KOMENTÁŘ: V Česku bují skrytý problém. Někteří Češi už nejsou schopni žít od výplaty k výplatě

Jedno procento lidí, nebo chcete-li přes tři procenta zaměstnanců, má v Česku druhou práci. Podle evropského statistického úřadu Eurostat totiž ve druhém čtvrtletí letošního roku stoupl v tuzemsku počet těch, kteří chodí i do druhé práce, na 132 tisíc. Oproti stejnému období loňského roku se jejich počet zvýšil o třináct tisíc. Podle dat je takových lidí v České republice i v porovnání s koncem loňského roku či s prvním čtvrtletím roku letošního opravdu více. Stejný zdroj dat z twitterového účtu říká, že v průměru musí do druhé práce v členských zemích Evropské unie chodit méně než čtyři procenta lidí. Nejvyšší míru v tomto ukazateli mají přitom země jako Nizozemsko (10 %), Finsko a Dánsko (7 %) a Estonsko a Litva (po 6 %).

Ilustrační foto

Nejen známý server Politico, ale i řada ekonomických analytiků a odborníků na zaměstnaneckou problematiku k tomu říká, že bychom se ale neměli ani nad zdánlivě nízkou statistikou čísel chlácholit tím, že nejde o vážný problém a nic zásadního.

Možná ne, jenže realita života může brzy ukázat na to, že podobné žebříčky, alespoň v některých zemích, mohou růst ještě víc. Důvodem těchto obav jsou hlavně příčiny toho, proč si lidé musejí brát druhou práci a proč v některých zemích, jako je Česká republika, statistiky ve srovnání s předchozími obdobími rostou.

Není nutné chodit dlouho okolo horké kaše. Na vině jsou hlavně restrikce ekonomik, bránící volnému pohybu lidí a bezproblémovému podnikání. Jistě, nejeden člověk, nenávidící nyní jakékoliv titulky o globální pandemii, způsobené virem SARS-CoV-2 namítne, že je to právě kvůli tomu. A bude mít možná i pravdu, jenže ta omezení ukazují v řadě míst i na systémové problémy.

A také to, že řada zemí nedokáže úspěšně řešit, ekonomy tak „svůdně“ označované problémy, jako jsou strukturální nedostatky v mandatorních výdajích, nastavené kompenzace v krizových situacích, neuskutečněné reformy daní, penzí, které by reflektovaly aktuální ekonomický vývoj a dění, ale i nedostatečná infrastruktura, datově zdatná a komputerizovaná výrobní základná, a tak dále a tak dále. Sami vidíte, laskaví čtenáři, že právě my, Češi, bychom k tomu mohli hodně co říct. Bohužel.

Začněme ale tím, co je snadno odstranitelné a co lze nahradit smysluplnou „krizovou“ podporou. A jak udělat to, aby jakákoliv krize nemusela skončit omezeními, jaké tu neustále předvádí neschopná populistická Babišova vláda. Jak totiž třeba zjistil server Novinky.cz, když citoval zjištění společnosti LMC o tom, že pětačtyřicet procent tuzemských zaměstnanců žije od výplaty k výplatě a že mají relativně našponované příjmy a výdaje, a jakmile dojde k nějakým výpadkům typu překážek v práci, ošetřovném, tak se jim to odráží na rodinném rozpočtu.

A odtud pak vychází potřeba nějakého toho přivýdělku. A tak je to i dle zjištění zahraničních zdrojů v jiných státech. Jistě dodáte, že se třeba najdou i lidé, které nenutí žádná okolnost s nedostatečnými příjmy chodit do druhé práce, jenže to s největší pravděpodobností nebudou žádná velká procenta.

Je ale zajímavé v této souvislosti číst, že přibývá lidí, kteří chodí do druhého zaměstnání. A to i přes zmiňované covidové restrikce, postupující automatizaci výrob, která naopak snižuje potřebu zaměstnanců, ale i skutečnosti, jako je migrace či statisticky klesající nabídka pracovní síly. Tedy alespoň v Evropě. Na co se máme proto těšit kvůli výše popsanému?

Podle poradenské společnosti McKinsey Global Institute, která se zabývala i z důvodů popsaných před několika odstavci budoucností práce v Evropě, je jasné, že evropská pracovní místa, která jsou ohrožená dopady globální pandemie kvůli víru COVID-19 se překrývají s pracovními místy ohroženými automatizací. Důležité je také to, že dle McKinsey se má růst pracovních míst v nadcházejícím desetiletí ještě více geograficky koncentrovat.

Je jasné, že digitalizace, vyspělá infrastruktura a všeobecně příznivé podmínky pro podnikání, stabilita právního a ekonomického prostředí a očekávatelné kroky vlád v případech nějakých nenadálých událostí a krizí, jsou nutné okolnosti pro to, aby se počet lidí, kteří nejen v Česku, ale i jiných částech Evropy, nemusel nadále zvyšovat. Jistě, konzervativní zastánci každého svobodného rozhodnutí namítnou, že tohle zní příliš „levičácky“, ale je to spíše smutné konstatování faktu.

Jak totiž i dříve popsaní experti na zaměstnanecké záležitosti řekli, že v budoucnu mají mít v ukazateli růstu počtu pracovních míst ještě větší roli právě ta centra, která budou schopna akceptovat většinu popsaných výzev, tak z toho nemusí tahle země vždycky vyjít vítězně. A není snad nutné dodávat, že pak si budeme muset hledat možná i třetí práci.

Elektronické recepty měly výpadek, spolu s nimi i administrativa kolem…

19.01.2022 14:23 Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)…

Počasí: Ke konci týdne se ochladí a bude víc sněžit

19.01.2022 06:30 Ke konci tohoto týdne se ochladí a bude víc sněžit, a to nejen na horách. Noční teploty klesnou…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil skoro půl milionu

19.01.2022 11:48 Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

ROZHOVOR: Palachova pochodeň nikdy nezhasla. I díky němu žijeme přes…

19.01.2022 09:50 Poprvé se zde nadechl, když přišel na svět, a přesně před 53 lety, i naposledy vydechl. Krátký…

ROZHOVOR: Palachův čin se stal trvalým závazkem nekolaborovat. Zůstal…

16.01.2022 22:00 Aktualizováno Zůstal morálně čistý, a to hlavně díky odkazu Jana Palacha, od jehož upálení, kterým chtěl probudit…

KOMENTÁŘ: Zdražování nebere konce aneb inflace jako hlavní téma roku 2022

15.01.2022 22:00 Aktualizováno Až se na konci letošního roku budou zveřejňovat žebříčky nejhledanějších slov na různých…

KOMENTÁŘ: Babišova vláda uplácením voličů nesmyslně utrácela. Snahám o…

12.01.2022 22:01 Aktualizováno Jedno okřídlené české pořekadlo říká, že opakování je matkou moudrosti. Tak tedy, pojďme si…

ROZHOVOR: Charta 77 pronikla před 45 lety za železnou oponu. „Bez…

07.01.2022 22:00 Aktualizováno O jejich aktivitě se dozvěděli za železnou oponou a podařilo se jim tak rudé propagandě zasadit…

ROZHOVOR: Divokou honičkou se StB před 45 lety pokusila zničit Chartu 77.…

06.01.2022 22:00 Aktualizováno Provedli zásah, který měl zničit rodící se vzdor opozičního hnutí. Dana Němcová vzpomíná, jak akce…

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních…

06.01.2022 12:11 Aktualizováno Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy…

KOMENTÁŘ: S Fialou se vrací hrdost, naopak mizí populismus. Stejně jako…

01.01.2022 22:03 Do země se vrací hrdost a moudrost. Naopak se z ní nadobro vytrácí přetvářka a nenávist.…

Satirické události Petra Nutila: Vánoční apokalypsa

29.12.2021 08:00 Skončily Vánoce a nový rok je za dveřmi. To ale neznamená, že se v té naší zemi nedějí věci. Tady…

KOMENTÁŘ: Před 80 lety vypukla Operace Anthropoid. Kubiš s Gabčíkem se…

29.12.2021 03:24 Tušili, že se z mise, na níž se pečlivě připravovali, živí nevrátí. Do svých deníků si rotmistři…

Související:

Právě se děje

reklama