Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče

Navazování přátelství může být v dospělosti těžké samo o sobě, v posledních letech to ale bylo obzvlášť obtížné pro generaci mladých lidí ve věku, kdy ukončovali studia a nastupovali do svého prvního zaměstnání. Zatímco dříve byla práce a kancelář jedno z nejčastějších míst, kde si lidé nacházeli přátele, mnozí mladí o tuto možnost přišli s tím, jak firmy přecházely na práci z domova. 

V generaci Z, tedy u lidí narozených zhruba od druhé poloviny 90. let, začaly být proto populární kreativní způsoby hledání kamarádů, například přes nejrůznější mobilní aplikace nebo internetové on-line platformy, všimla si stanice BBC.

Touto cestou se vydala i 24letá Nayomi Mbungaová, původem z Irska, která získala práci v Torontu v technologické firmě. Nayomi se těšila, že v novém městě potká lidi z nejrůznějšího prostředí, jenže nakonec několik svých prvních měsíců v Torontu strávila víceméně v izolaci kvůli covidu-19 a pracovala z domova. Se svými novými kolegy neměla možnost se bez osobního setkání sblížit. Rozuměla si sice se spolubydlícími v bytě, ale i tak měla potřebu okruh přátel rozšířit. Jenže nevěděla jak na to, protože není typ člověka, který by měl například rád sport.

Navíc jí připadalo, že v navazování vztahů s lidmi ztratila cvik. "Byla jsem v šoku z toho, jak jsem se během pandemie proměnila v někoho asociálního, jak nervózní jsem byla, když jsem měla mluvit s novými lidmi," uvedla. Nakonec ji pomohlo, když v dubnu loňského roku narazila na sociální síti TikTok na video, jehož autorka zakládala skupinu pro lidi z Toronta a plánovala v jejím rámci společenské akce. Nayomi začala příspěvky skupiny sledovat a jednou vyrazila na filmový večer, který byl přes ni pořádaný.

"Když jsem tam přišla, tak to byla opravdu legrace. Všichni byli na stejné lodi, nervózní, všichni dorazili sami a to tak nějak prolomilo ledy. Byla to asi ta nejlepší věc, jakou jsem kdy udělala, protože jsem přes to doteď potkala spoustu lidí," popsala mladá žena.

Generace Z je celkově otevřenější k hledání kamarádů přes internet než předchozí generace mileniálů, zjistil podle BBC průzkum americké agentury Talk Shoppe. Přátele si mladí hledají například přes aplikaci Bubmble BFF nebo skupiny na Facebooku, které sdružují lidi se stejnými zájmy.

Někteří zástupci generace Z pak přicházejí se svými vlastními internetovými platformami zaměřenými na hledání přátel. Mezi ně patří Jamie Leeová, která ještě coby studentka Kolumbijské univerzity v New Yorku rozjela aplikaci Flox, protože hledala způsoby, jak se v podmínkách distanční výuky seznámit s podobně starými lidmi. Přes Flox si může skupina přátel domluvit setkání s jinou skupinou. Zakladatelka platformy dříve uvedla, že takový způsob seznamování jí připadá přirozenější, než když má člověk úplně sám vyrazit mezi cizí lidi. Podle ní se totiž lidé chovají autentičtěji ve společnosti přátel, které už mají, což jim umožní být sami sebou při setkání s novými lidmi.

Se svojí vlastní on-line platformou zaměřenou na seznamování přišla také Marissa Meizzová, další mladá žena z New Yorku. Nápad na její No More Lonely Friends (Už žádní osamělí přátelé) jí přitom vnukla nepříjemná situace. Někdo ji totiž na internetu upozornil, že její kamarádi plánují zorganizovat večírek bez ní a za jejími zády. Meizzová se tedy rozhodla, že si najde nové přátele a začala zvát cizí lidi na své akce. Její No More Lonely Friends od té doby získalo na popularitě a v USA už funguje na celonárodní úrovni.

Související

Země

Vědci: Světová populace může dosáhnout maxima už v roce 2040

Počet lidí na planetě Zemi by podle nové prognózy mohl dosáhnout maxima 8,5 miliardy už v roce 2040 a do konce století výrazně klesnout. OSN přitom ve své zprávě zveřejněné loni v létě předpověděla, že počet lidí bude nejvyšší až v roce 2080, a to na úrovni 10,4 miliardy, připomíná agentura DPA.

Více souvisejících

Lidé

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

před 22 minutami

před 34 minutami

před 48 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po dnešním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Agentuře AFP to řekla právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové.

Zdroj: ČTK

Další zprávy