Praha - Nadcházející čtyři týdny budou teplotně průměrné. Nejteplejší má být přitom příští týden, kdy spadne i nejvíce srážek.Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
"Po teplém lednu se teploty u nás dostanou na úroveň dlouhodobých průměrů a měly by se tak pohybovat v intervalu běžných hodnot pro tuto roční dobu," uvedli meteorologové. Z hlediska srážek bude období od 29. ledna do 25. února podle jejich předpokladu převážně průměrné, slabě nadprůměrný bude příští týden.
Dlouhodobá průměrná teplota ve sledovaném období je v ČR minus 0,7 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1956, kdy se v tomto období průměr dostal na minus 12,6 stupně. Naopak v roce 2022 se vyšplhal na čtyři stupně, což je dosud nejvíce. Průměrný srážkový úhrn je 35 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Předpověď na neděli (00-24):Zataženo až oblačno, od severozápadu ojediněle, na horách místy, slabý déšť. Na severu a severovýchodě v polohách nad 900 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, během noci v Čechách oteplování. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C, v Jeseníkách a v Beskydech kolem 1 °C. Zpočátku slabý, postupně čerstvý jihozápadní až západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na Moravě mírný vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na pondělí (00-24):Zataženo až oblačno, během dne přechodně místy až polojasno. Ojediněle, na severu a severovýchodě zpočátku místy déšť nebo mrholení. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy, zejména v Čechách s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h).
Předpověď na úterý (00-24):V noci na úterý zataženo, od severozápadu na většině území déšť přecházející na severu nad 500 m, na jihu nad 900 m ve sněžení. Během dne proměnlivá oblačnost, ojediněle přeháňky, nad 600 m sněhové.Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy, zejména v Čechách s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), bude odpoledne zvolna slábnout.
Předpověď na středu (00-24):Zpočátku polojasno až oblačno, během dne od západu převážně zataženo a občasný déšť nebo přeháňky, nad 1000 m, večer nad 700 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný, během dne čerstvý jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, se bude večer měnit na západní.
Předpověď na čtvrtek (00-24):Oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, nad 700 m, postupně nad 500 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s.
Vyhlídka počasí od pátku do neděle:Oblačno až zataženo, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, v nižších polohách přechodně i srážky smíšené. Nejnižší noční teploty zpočátku +1 až -3 °C, postupně -1 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty-1 až +4 °C.
Související
Tropické počasí si dalo pauzu a teď je zpět. Platí nové varování
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze
před 1 hodinou
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
před 2 hodinami
Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let
před 2 hodinami
Tropické počasí si dalo pauzu a teď je zpět. Platí nové varování
před 3 hodinami
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
před 4 hodinami
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
před 5 hodinami
Násilný čin na Mostecku. Aktéry dva muži, jsou vážně zranění
před 5 hodinami
Kuba se opět ponořila do tmy. Problémy místních rozhodně nekončí
před 6 hodinami
Irsko se rozloučí s Glenem Hansardem. Pohřeb v katedrále bude zítra
před 7 hodinami
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
před 8 hodinami
Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
včera
Britské zemědělství je kvůli počasí v hluboké krizi. Bude chybět jídlo, varují farmáři
včera
Trump opět blafoval? Tvrdí, že údery odvolal kvůli prosbám Teheránu o dohodu, podle Íránu je to lež
včera
ISW: Rusko veřejnosti lže. Za minimální posun na frontě platí enormními lidskými ztrátami
včera
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
včera
Detaily výbuchu v Moskvě: Bombu do restaurace přinesla žena, mezi mrtvými je jeden z hostů
včera
Trump znepokojil svět. Kvůli válce s Íránem varuje před návratem Velké hospodářské krize
včera
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
včera
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
Ruské síly během posledního týdne stupňovaly vzdušný tlak na ukrajinské území a vyslaly přibližně 1900 útočných bezpilotních prostředků, 1600 naváděných pum a 144 raket různých typů. Podle ukrajinských představitelů tyto rozsáhlé údery zasáhly celkem šestnáct oblastí. Masivní bombardování způsobilo škody na více než patnácti stovkách objektů, přičemž významnou část zasažených cílů tvořily obytné domy.
Zdroj: Libor Novák