Celé Česko zasáhne o víkendu a v pondělí silný vítr. Na horách může v noci na pondělí dosáhnout až síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pondělí již bude zřejmě vítr slábnout.
Dnes bude vát jihozápadní až západní vítr, který dosáhne v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu a na horách až 110 kilometrů za hodinu. V neděli ráno sice nejprve vítr zeslábne, ale odpoledne se vrátí s ještě větší silou. Nejsilnější bude podle meteorologů v noci z neděle na pondělí, kdy může na horách vítr dosáhnout v nárazech rychlosti až 125 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle orkánu.
Výstraha před větrem platí pro všechny regiony po celý dnešek a pak až do nedělních 04:00. Znovu se potom vítr podle ČHMÚ objeví v neděli odpoledne a noci na pondělí, výstraha platí od nedělních 15:00 až do pondělních 12:00.
Meteorologové doporučují lidem, aby kvůli větru zajistili okna a dveře a odnesli nebo upevnili předměty venku, jako třeba zahradní nábytek. I při řízení auta by si měli lidé dávat pozor, protože při nárazech větru může řidič ztratit nad vozem kontrolu. Nikdo by se také neměl raději vydávat na horské túry.
Předpověď na neděli (00-24):Zataženo až oblačno, občasný déšť nebo přeháňky, odpoledne postupně nad 800 m srážky sněhové. Během dne částečné ubývání srážek a oblačnosti. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. Čerstvý západní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h). Večer bude vítr částečně slábnout.
Předpověď na pondělí (00-24):Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Místy přeháňky, postupně v polohách nad 400 m sněhové. Ojediněle bouřka. Večer ubývání srážek. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný, během dne přechodně čerstvý západní až severozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h).
Související
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
před 2 hodinami
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
před 3 hodinami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 4 hodinami
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 5 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 6 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 7 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 7 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 8 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 9 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 10 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 11 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 12 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl.
Zdroj: Lucie Podzimková