Průměrné teploty v Česku by se v příštích čtyřech týdnech měly pohybovat v rozmezí běžném pro přelom května a června. Obvyklé bude zřejmě i množství srážek, vyplývá z dnes zveřejněné dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
První týden jako celek očekávají meteorologové teplotně průměrný, mezi jednotlivými dny ale budou citelné rozdíly. "Maximální denní teploty budou stoupat v pondělí až na 26 stupňů Celsia, ve středu bude jen do 16 stupňů, v závěru týdne opět místy až 22 stupňů Celsia," uvádí ČHMÚ. Noční minima budou po neděli klesat zpočátku na 14 až devět stupňů, ve druhé polovině týdne až na čtyři stupně, ojediněle dokonce jen na dva.
Navazující trojice červnových týdnů bude teplotně v normálu s týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem 21 stupňů a nejnižších nočních teplot kolem 10 stupňů.
Příští týden bude srážkově nadprůměrný, napršet může až 31 milimetrů vody na metr čtvereční. V ostatních týdnech by se měly průměrné týdenní úhrny pohybovat kolem obvyklých 15 milimetrů. "Období jako celek by mělo být srážkově průměrné," shrnuli meteorologové.
Průměrná teplota pro období od 27. května do 23. června je 15,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr činil 19,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 13,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1974.
Související
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
před 1 hodinou
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
před 2 hodinami
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
před 4 hodinami
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
před 5 hodinami
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
před 6 hodinami
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
před 7 hodinami
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
před 8 hodinami
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
před 10 hodinami
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
včera
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
včera
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
včera
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
včera
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
Prezident Petr Pavel vnímá slova exprezidenta Miloše Zemana o možné další kandidatuře v prezidentských volbách jako důkaz toho, že je na tom zdravotně dobře. Zeman v uplynulých dnech zmínil, že ho kandidatura v koutku duše láká.
Zdroj: Jan Hrabě