KOMENTÁŘ | Co bude dřív? Energetická krize 70. let, nebo konec války na Ukrajině?

Cena ropy Brent zdražila od začátku letošního roku podle veřejně dostupných údajů již o 64 procent. Z ceny 79,323 amerických dolarů za barel na začátku roku totiž vystoupala na 130,328 dolarů a není vyloučeno, že čísla budou ještě vyšší. I když je pravda, že ani ne během dvou dnů spadla cena „černého zlata“ o 20 dolarů níž na aktuálních zhruba 110 USD za barel. Nicméně ukazuje se, že výše popsané zdražování se v tuzemsku velmi rychle promítá nejen do cen pohonných hmot, ale i do dalších položek. A že se říká, že nemáme ukazovat prstem na viníka, tak v tomhle případě to neplatí.

Za poslední vývoj cen na světových trzích, a to nejen s komoditami, totiž může Putinova agresivní válka na Ukrajině. Možná si ale říkáte, že ne válka, to ty sankce uvalené na agresivní Rusko, jeho omezování ve vývozu právě ropy a dalších pro tuto zemi fatálně důležitých fosilních surovin, které ty ceny šponují.

Poslední cenový vývoj, i přes některými titulky označené oslabování ceny ropy jako „volný pád“, a to nejen na energetickém trhu, paradoxně potvrzuje, že sankce uvalené na Rusko mají opravdu smysl a začínají ukazovat svou nekompromisní sílu a tvrdost. Je nutné ale také říct, že se objevují analýzy a názory finančních expertů, které upozorňují na to, že poslední vývoj právě na komoditním trhu a zejména na trhu s ropou může vyvrcholit energetickou krizí, podobné těm ze 70. let minulého století. Pravda, pokud vydrží trend z posledních hodin, kdy ceny ropy míří vskutku níž a níž, jsou tyhle úvahy postavené „mimo mísu“.

Na druhou stranu je ale Rusko pořád jedním z největších světových vývozců ropy a sankce Spojených států amerických a jejich spojenců uvalené na ruský finanční systém již způsobily negativní postoj k ruské ropě. A to nejen ze strany bank, ale i kupujících a přepravců. A to se může opravdu promítnou i do trvalejšího nepříznivého vývoje nejen s cenami ropy, ale i s množstvím této komodity na trhu. A tak i přes viditelnou „drahotu“ a zvyšující se ceny pohonných hmot v ČR, které se zřejmě ne všude i přes prohlášení Ministerstva financí České republiky, že bude hlídat marže pumpařů. nezastaví ani v nejbližších týdnech a možná měsících, je nutné jasně říct, že sankce směřující na stále větší izolaci Ruska jsou správným krokem k tomu, aby agresorům došlo, že mají válku zastavit.

Jenže zatím se jim nechce a není proto ani divu, že se objevují odhady, například od americké investiční banky JPMorgan, které počítají s tím, že kvůli nemožnosti prodat až 66 procent vytěžené ruské ropy na trhu (právě díky sankcím a bázlivosti firem nevystavovat se prodejem této ropy špatné reputaci), by mohla cena ropy do konce letošního roku atakovat 185 USD za barel. Ještě před vypuknutím války, na začátku tohoto roku, počítaly analýzy od dalších amerických bank s cenou ropy na úrovni 150 dolarů za barel. Otázka dne za všechny peníze proto je: „Kde a kdy se ceny ropy zastaví a může s tím v tuzemsku něco udělat třeba česká vláda?“  

Když člověk vidí, že ceny pohonných hmot v Česku jen za poslední týden výrazně vzrostly, není mu z toho moc dobře. Naposledy ale ministryně české vlády pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (z TOP 09) pro Českou televizi před jednáním kabinetu uprostřed druhého březnového týdne roku 2022 uvedla, že vláda nechystá zastropování cen pohonných hmot, ani snížení nebo zrušení DPH na benzin a naftu. Chystá se jít jinou cestou, která by růst cen zmírnila. Podle informací ČT totiž uvažuje o zrušení přimíchávání biosložky do pohonných hmot a také o zrušení silniční daně. Část dopravců uvedla, že kvůli rostoucím cenám paliv může zdražit jízdné v MHD nebo se snížit provoz veřejné dopravy. Zpravodajský web CNN Prima News zase uvedl, že poslední cenový vývoj ropy a pohonných hmot se nejvíce propíše do zdražování rychloobrátkových potravin, které se dovážejí každodenně. V první řadě to bude pečivo a pak třeba maso. Neznamená to ale, že ostatní obory či segmenty budou zvyšování cen nějak ušetřeny.

Takže jistě, všechno to úsilí zastavit válku na Ukrajině hodně stojí, a ještě bude hodně stát. A zřejmě nejen víc peněz, možná i změn naučeného chování a hledání dalších velkých úspor nebo alternativních postupů. Ale je to nutné. Když totiž zrušíme kvůli drahým cenám ropy a plynu sankce vůči Rusku a budeme pořád od něj kupovat právě tyhle suroviny, které dnes nejvíc zdražují, budeme vlastně Putinovi platit další zabíjení civilistů, ničení nevinných měst a života v nich a válku nezastavíme. Možná se to bude zdát jako nemístná fráze a klišé, bohužel se ale objevuje stále právě v krizích. A to už i v těch zmiňovaných energetických v 70. letech minulého století. I po nich se totiž objevovala mezi prvními nutnými kroky vedoucími k nápravě krizí ta zpráva, že je nutné omezit závislost na fosilních palivech od jednoho zdroje a hledat, i přes nákladnost a náročnost, nové cesty k posílení energetické nezávislosti. Třeba v podobě obnovitelných zdrojů. Někdo se z toho poučil, v Evropě se z oněch krizí zřejmě moc poučit nechtěli, nebo četli ta doporučení jinak.

A tak i přesto, že cena nafty v Česku jen během začátku druhého březnového týdne vzrostla za 24 hodin o 2,15 koruny na 47,47 korun za litr a benzin zdražil o 1,7 koruny na 45,21 korun za litr, nemůžeme se dneska vzdát. Příčinou všeho zla v podobě cenových rekordů nejen komodit, totiž nejsou „ilumináti“, hnutí „Bilderberg“ nebo něco jiného, ale jen a pouze Vladimir Putin a jeho ničím a nikým nevyvolaná vojenská agrese na Ukrajinu. A platí, že čím dříve agresory zastavíme, tím rychleji zmizí riziko energetických krizí ze 70. let minulého století. Zdá se ale, že ani Putinova agrese na cenu ropy nemá takový vliv, jak by chtěl.

Související

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025) Komentář

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.
Vladimir Putin a Donald Trump Komentář

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.

Více souvisejících

komentář Ekonomika pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 2 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy