KOMENTÁŘ | Zdražování nebere konce aneb inflace jako hlavní téma roku 2022

Až se na konci letošního roku budou zveřejňovat žebříčky nejhledanějších slov na různých internetových vyhledavačích, rozhodně čekám, že výraz „inflace“ porazí nejen slovo covid či pandemie, ale i další termíny. Statistiky a taky některé titulky novinových článků ovšem říkají že z inflace se minimálně v Evropě (a tudíž i u nás) zřejmě letos stane „noční můra“. Nejen čísla v Česku, ale i v Evropě totiž zatím naznačují, že „zdražování“, jak se taky někdy zkratkovitě inflaci říká, neberou konce.

Sama Česká národní banka, která má v tuzemsku na starosti měnovou a cenovou stabilitu, tento týden nevyloučila, že meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu centrální banky na zhruba devět procent. Čeští statistici zase nedávno uvedli, že v prosinci roku 2021 zrychlil meziroční růst inflace na 6,6 procenta z listopadových šesti procent.

Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008. To v Evropě má být dle očekávání statistiků roční míra inflace v eurozóně, tedy spolku zemí platících eurem, za prosinec 2021 pět procent, oproti listopadovým 4,9 %. Výsledkem všeho je, že čísla zvyšování cen v celé Evropské unii jsou ta nejvyšší za několik desítek let.

Podle Českého statistického úřadu z dat o inflaci vyplývá, že aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace v celém loňském roce byla 3,8 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Loňská průměrná inflace je nejvyšší od roku 2008. No, a aby toho nebylo málo, tak již dříve uvedená ČNB ke všemu dodala, že nelze úplně vyloučit, že počátkem letošního roku bude inflace po několik měsíců dosahovat i dvouciferných hodnot, tedy více než deseti procent.

Nemá cenu ukazovat prstem, kdo za co může, ale třeba Jaroslav Míl, bývalý zmocněnec české vlády pro energetiku má jasno v tom, že za zvyšující se ceny energií, které jsou někdy uváděny jako hlavní motor růstu cen v tuzemsku, může hlavně vláda Andreje Babiše. A to pro, mimo jiné, nedostatečnou akceschopnost. Zpravodajskému serveru Novinky.cz Jaroslav Míl doslova řekl: „„Věci, které jsou dnes špatně a které kritizujeme, jsme měli možnost změnit v minulém období, ale neudělalo se to. Teď už se moc zachránit nedá.“ 

Jak ale taky říká staré české přísloví: „(Teď) už nemá cenu brečet nad rozlitým mlékem.“ Instituce, která má v Česku problematiku udržování cenové stability na starosti říká, že její snahou je usilovat o průběžné plnění dvou procentního inflačního cíle. Centrální banka uvádí, že jakákoliv odchylka inflace od tohoto cíle je nežádoucí, a to zejména pokud je dlouhodobějšího charakteru.

ČNB svojí měnovou politikou usiluje o to, aby se inflace na horizontu měnové politiky (tedy 12 až 18 měsíců do budoucnosti) navrátila ke dvěma procentům. Jasné je také to, že inflaci nepomohou žádné kosmetické úpravy, ale razantní kroky. Ekonomové mají jasno také v tom, že zastavit inflaci mohou nyní především výrazné úspory státu.

Je jasné, že rostoucí inflace a nutné reakce vlády, která s ní musí nyní bojovat, s vysokou pravděpodobností lidi naštve. Státní zaměstnanci, důchodci, lidé, odkázání na platby od státu totiž mohou zřejmě zapomenout na nějaké větší přidávání peněz na jejich účty. Je ale jasné i to, že bez úspor, škrtů (rozumných) by tahle země narazila do zdi. A to pořádnou ranou. Pomoci k tomu, aby se tak nestalo může i to, že vláda Petra Fialy chce co nejdříve zavést tzv. výdajovou brzdu. Ta má nastavit limity pro přijímání nových úředníků a pro různé neinvestiční nákupy.

Možná ale, že zdražování má i svou světlou stránku. Tak třeba agentura Bloomberg k tomu uvedla, že v roce 2022 už nebude světovou ekonomiku řídit covid, tedy vir s označením SARS-CoV-2, který štěpí a rozbíjí nejednu společnost ve světě, ale centrální banky. Ptáte se proč?

Jednoduše řečeno proto, že hlavním nástrojem pro navrácení světa do ekonomického „normálu“ se mají stát, alespoň dle očekávání expertů z výše popsaného textu, úrokové sazby a měnová politika klíčových centrálních bank světa. Možná, že se tak nakonec do žebříčku nejhledanějších slov místo inflace dostane něco jiného. Třeba Fed, ECB nebo Bank of Japan. A i když bude na konci roku 2022 stát rohlík třeba místo tří korun pět, bude pro svět lepší, když se na internetu a vůbec ve společnosti bude hledat jiné slovo než covid.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika komentář inflace

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy