Cyklista Armstrong se kvůli dopingu pořádně prohne

Austin - Bývalý cyklista Lance Armstrong se dohodl mimosoudně s americkou vládou, že za dlouholetý doping zaplatí náhradu škody ve výši pěti milionů dolarů (102 milionů korun). Federální úřad přitom mohl v očekávaném soudním procesu žádat až 100 milionů dolarů.

Obě strany se dohodly zhruba tři měsíce před zahájením soudu, jenž měl odstartovat 7. května ve Washingtonu. Slavného Američana původně zažaloval v roce 2010 jeho bývalý kolega z týmu US Postal Floyd Landis, vláda se k jeho žalobě připojila v roce 2013. Landisovi náleží 25 procent z dohodnuté částky.

Federální vláda byla prostřednictvím americké pošty hlavním sponzorem týmu, v jehož dresu Armstrong získal v letech 1999-2005 sedm triumfů na Tour de France. Když se americký cyklista v roce 2013 přiznal k tomu, že si ke všem titulům pomohl dopingem, požadovala vláda vrátit sponzorskou sumu 32 milionů dolarů a jako náhradu škody trojnásobek této částky.

Armstrong dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že je rád, že s poštou uzavřel smír. "I když si myslím, že jejich žaloba proti mně byla nespravedlivá a neopodstatněná a utratil jsem spoustu peněz, abych ji vyřešil, snažil jsem se od roku 2013 přijmout plnou odpovědnost za své chyby a nevhodné chování a napravit, co se dalo," řekl Armstrong.

Nyní šestačtyřicetiletý bývalý cyklista tak vyřešil nejvážnější žalobu, které musel po svém pádu čelit. Už tak utrpěl výraznou finanční ztrátu, když přišel o většinu hlavních sponzorů a musel zaplatit v jiných soudních sporech více než 20 milionů dolarů.

Podle agentury AP má nicméně Armstrong stále miliony dolarů majetku v investicích a vlastní domy v Austinu a Aspenu. Také mu patří dva cyklistické obchody a společnost pořádající vytrvalostní závody.

Armstrong se stal díky svému příběhu muže, jenž porazil rakovinu a poté sedmkrát dobyl nejtěžší cyklistický závod, celosvětovou celebritou. K dopingu se přiznal po ukončení kariéry 18. ledna 2013 v televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou. Už předtím mu cyklistická unie UCI po vyšetřování Americké antidopingové agentury všechny tituly odebrala.

Související

Lance Armstrong

Armstrong měl nehodu, místo něj se ale přiznala přítelkyně

Denver (USA) - Bývalý americký cyklista Lance Armstrong čelí v USA kvůli autonehodě novým potížím s úřady. Původně se ke kolizi v coloradském lyžařském středisku Aspen přiznala jeho přítelkyně, policie ale zjistila, že za volantem seděl Armstrong. Informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Lance Armstrong Cyklistika sport doping USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy