KOMENTÁŘ | Co bude dřív? Energetická krize 70. let, nebo konec války na Ukrajině?

Cena ropy Brent zdražila od začátku letošního roku podle veřejně dostupných údajů již o 64 procent. Z ceny 79,323 amerických dolarů za barel na začátku roku totiž vystoupala na 130,328 dolarů a není vyloučeno, že čísla budou ještě vyšší. I když je pravda, že ani ne během dvou dnů spadla cena „černého zlata“ o 20 dolarů níž na aktuálních zhruba 110 USD za barel. Nicméně ukazuje se, že výše popsané zdražování se v tuzemsku velmi rychle promítá nejen do cen pohonných hmot, ale i do dalších položek. A že se říká, že nemáme ukazovat prstem na viníka, tak v tomhle případě to neplatí.

Za poslední vývoj cen na světových trzích, a to nejen s komoditami, totiž může Putinova agresivní válka na Ukrajině. Možná si ale říkáte, že ne válka, to ty sankce uvalené na agresivní Rusko, jeho omezování ve vývozu právě ropy a dalších pro tuto zemi fatálně důležitých fosilních surovin, které ty ceny šponují.

Poslední cenový vývoj, i přes některými titulky označené oslabování ceny ropy jako „volný pád“, a to nejen na energetickém trhu, paradoxně potvrzuje, že sankce uvalené na Rusko mají opravdu smysl a začínají ukazovat svou nekompromisní sílu a tvrdost. Je nutné ale také říct, že se objevují analýzy a názory finančních expertů, které upozorňují na to, že poslední vývoj právě na komoditním trhu a zejména na trhu s ropou může vyvrcholit energetickou krizí, podobné těm ze 70. let minulého století. Pravda, pokud vydrží trend z posledních hodin, kdy ceny ropy míří vskutku níž a níž, jsou tyhle úvahy postavené „mimo mísu“.

Na druhou stranu je ale Rusko pořád jedním z největších světových vývozců ropy a sankce Spojených států amerických a jejich spojenců uvalené na ruský finanční systém již způsobily negativní postoj k ruské ropě. A to nejen ze strany bank, ale i kupujících a přepravců. A to se může opravdu promítnou i do trvalejšího nepříznivého vývoje nejen s cenami ropy, ale i s množstvím této komodity na trhu. A tak i přes viditelnou „drahotu“ a zvyšující se ceny pohonných hmot v ČR, které se zřejmě ne všude i přes prohlášení Ministerstva financí České republiky, že bude hlídat marže pumpařů. nezastaví ani v nejbližších týdnech a možná měsících, je nutné jasně říct, že sankce směřující na stále větší izolaci Ruska jsou správným krokem k tomu, aby agresorům došlo, že mají válku zastavit.

Jenže zatím se jim nechce a není proto ani divu, že se objevují odhady, například od americké investiční banky JPMorgan, které počítají s tím, že kvůli nemožnosti prodat až 66 procent vytěžené ruské ropy na trhu (právě díky sankcím a bázlivosti firem nevystavovat se prodejem této ropy špatné reputaci), by mohla cena ropy do konce letošního roku atakovat 185 USD za barel. Ještě před vypuknutím války, na začátku tohoto roku, počítaly analýzy od dalších amerických bank s cenou ropy na úrovni 150 dolarů za barel. Otázka dne za všechny peníze proto je: „Kde a kdy se ceny ropy zastaví a může s tím v tuzemsku něco udělat třeba česká vláda?“  

Když člověk vidí, že ceny pohonných hmot v Česku jen za poslední týden výrazně vzrostly, není mu z toho moc dobře. Naposledy ale ministryně české vlády pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (z TOP 09) pro Českou televizi před jednáním kabinetu uprostřed druhého březnového týdne roku 2022 uvedla, že vláda nechystá zastropování cen pohonných hmot, ani snížení nebo zrušení DPH na benzin a naftu. Chystá se jít jinou cestou, která by růst cen zmírnila. Podle informací ČT totiž uvažuje o zrušení přimíchávání biosložky do pohonných hmot a také o zrušení silniční daně. Část dopravců uvedla, že kvůli rostoucím cenám paliv může zdražit jízdné v MHD nebo se snížit provoz veřejné dopravy. Zpravodajský web CNN Prima News zase uvedl, že poslední cenový vývoj ropy a pohonných hmot se nejvíce propíše do zdražování rychloobrátkových potravin, které se dovážejí každodenně. V první řadě to bude pečivo a pak třeba maso. Neznamená to ale, že ostatní obory či segmenty budou zvyšování cen nějak ušetřeny.

Takže jistě, všechno to úsilí zastavit válku na Ukrajině hodně stojí, a ještě bude hodně stát. A zřejmě nejen víc peněz, možná i změn naučeného chování a hledání dalších velkých úspor nebo alternativních postupů. Ale je to nutné. Když totiž zrušíme kvůli drahým cenám ropy a plynu sankce vůči Rusku a budeme pořád od něj kupovat právě tyhle suroviny, které dnes nejvíc zdražují, budeme vlastně Putinovi platit další zabíjení civilistů, ničení nevinných měst a života v nich a válku nezastavíme. Možná se to bude zdát jako nemístná fráze a klišé, bohužel se ale objevuje stále právě v krizích. A to už i v těch zmiňovaných energetických v 70. letech minulého století. I po nich se totiž objevovala mezi prvními nutnými kroky vedoucími k nápravě krizí ta zpráva, že je nutné omezit závislost na fosilních palivech od jednoho zdroje a hledat, i přes nákladnost a náročnost, nové cesty k posílení energetické nezávislosti. Třeba v podobě obnovitelných zdrojů. Někdo se z toho poučil, v Evropě se z oněch krizí zřejmě moc poučit nechtěli, nebo četli ta doporučení jinak.

A tak i přesto, že cena nafty v Česku jen během začátku druhého březnového týdne vzrostla za 24 hodin o 2,15 koruny na 47,47 korun za litr a benzin zdražil o 1,7 koruny na 45,21 korun za litr, nemůžeme se dneska vzdát. Příčinou všeho zla v podobě cenových rekordů nejen komodit, totiž nejsou „ilumináti“, hnutí „Bilderberg“ nebo něco jiného, ale jen a pouze Vladimir Putin a jeho ničím a nikým nevyvolaná vojenská agrese na Ukrajinu. A platí, že čím dříve agresory zastavíme, tím rychleji zmizí riziko energetických krizí ze 70. let minulého století. Zdá se ale, že ani Putinova agrese na cenu ropy nemá takový vliv, jak by chtěl.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

Více souvisejících

komentář Ekonomika pohonné hmoty

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu

Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl udělit milost čtyřem českým vojákům, kteří čelili trestnímu stíhání v souvislosti s incidentem na afghánské základně v roce 2018. Tehdy příslušník afghánské armády spustil palbu na české vojáky – jednoho usmrtil a další dva těžce zranil. Následné vyšetřování vedlo k obvinění několika českých vojáků, jejichž jednání bylo podle státních orgánů předmětem právních pochybností.

včera

Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

včera

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v obsáhlém projevu prohlásil, že je jeho země připravena ukončit válku v Pásmu Gazy – ovšem jen za „jasných podmínek“, které mají zajistit izraelskou bezpečnost. Premiér zároveň potvrdil, že izraelská armáda pravděpodobně zabila významného lídra Hamásu Mohammeda Sinvára a že cíl zcela porazit hnutí Hamás zůstává beze změny.

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome

Kanadská vláda potvrdila, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném zapojení do nového amerického systému protiraketové obrany nazývaného „Golden Dome“. Cílem ambiciózního projektu je ochrana Severní Ameriky před tzv. „nové generací“ vzdušných hrozeb, včetně hypersonických střel a útoků ze stratosféry či vesmíru.

včera

Elon Musk

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly

Elon Musk prohlásil, že hodlá zůstat generálním ředitelem společnosti Tesla ještě alespoň dalších pět let. Veřejné ujištění pronesl během vystoupení na katarském ekonomickém fóru pořádaném agenturou Bloomberg v Dauhá. Když se ho moderátor zeptal, zda je připraven vést Teslu v příštích pěti letech, Musk bez váhání odpověděl: „Ano.“ A v reakci na následný dotaz, zda má o tomto plánu nějaké pochybnosti, s typickou dávkou černého humoru dodal: „No, ledaže bych zemřel.“

včera

Donald Trump

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí

Americký prezident Donald Trump se v příštích týdnech může ocitnout v klíčové roli při hledání cesty k ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Podle aktuální analýzy experta Michaela O’Hanlona z vlivného think-tanku Brookings Institution by Trump mohl využít diplomatického manévrovacího prostoru, který mu otevřelo nedávné sbližování s Kyjevem. Pokud zároveň zesílí tlak na Moskvu, může podle O’Hanlona připravit půdu pro možné příměří.

včera

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.

včera

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

včera

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

včera

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

včera

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

včera

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

včera

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

včera

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček

Evropská komise plánuje zavést jednotný poplatek ve výši dvou eur, tedy zhruba 50 korun, za každou malou zásilku doručenou spotřebitelům v EU. Nové opatření by se mohlo výrazně dotknout především levných online platforem, jako jsou Temu a Shein, jejichž podnikání stojí na levné a přímé přepravě zboží z Číny do Evropy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy