Na den přesně před 190 lety se narodila Tereza Stolzová. Stala se z ní světoznámá operní pěvkyně

Před 190 lety, druhého červnového dne roku 1834, se narodila jedna z nejslavnějších operních pěvkyň. Jmenovala se Tereza Stolzová a proslavila se po celém světě. Zatímco v Praze se neprosadila, v zahraničí sklízela úspěch a navázala i přátelství s Giuseppem Verdim, jedním z nejuznávanějších hudebních skladatelů své doby.

V Kostelci nad Labem přivítala rodina řezníka Jana Stolze a Anny Stolzové (rozené Kohoutové) dne 2. června 1834 holčičku, která dostala jméno Tereza. Byla již devátým potomkem manželského páru. Rodina Stolzova byla hudebně založena, a tak všechny děti absolvovaly hudební vzdělání. Tereza docházela nejprve na hodiny zpěvu k věhlasnému hudebníkovi Josefu Nerudovi. Její sestry, dvojčata Františka a Ludmila, dokončily úspěšně konzervatoř a následně se uplatnily v italském Terstu. Tam je ovšem kromě zpěvu proslavil i skandál, a to zvláštní milostný trojúhelník. Ludmila se tam vdala za slavného skladatele a dirigenta Luigi Ricciho, s nímž ovšem udržovala milenecký poměr i její sestra Františka. S manželkou Ludmilou počal Ricci dceru, o dva roky později mu porodila nemanželského syna milenka Františka. O tomto skandálu se tehdy dlouho mluvilo v italském operním světě.

Taktéž Tereza Stolzová začala studovat zpěv a hru na klavír na pražské konzervatoři, kde ji vyučoval například italský hudební skladatel Giovanni Battista Gordigiani. Právě ten zpochybnil její talent, ovšem neprávem. Tereza tehdy byla často nemocná, což se pochopitelně negativně podepsalo na jejím hlasu. Z konzervatoře začínající zpěvačka po dvou letech odešla. Za tři roky se zlepšil její stav natolik, že se rozhodla znovu studovat zpěv, a to tentokrát na soukromé škole Vojtěcha Čabouna. Na podzim roku 1855 poprvé veřejně vystupovala ve Wagnerově opeře na pražském Žofíně, ale její výkon byl zkritizován. Tereza po této negativní zkušenosti odmítla v Praze dál vystupovat a přesunula se za svými sestrami do Itálie. Zde navíc její bratr vedl operní divadlo, a tak zde měla snadnou cestu k uplatnění. 

V Itálii Tereza docházela na hodiny zpěvu k Angelu Marianimu. Tento skladatel a dirigent byl jejím zpěvem nadšen natolik, že ji vyučoval zadarmo. První velký úspěch měla na prknech opery v Terstu s áriemi z Händela a Verdiho. Netrvalo dlouho a Tereza Stolzová vystupovala i za hranicemi Itálie – v Tbilisi, Oděse, Moskvě, Petrohradu, Cařihradu nebo třeba Káhiře. V Rusku nevystupovala ale zrovna ráda, i když zde vydělala velké jmění. Špatně totiž snášela místní chladné počasí, které ji dokonce několikrát připravilo o hlas. Nikdy za celou svou kariéru už nevystupovala v rodných Čechách.

Srdcovou záležitostí byla pro Terezu Stolzovou Itálie. Působila v Miláně, Bologni, Palermu nebo ve Florencii. V této zemi také navázala zásadní spolupráci a přátelství, a to se skladatelem Giuseppem Verdim. Právě v jeho operách vystupovala v hlavních rolích, které jí Verdi psal na míru, a sklízela obrovský úspěch. Proslavila se zejména v roli Aidy ve Verdiho stejnojmenné opeře. S Verdim Stolzová prý udržovala i milenecký poměr, čímž si měla zajistit angažmá v jeho dílech.

V letech 1875 až 1877 vystupovala Tereza Stolzová v Rusku, kde se u ní ovšem znovu objevily zdravotní problémy s hlasivkami. Ze země musela předčasně odjet a zrušit zde své pracovní závazky. V Itálii absolvovala několik léčebných pobytů v lázních. Po dlouhou dobu se její zdravotní stav nelepšil, až nakonec v roce 1879 ukončila kariéru operní pěvkyně. V kultuře se ovšem pohybovala i nadále. Čas od času vystoupila na nějakém koncertě, ve svém domě v Miláně se scházela s umělci. V roce 1886 se dokonce vydala do Prahy na představení do Národního divadla. V Čechách se po dlouhém čase shledala i se svou rodinou a přáteli.

Slavná operní pěvkyně Tereza Stolzová se dožila 68 let, zemřela dne 22. srpna 1902. O rok přežila svého přítele Verdiho. Pohřbena je na hřbitově v milovaném Miláně.

Tereza Stolzová Hudba historie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

včera

včera

Václav Hybš

Zemřel legendární kapelník Václav Hybš

Českou hudební scénou otřásla velmi smutná zpráva v úvodu nového kalendářního týdne. Ve věku úctyhodných 90 let zemřel známý kapelník a hudebník Václav Hybš, jenž svého času spolupracoval s největšími hvězdami populární hudby u nás. 

včera

Pouštní saharský písek, ilustrační fotografie.

Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí

Nad Českem se momentálně nachází velké množství saharského prachu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na sociální síti X. V posledních letech jde o poměrně pravidelnou záležitost, která přitom může mít vliv na počasí. 

včera

Péter Szijjártó navštívil Česko

Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky

V pondělí v brzkých ranních hodinách opustila maďarský vzdušný prostor dvě vojenská letadla, která zamířila směrem k africkému kontinentu, uvedl web 24.hu. Mezi sledovanými stroji byl i letoun typu Falcon, který ke svým zahraničním cestám často využívá ministr zahraničí Péter Szijjártó, a také nový brazilský transportní letoun KC-390 Millennium, který maďarské letectvo zařadilo do výzbroje teprve v loňském roce. Situace je o to divnější, že se Szijjártó poděl neznámo kam.

včera

Péter Magyar

Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra

Péter Magyar, předseda strany Tisza a budoucí maďarský premiér, vystoupil na tiskové konferenci poté, co jeho strana v historických volbách drtivě zvítězila a získala ústavní dvoutřetinovou většinu. S aktuálním ziskem 138 mandátů oproti 55 křeslům dosavadního vládního bloku Fidesz-KDNP hovořil Magyar o „vítězství celého Maďarska“ a konci éry, kterou přirovnal ke státostrannému systému před rokem 1990.

včera

Hormuzský průliv

Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak

Spojené království odmítlo účast na chystané námořní blokádě Hormuzského průlivu, kterou prosazuje administrativa Donalda Trumpa. Přestože Londýn podle deníku The Guardian připouští možnost asistence při odminování této strategické cesty, od samotné blokády se distancuje. Britský kabinet má totiž vážné obavy, že by aktivní zapojení do Trumpových plánů mohlo nebezpečně vyostřit už tak kritickou situaci na Blízkém východě.

včera

Alena Schillerová

Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot

Vláda se na pondělním jednání opět zabývala situací na trhu s ropou, přičemž schválila návrh zákona o regulaci cen pohonných hmot. Cílem nové legislativy je zajistit státu stabilní a operativní nástroj pro řešení mimořádných tržních situací. Vzhledem k naléhavosti situace navrhuje vláda projednání v Poslanecké sněmovně ve stavu legislativní nouze.

včera

Maďaři zaplavili ulice Budapešti

Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti

Dramatický pád Viktora Orbána po šestnácti letech u moci vyvolal vlnu nadšení nejen v ulicích Budapešti, ale především v Bruselu a Kyjivu. Analytik Sean O’Grady zdůrazňuje, že ačkoliv se po Magyarově drtivém vítězství raduje celá Evropa, největším vítězem těchto voleb je jednoznačně Ukrajina. Konec Orbánovy éry totiž znamená odstranění největší překážky v rámci Evropské unie, která dosud brzdila zásadní pomoc napadené zemi.

včera

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval

Vztah mezi americkým prezidentem a hlavou katolické církve dosáhl historického bodu mrazu. Donald Trump v bezprecedentním útoku označil papeže Lva XIV. za „slabého“, „hrozného“ a „příliš liberálního“. Tato ostrá slova zazněla poté, co pontifik, jenž se narodil v USA, během víkendové modlitby ve Vatikánu kritizoval válečný konflikt mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem jako projev „bludu všemocnosti“.

včera

VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel

Americký prezident Donald Trump, který Viktora Orbána v předvolební kampani hlasitě podporoval, reagoval na zprávu o jeho porážce velmi neobvyklým způsobem. Zatímco z celého světa přicházely gratulace vítěznému Péteru Magyarovi, v Bílém domě zavládlo nezvyklé ticho. Když se nakonec novináři pokusili získat Trumpovo vyjádření přímo, dočkali se překvapivé scény, která nyní zaplavuje sociální sítě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy