Počasí v Evropě se po bouři Sabine pomalu uklidňuje, varování před bouřkami trvá

Ve většině Evropy se počasí ve srovnání s pondělím uklidňuje, varování před dozvuky mohutné bouře nazývané Sabine či Ciara ale trvá. Déšť provázený silným větrem dnes hlásí severovýchod i jihovýchod Německa, rakouští meteorologové varují před větrem na horách. Výstraha před bouřkami a záplavami dál platí na severu Francie, na ostrově Korsika naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu. Nepříznivé počasí panuje i na jihu Polska, slovenští meteorologové naopak výstrahy od pondělí snížili.

orkán Sabine (únor 2020) v Německu

Bouře, která se v neděli a v pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně deset lidských životů.

V Německu v noci na dnešek hasiči vyjížděli k popadaným stromům zejména na jihu. U Freiburgu a na bavorských hranicích s Českem a Rakouskem jsou kvůli tomu uzavřeny některé silnice. Celkově je dnes ale podle agentury DPA situace v Německu ve srovnání s pondělím výrazně klidnější. Provoz na železnici by se měl vrátit do normálního stavu, ojedinělé problémy kvůli vyvráceným stromům se ovšem podle mluvčího německých drah nedají vyloučit.

Podle německých meteorologů bude bouřlivé počasí panovat i v několika příštích dnech, vítr ale již nebude dosahovat takové rychlosti jako ten, který doprovázel bouři Sabine. Na pobřeží Severního moře nicméně musí lidé dál počítat s nebezpečím záplav, na další povodně ze vzedmutých vod Labe se připravují v Hamburku.

I v Rakousku dnes čekají dozvuky bouře Sabine. Rychlost větru na horách by podle meteorologů mohla dosáhnout až 150 kilometrů za hodinu. Silný vítr předpokládají především v Horních a Dolních Rakousech, které hraničí s jižními Čechami a jižní Moravou. Několik silnic je kvůli popadaným stromům stále uzavřeno v rakouské části Podyjí. Nejsilněji má dnes vítr vát na severní straně alpských vrcholů, extrémní stupeň nebezpečí meteorologové vyhlásili pro sever Vorarlberska a Tyrolska.

Počasí se oproti pondělí uklidnilo i ve Francii. Oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování už platí jen na severozápadním pobřeží země, které mohou postihnout záplavy, a na severu Korsiky. Na středomořském ostrově dnes dopoledne naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu, postupně bude ale slábnout. Omezena je kvůli němu lodní i letecká doprava. Silný vítr na severu ostrova rozšířil lesní požár.

Také ve Francii se doprava na železnici a na silnicích vrací k běžnému stavu. Podle mluvčího železnic SNCF je provoz omezen jen na několika málo místech, například v Normandii. Žádné zpoždění kvůli bouře zvané ve Francii Ciara nehlásí už ani letecká doprava. Pracovníci energetických společností postupně obnovují dodávky elektřiny.

V Británii dál platí varování před silným větrem a sněhem v Severním Irsku, Skotsku a na severozápadě Anglie. "Bouře Ciara je pryč, ale je stále větrno. Dál platí varování před sněhem a mrznutím a to v závislosti na tom, kde se nacházíte," řekla stanici Sky News Bonnie Diamondová z britského meteorologického úřadu.

V regionu Tridentsko-Horní Adiže na severovýchodě Itálie dnes kolem poledne zaznamenali kvůli poškozeným drátům dva rozsáhlé výpadky proudu. Podle dodavatelské společnosti Edyna bylo postiženo 150.000 až 200.000 odběratelů. Většinou se ale již podařilo dodávky proudu obnovit.

Počasí se uklidnilo také ve střední Evropě. V Polsku před bouří a větrem meteorologové dnes podle serveru TVN24 varují už jen u hranic s Českem a Slovenskem. Kvůli silnému větru nejezdí některé vleky v polské části Tater, kde si v pondělí bouře vyžádala tři lidské životy.

Na Slovensku nejsou hlášeny po pondělní bouři žádné větší škody. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Slovenští meteorologové vyhlásili na dnešek nižší výstrahy, než jaké platily v pondělí.

Česko se dnes druhým dnem potýká s mohutným větrem, který ovšem není tak silný jako v pondělí. Stále ale působí problémy v dopravě a v dodávkách elektřiny. Komplikace se týkají zejména jižních a středních Čech.

Kromě tří mrtvých v Polsku si bouře už v pondělí vyžádala po jedné oběti ve Švédsku, Slovinsku, Británii, Itálii, Německu a Česku. Desátou oběť dnes ohlásilo Švýcarsko, kde zahynul řidič při nehodě způsobené větrem.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Letošní červenec byl ve Španělsku nejteplejším měsícem od roku 1961

08.08.2022 18:38 Letošní červenec byl nejteplejším měsícem od roku 1961, kdy meteorologové začali vést tyto…

Počasí ve Francii opět šplhá k extrémům, začíná nová vlna veder

31.07.2022 14:47 Ve Francii dnes začíná nová vlna veder, která podle meteorologů potrvá nejméně po první polovinu…

V Anglii bylo letos jaro nejsušší od roku 1976

26.07.2022 19:22 V Anglii bylo letos období od ledna do června nejsušší od roku 1976. S odvoláním na britský…

Rekordní vlna veder v Británii dnes třetím dnem narušila dopravu

20.07.2022 11:42 Rekordní vlna veder v Británii dnes již třetím dnem narušila dopravu. Hasiči zůstávají po úterních…

Evropu svírají rekordní vedra, Francie se potýká se stále horšími požáry

19.07.2022 21:45 Aktualizováno Místy rekordní vedra dnes sužovala západní Evropu. V Británii bylo poprvé naměřeno více než 40…

Evropu svírají extrémní vedra. Na vině je nejen globální oteplování

19.07.2022 15:09 Francie před dvěma měsíci zažila nejteplejší květen v historii, v některých městech byly naměřeny…

Související:

Právě se děje

reklama