Do Španělska přišlo uprostřed zimy letní počasí. Lidé se šli koupat do moře

Pláže na jihovýchodě Španělska a na španělském ostrově Mallorca se o víkendu zaplnily lidmi, kteří se v parném počasí přišli zchladit koupáním v moři. Místy teploty překročily 30 stupňů Celsia a Palma, metropole turisty vyhledávaného ostrova, v noci na dnešek zažila svou první tropickou noc. Teplota zde během noci neklesla pod 20 stupňů Celsia, informovala dnes agentura DPA.

V sobotu padlo hned několik teplotních rekordů pro březen. Meteorologická stanice v Palmě ve 14:00 naměřila 27,3 stupně, nejvyšší teplotu za březen od počátku záznamů, a padl tím i dosavadní rekord z roku 1981. Ještě před 14 dny se přitom Mallorca potýkala s chaosem, který způsobily nečekané přívaly sněhu, připomíná DPA. V Castellónu v oblasti Valencie dosáhla teplota hodnoty 30,8 stupně Celsia, o 0,6 stupně více, než byl předchozí rekord.

"Neuvěřitelné, dneska jsem mohla doma odklízet sníh," řekla agentuře DPA německá turistka Sabina, která do Alicante přijela z Hamburku. "Plavky jsme si vlastně vzali jen preventivně. Nikdy by nás nenapadlo, že je tady skutečně použijeme," dodala žena. V Alicante bylo v sobotu 30 stupňů Celsia, moře ale bylo relativně chladné.

Dlouhodobě vyšší teploty v kombinaci s podprůměrnými srážkami loni na podzim a v zimě vedly v některých částech Španělska k nedostatku vody. Přehrady jsou aktuálně naplněné v průměru ze 40 procent, přitom průměr za posledních deset let byl v tomto ročním období 58 procent. Vysoké zůstává také nebezpečí vzniku závažných lesních požárů.

Související

Více souvisejících

Počasí Španělsko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy