Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii. Jak vyšetření probíhá?

Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů: v naší republice se s ním potýká více než 63 tisíc pacientů, což z něj dělá jedno z nejčastějších nádorových onemocnění v pánské populaci. Nebezpečí tkví v tom, že rakovina může být přítomná bez příznaků. Přitom čím dříve se na nádor přijde, tím jsou lepší vyhlídky na vyléčení. Průlom v diagnostice představuje nová metoda fúzní perineální biopsie, která zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek.

Potíže při močení, časté chození na toaletu, později také nechuť k jídlu, hubnutí, únava... To vše patří k projevům karcinomu prostaty, který patří k nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů a postihuje zejména starší část populace, ale nevyhýbá se ani mužům kolem 50 let věku.

Častokrát navíc nemusí být patrné žádné příznaky. Předpokládá se, že každý rok si tuto diagnózu vyslechne přes 7500 mužů. Z toho polovina bude léčena pro nádor lokalizovaný na prostatu, necelá tisícovka pacientů podstoupí léčbu pro lokálně pokročilý nádor, tj. když částečně roste mimo prostatu.

Přes 700 pacientů bude léčeno pro nově zjištěný metastatický karcinom prostaty, což znamená, že již postihuje vzdálené orgány. Obvykle metastázuje do kostí a způsobuje bolesti zad, kyčlí a končetin. Díky včasné diagnóze však lze těmto komplikacím předejít a zachytit ložisko dříve, než se začne šířit. K tomu přispívá i nová metoda zvaná fúzní perinální biopsie prostaty.

Šetrnější metoda umožňuje detekovat i velmi malá ložiska

Aby se včas odhalilo zhoubné bujení prostaty, doporučují se preventivní návštěvy urologie mužům již od 45 let, ostražití by měli být zejména ti, u nichž se objevil tento typ nádoru v rodině, tam je doporučována prevence již od 40 let věku. Padesátníci a starší by měli k urologovi docházet každý rok, anebo alespoň podstupovat prevenci u svého praktického lékaře. Podezření na karcinom prostaty může urolog pojmout na základě takzvaného palpačního vyšetření prostaty skrze konečník. Dalším ukazatelem mohou být vysoké hladiny PSA (prostatický specifický antigen) v krvi.

V případě podezření na nádor se obvykle přistupuje k biopsii, tedy odebrání vzorků z prostaty, a to rovněž přes konečník. Nicméně ani negativní biopsie nevylučuje přítomnost nádoru a při přetrvávání podezření je nutné biopsii opakovat.

Nová metoda fúzní perineální biopsie za pomoci německé technologie BiopSEE firmy MedCom však představuje přesnější a šetrnější způsob vyšetření. Systém je vybaven naváděcím zařízením, které umožňuje přístup přes hráz, což je prostor tvořený svaly mezi konečníkem a varlaty. Magnetická rezonance ozřejmí podezřelé ložisko a vytvořený obraz se následně propojí s ultrazvukem. Tím, že program spojí oba tyto obrazy, je možné přesněji zacílit patologická ložiska a provést rychlý, cílený a bezpečný odběr.

„Odpadají tím nepříjemná opakovaná vyšetření a odběry naslepo, ale především velká psychická zátěž s ohledem na dlouhodobou nejistotu. Oproti běžným vyšetřením se tak zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek. Fúzní perineální biopsie navíc umožňuje dřívější záchyt karcinomu, který běžně není vidět,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum, která je jedním z prvních ambulantních zařízení v České republice, které fúzní perineální biopsii provádí.

Jak vyšetření probíhá?

Předoperační vyšetření praktickým lékařem není k výkonu potřeba, zákrok probíhá ambulantně a pacient může ještě týž den odejít domů. „Fúzní perinální biopsii prostaty provádíme po předchozí přípravě v lokální anestezii a inhalační anestezii Entonoxem. Pacient zůstává 30 minut v klidové zóně a poté může odejít domů. Pro vyšetření je nutné vyprázdnění konečníku glycerínovým čípkem a antibiotická prevence infekce. V případě, že pacient užívá léky na ředění krve, je nutno vysadit 5 dní předem, eventuelně se musí poradit se svým ošetřujícím lékařem,“ popisuje průběh vyšetření MUDr. Monika Purmová, FEBU z pražské urologické kliniky UroKlinikum.

Příprava k fúzní perineální biopsii je asi 15 min, samotný odběr vzorků trvá přibližně 10 minut. „Doporučujeme 2 až 3 dny klidovější režim a zvýšit příjem tekutin na 2 litry,“ doplňuje uroložka Purmová. Obvykle do 10 až 14 dní je znám

výsledek histopatologického rozboru odebrané prostatické tkáně a na základě tohoto nálezu je naplánován další postup a možnosti terapie.

Neodkládejte vyšetření kvůli koronaviru

Péči o zdraví by muži neměli zanedbávat ani v současné době, kdy se kvůli obavám z koronaviru mnozí vyhýbají návštěvám ordinací urologů. Právě odkládání vyšetření však může mít fatální následky.

„Děláme maximum pro to, abychom rizika přenosu viru minimalizovali, používáme ochranné pomůcky, snažíme se využívat nejmodernějších možností desinfekce a pochopitelně organizujeme naši práci tak, abychom omezili kontakt mezi pacienty na minimum,“ říká profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař UroKlinikum, a ubezpečuje, že vyšetření na jejich klinice probíhají v současnosti bez omezení a dlouhých čekacích dob.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Britská princezna Kate má rakovinu

Princezna Kate v pátek po mnoha spekulacích prozradila, jaký je její zdravotní stav. Manželka následníka trůnu ve videu, které zveřejnila na sociální síti, oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Princezna z Walesu podstupuje chemoterapii. 

Více souvisejících

rakovina Prostata Muži zdraví nemoci protext

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy