Česko letos zažilo druhý tropický den. Po neděli vystoupaly teploty nad 30 stupňů i dnes, nejtepleji bylo v Husinci-Řeži u Prahy, a to 31,6 stupně Celsia. Rekordy pro 3. červen dnes ale na 150 stanicích, které měří alespoň 30 let, většinou odolaly. Padly pouze na Milešovce a v Temelíně. ČTK to řekl Miroslav Hakl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na Milešovce, nejvyšší hoře Českého středohoří, kde se měří dokonce už 107 let, dnes meteorologové naměřili 29,4 stupně. Padl tak rekord z roku 1979, kdy bylo 28,8 stupně Celsia. Na jihočeské stanici Temelín, která má přesně třicetiletou řadu měření, byl o desetinu stupně překonán rekord z roku 2015, dnes tam bylo 27,9 stupně Celsia.
Také v Husinci-Řeži padl dnes rekord z roku 2015, stanice má ale podle Hakla teprve osmiletou řadu měření. "U stanic, které mají méně než třicetiletou řadu měření, některé rekordy padly," uvedl meteorolog.
Například ve Zlínském kraji bylo dnes nejtepleji, 29,8 stupně Celsia, na stanici Štítná nad Vláří. V kraji jen na této stanici padl rekord, a to z roku 1996, kdy meteorologové naměřili 29,1 stupně. "Ale stanice měří jen 24 let, většinou do rekordů řadíme jen stanice s řadou delší než 30 let," doplnila Ivana Záluská z brněnské pobočky ČHMÚ.
Letní teploty podle meteorologů vydrží ještě v první polovině tohoto týdne. Nejtepleji bude ve středu, koncem týdne se mírně ochladí. Ve středu a ve čtvrtek počítá předpověď s místními bouřkami.
Související
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková