Počasí: Velmi silné bouřky hrozí až do noci. Experti upozorňují na riziko

Velmi silné letní bouřky udeří v pátek či v noci na sobotu na celém území České republiky, varuje před nimi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktualizované výstraze. Meteorologové uvedli, že předpokládají potenciálně vysoce rizikovou událost. 

Teploty budou v pátek s výjimkou západních, severozápadních a jižních Čech na mnoha místech překračovat 31 °C. Tropy ukončí během dne studená fronta, která přijde od západu a přinese bouřky. Ty se začnou tvořit během odpoledních hodin a budou velmi silné, uvedl ústav. 

První bouřky na západě Čech budou doprovázeny přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm, menšími kroupami do 2 cm a nárazy větru kolem 70 km/h. Později odpoledne a večer se vyskytnou ještě intenzivnější bouřky na ostatním území Čech a později i na Moravě a ve Slezsku, kde jejich výskyt hrozí i v druhé polovině noci na sobotu. 

"Velmi silné bouřky budou doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, většími kroupami (o průměru od 2 do 5 cm) a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm ojediněle i kolem 70 mm," sdělili meteorologové.

Intenzivní srážky navíc mohou způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků. "Předpokládáme potenciálně vysoce rizikovou událost s velkým dopadem především v hustě osídlených oblastech s ohledem i na větší množství probíhajících kulturních akcí," dodali meteorologové.

Související

Více souvisejících

Počasí Léto Bouřky ČHMÚ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy