. Označil Kateřinu za vražedkyni své příbuzné. Jeho příklad nakonec povzbudil řadu poddaných a ti své výpovědi změnili v neprospěch Kateřiny. Ta nakonec přiznala 14 vražd poddaných, některé prameny však uvádějí domněnku, že obětí mohlo být až ke třiceti.

Soudní tribunál vynesl na české poměry neobvyklý rozsudek, když měla být paní Kateřina uvězněna a ponechána ve vězení zcela svému osudu. To v podstatě znamenalo rozsudek smrti hladem. Kateřina byla umístěna do věže, zvané Mihulka, na Pražském hradě. Zde nedlouho na to v březnu 1534 zemřela. Dva dny po ní překvapivě zemřel i její soudce Vojtěch z Pernštejna.

Sám Jan Bechyně z tragického případu zločinů své ženy nenesl žádné důsledky. Po čase byl jmenován nejvyšším zemským písařem a v tomto úřadě setrval až do roku 1547, kdy zemřel.

Na pičínském panství se následně dařilo a to až do 30. let 17. století. V roce 1627 získal majetek Václav Dubský z Vitiněvsi, jehož dědicům tvrz, jmenovaná už jako zámek, patřila do roku 1740. Během třicetileté války ale bylo zdejší sídlo vypleněno císařskými vojsky. Majitelé později už neměli dostatek peněz na údržbu celého objektu, a tak byly využívány jen některé místnosti. Po té, co bylo pičínské panství trvale připojeno k sousednímu hlubošskému, ztratilo zdejší zchátralé sídlo svůj původní význam a v 18. století se z něho stala sýpka.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Čachtická paní příbram zajímavosti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy