Ze zákulisí Cermatu: jak se připravují a co testují jednotné přijímačky?

Státní přijímačky, tzv. jednotná přijímací zkouška Cermat, byla u nás jako součást přijímacího řízení na SŠ zavedena od roku 2017. Dva roky předem se testy tvořily a pilotovaly. Letos tedy již sedmým rokem psali deváťáci Cermat testy z českého jazyka a matematiky. A díky letošnímu silnému ročníku deváťáků, přetlaku zájmu o některé střední školy a chaosu po vyhlášení výsledků přijímacích zkoušek je nyní nastavení přijímacího řízení a podávání přihlášek pod drobnohledem. Řeší se, jaké změny v přijímacím řízení by měly do budoucna nastat a jestli jsou jednotné přijímací zkoušky opravdu takové zlo a nebo vhodným nástrojem k rozřazení žáků na střední školy. Jisté je, že pokud chceme digitalizovat přihlašování a vyhlašování výsledků přijímaček, bude nutné data od škol i Cermatu centralizovat a vytvořit funkční systém.

Jak se tvoří Cermat testy na přijímačky a co předchází tomu, než se podoba testů pro přijímačky definitivně schválí? Ostré Cermat testy pro přijímací zkoušky na střední školy se testují, tzv. pilotují, zpravidla rok předem. Cermat nejprve vytvoří pilotážní sešity s větším počtem úloh, které se pro přijímačky z 9. třídy pilotují v prvních ročnících SŠ zpravidla od podzimu do prosince. Poté se analyzují výsledky pilotáže a vybírají se nejvhodnější úlohy pro tvorbu ostrých testů. Ty se po revizích odevzdávají ke schválení v průběhu února (pro následující školní rok).

Předem má k Cermat testům na přijímačky přístup jen omezený počet lidí, okolo 15, kteří podepisují mlčenlivost a nesmí být ve střetu zájmů. Jde o odborníky, kontrolory a několik pracovníků Cermatu. 

Jaký mají Cermat testy na přijímací zkoušky účel a co přesně testují? Hlavním cílem je žáky rozřadit na střední školy a k tomuto účelu musí být součástí testu také obtížnější úlohy (rozlišovací). Dále se v testech objevují úlohy, které ověřují určité znalosti. Obecně jsou testy koncipované tak, aby jimi prošli všichni a extrémy typu nulového nebo maximálního výsledku (100 bodů v součtu z testu z českého jazyka a matematiky) jsou spíše výjimkou. 

Jednotné přijímačky jsou často kritizované jako zastaralé a že k úspěchu je třeba biflování a dril. Tento všeobecně omílaný mýtus vyvrátíme, když se podrobněji zaměříme na Cermat testy z českého jazyka. Dříve otevřené úlohy na doplňování přísloví se změnily na uzavřené úlohy,  v nichž deváťáci vybírají správnou variantu z předem daných odpovědí. Cermat se snaží respektovat současný trend moderní didaktiky, který se posouvá směrem k porozumění textu a logickému uvažování namísto memorování a testování konkrétních pojmů (Zdroj: vedoucí Cermat pro češtinu Gabriela Baumgartnerová pro Deník N).

Jednotné přijímačky testují široké spektrum dovedností daných Rámcovými vzdělávacími programy pro základní vzdělávání (RVP ZV), ale nezvýhodňují jednu oblast učiva či dovednost nad jinou. Jedno přijímacím zkouškám na SŠ od Cermatu ale upřít nelze – nastavují spravedlivé a férové podmínky pro všechny. Průběh i vyhodnocení přijímaček je monitorován a má přesně daná pravidla. Na Cermat přijímačky se dá připravit, existují například přijímací zkoušky nanečisto, kde si žáci díky přesné simulaci mohou vyzkoušet, co je u ostrých přijímaček čeká.

Související

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.
Zdravotní židle: Cesta k optimálnímu sezení a komfortu pro každý den

Zdravotní židle: Cesta k optimálnímu sezení a komfortu pro každý den

Životní styl 21. století je často spjatý s trávením mnoha hodin v sedě. Ať už pracujete v kanceláři, doma u pracovního stolu nebo jen relaxujete u seriálu, sezení je běžnou součástí každodenního života. Pro mnohé z nás to znamená bolesti zad, krční páteře a celkové nepohodlí. Tomu však lze předejít, stačí věnovat pozornost zdravému sezení.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy