Rakovina ze slaniny? Nový výzkum vše mění

Způsobuje červené maso, do kterého zahrnujeme hovězí, jehněčí, vepřové a telecí maso i zvěřinu rakovinu střev? Podle nedávných studií ano, dokonce před ním varovali lékaři z celého světa. Jak se ale nyní ukázalo, je to ve skutečnosti trochu jinak.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace uvedla, že zpracované maso způsobuje rakovinu. Červená masa jsou pravděpodobně karcinogenní, ale existuje jen omezené množství důkazů.

Ve Velké Británii se předpokládá, že zpracované maso vede každoročně k přibližně 5 400 případům rakoviny tlustého střeva. Byly také naznačeny souvislosti s onemocněními srdce a diabetem 2. typu. Vědci jsou toho názoru, že jíst velké množství červeného masa je pro zdraví špatné.

"Správnou volbou pro většinu lidí, ale ne pro všechny, je pokračovat ve spotřebě masa. Neříkáme, že nehrozí žádné riziko. Říkáme, že snížením spotřeby červeného masa existuje jen malá šance snížení rizika rakoviny," řekl pro BBC News jeden z vědců Dalhousie University a McMaster University v Kanadě.

Například přibližně u šesti ze 100 lidí ve Velké Británii se v určitém okamžiku jejich života vyvinula rakovina střev. Pokud by všichni jedli navíc 50g slaniny denně, odhaduje se, že by číslo stouplo na sedm ze 100. Ale to, co vám nikdo nemůže říct, je, zda budete tím dalším případem, napsal server BBC.

"Z globálního hlediska vyplývá, že lidé, kteří jedí červené a zpracované maso, by měli omezit jeho příjem. I když může být součástí zdravé výživy, příliš mnoho masa může zvýšit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva," uvedl profesor Louis Levy. Kdo jí více než 90 g červeného nebo zpracovaného masa denně, měl by spotřebu snížit na 70 g denně.

Maso je pouze jedním aspektem stravy a studie naznačují, že zelenina může mít velký vliv na zdraví. Diety založené na menší spotřebě masa jsou stále populárnější. Důvodem však nejsou jen zdravotní přínosy, ale i obavy o životní prostředí a otázky dobrých životních podmínek zvířat. Doporučuje se, aby většina bílkovin pocházela z ořechů a luštěnin místo masa.

Související

Více souvisejících

potraviny jídlo rakovina Maso vepřové zdraví Maso dieta srdeční tep srdce Velká Británie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy