Nemůžete usnout? Vědci objevili další příčinu tohoto problému

Nedostatečné vystavení slunečnímu světlu přes den může vést k problémům se spánkem v noci. Podle serveru Independent to vyplývá ze studie, která doporučuje, aby lidé chodili ráno ven na slunce, i kdyby to mělo být jen na "malou chvíli".

Autoři výzkumu využívali náramkové monitory ke sledování spánku a vystavení světlu u více než 500 studentů Washingtonské univerzity v USA v letech 2015 až 2018. Vědci zjistili, že studenti usínali později večer a probouzeli se později ráno hlavně v zimním období, kdy je doba jejich vystavení dennímu světlu v kampusu omezená.

"Naše tělo má přirozené cirkadiánní hodiny, které nám říkají, kdy máme jít v noci spát. Pokud se během dne, kdy svítí slunce, dostatečně nevystavujete světlu, ‘zpožďuje’ to vaše hodiny a odsouvá to nástup spánku v noci," uvedl hlavní autor studie Horacio de la Iglesia z Washingtonské univerzity.

Vědci zjistili, že zatímco studenti spali každou noc zhruba stejně dlouho bez ohledu na roční období, v zimě chodili spát v průměru o 35 minut později a probouzeli se o 27 minut později než v létě.

"Očekávali jsme, že v létě budou studenti vzhůru déle kvůli světlu, které je v tomto ročním období k dispozici," uvedl de la Iglesia.

Vědci mají podezření, že v zimě cirkadiánní cykly studentů něco "posouvá". Říkají, že vnitřní hodiny těla, které řídí, kdy jsou lidé vzhůru a kdy spí, běží přibližně 24 hodin a 20 minut a jsou denně "kalibrovány" podle našeho prostředí.

Studie naznačuje, že tyto cirkadiánní cykly u studentů byly v zimě až o 40 minut opožděnější než v létě.

"Světlo během dne - zejména ráno - urychluje vaše hodiny, takže se večer unavíte dříve, ale vystavení světlu pozdě večer nebo v noci vaše hodiny zpozdí, čímž se posune doba, kdy se budete cítit unavení," uvedl de la Iglesia. "V konečném důsledku je doba, kdy usínáte, výsledkem vzájemného ovlivňování těchto protichůdných účinků působení světla v různých denních dobách," dodal.

"My jsme zde zjistili, že vzhledem k tomu, že studenti nebyli v zimě dostatečně vystaveni dennímu světlu, jejich cirkadiánní hodiny byly ve srovnání s létem zpožděné," vysvětlil de la Iglesia.

Vzhledem k rostoucímu počtu lidí na celém světě, kteří se stěhují do měst a obcí s umělým osvětlením a životním stylem, který je přes den drží v uzavřených prostorách, vědci vyzývají, aby vyráželi ven, "i když jen na chvíli a zejména ráno", a vystavili se tak přirozenému světlu.

"Večer minimalizujte čas strávený u obrazovek a umělého osvětlení, což vám pomůže usnout," dodal de la Iglesia.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.
Ilustrační fotografie.

Lidé zřejmě v zimě potřebují více spánku, vyplývá ze studie

Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, podle vědců možná nejsou na místě. Nový výzkum naznačuje, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, možná potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období, napsal list The Guardian.

Více souvisejících

spánek Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy