Počasí: Kdy přijde ta pravá zima? Velká předpověď do konce roku

Týden, který zbývá do konce roku, bude podle meteorologů poměrně teplý s průměrnou teplotou kolem dvou stupňů Celsia. Má tak šanci zařadit se na pomezí první a druhé čtvrtiny nejteplejších závěrů roku za posledních 107 let.

Naproti tomu srážkově nebude konec letošního roku nijak výrazný, uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Nejteplejší závěrečný týden od roku 1912 zaznamenali meteorologové v Česku před 36 lety. Průměrný teplota v posledních sedmi dnech roku 1983 byla 5,3 stupně Celsia. Naopak nejchladněji bylo v roce 1996. Průměrná týdenní teplota se tehdy dostala na minus 13,8 stupně.

Poslední týden letošního roku nemá moc pršet, jak naznačuje předpověď počasí. Meteorologové očekávají úhrn maximálně do 10 litrů vody na metr čtvereční.

"Zcela beze srážek byl závěr roku 1972," uvedl meteorolog Marjan Sandev. Nejvíce srážek spadlo v roce 1986, kdy byl naměřen týdenní úhrn přesahující 40 litrů vody na metr čtvereční.

Předpověď na čtvrtek (00-24):V noci proměnlivá oblačnost, zpočátku místy, postupně ojediněle přeháňky, nad 600 m, postupně nad 400 m srážky smíšené nebo sněhové a na horách na severu četnější. Přes den Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nad 400 m smíšené nebo sněhové. Na horách na severu a severovýchodě sněhové přeháňky místy. K večeru na jihozápadě Čech přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty +4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s, zpočátku na Českomoravské vrchovině místy s nárazy kolem 15 m/s. Přes den bude vítr pozvolna slábnout.

Předpověď na pátek (00-24):Oblačno až zataženo, místy až polojasno. Zpočátku na jihozápadě Čech místy občasný déšť, nad 500 m sněžení. Během dne postupně na severu a severovýchodě místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Jinde srážky ojediněle. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, ojediněle tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na sobotu (00-24):Oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Na severovýchodě až zataženo a místy občasné sněžení. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, ojediněle tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s, v západní polovině Čech slabý proměnlivý do 3 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):Oblačno až polojasno. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):Polojasno až oblačno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, na východě až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5, v Čechách místy kolem 7 °C. Slabý jižní, postupně mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 6 m/s.

Vyhlídka počasí od úterý (Silvestr) do čtvrtka:Oblačno až polojasno, ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty +4 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 9 °C.

Související

Více souvisejících

Počasí Zima Vánoce Silvestr Česká republika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

včera

Ministři zemí EU definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic

Ministři členských zemí Evropské unie v pátek v Bruselu definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic, který stanovuje pravidla pro řízení vnitřních a vnějších hranic a kontrolu osob překračujících tyto hranice. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy