F1: Neporazitelný Rosberg protahuje svou vítěznou šňůru v Číně, ostatní měli problémy

Letošní třetí závod a celkem šestý bez přerušení dokázal vyhrát Nico Rosberg a soupeřům se v celkovém hodnocení vzdaluje mílovými kroky. Ze špičky byl jedním z mála, který prošel čínskou Grand Prix bez potíží.

Přitom start pro třicetiletého Němce tak optimálně nevypadal, záhy se před něj dostal Daniel Ricciardo. Každopádně ale vedoucí muž průběžného pořadi ušel kolizi, která značně ovlivnila rozložení startovního pole a ovlivnila i závod. Räikkönen ze třetího místa se dostal na levý okraj a jeho zaváhání chtěli využít Vettel a Kvjat. Ruský pilot se odvážně vřitil na vnitřní okraj a přinutil Vettela k úhybnému manévru, po kterém následovala kolize obou Ferrari. Aby toho nebylo málo, dopředu se deroucí Hamilton, který po problémech v tréninku startoval z posledního místa, kolidoval s Felipe Nasrem a po výletu mimo trať za úvodním esíčkem rovněž přišel o přední spoiler. A aby těch karbonových trosek nebylo málo, další Sauber pilotovaný Ericssonem se postaral o přední křídlo Romaina Grosjeana.

Oba piloti Ferrari a obhájce titulu tak museli do boxů k výměně poškozených částí svých vozů, ale problémy pokračovaly. Ve třetím kole na konci dlouhé rovinky se roztrhla levá zadní pneumatika Ricciardovi a bylo jasné, že na trať poputuje safety car. Zda šlo o důsledek nějaké drobnější kolize nebo Australan najel na nějaké úlomky v inkriminované oblasti, to nebylo zcela průkazné.

Také se tak stalo a jeho výjezdu ve 4. kole využila valná část startovního pole k zajetí do boxů. Tím pádem se startovní pole promíchalo a došlo k zajímavému pořadí, ve kterém například figurovaly vozy Manor na 4. (Wehrlein) a 8. (Harjanto) místě - takhle vypadala první desítka v 5. kole: Rosberg, Massa, Alonso, Wehrlein, Gutiérrez, Kvjat, Palmer, Harjanto, Pérez, Bottas. Ale když se Maylander se svým vozem uklidil zpět do boxů, začalo se vše vracet do obvyklých kolejí. Vettel však smůle neušel, další velmi lehká kolize v 10. kole s Bottasem znamenala opětovné poškození už jednou vyměněného křídla, ale i když směrové segmenty z něj nakonec v oblasti nájezdu na cílovou rovinku upadly, Němec a tým se rozhodli, že jej nahrazovat nebudou.

Na trati s ohledem na rozdílné strategie a poměrně značný počet zastávek v boxů panovala lehce nepřehledná situace, například Hamilton v závodě stavěl celkem pětkrát, zatímco vítězný Rosberg potřeboval jen dvě zastávky. Nico také vlastně po defektu Ricciarda a jeho propadu na chvost startovního pole ztratil potenciální soupeře. Neměl absolutně žádné problémy, dokonce si mohl dovolit i drobné chyby, které ho sice stály nějakou tu desetinu z jeho stále rostoucího náskoku, ale nebyly natolik významné, aby co do dramatičnosti zpochybnily jeho spanilou jízdu.

Lewis Hamilton byl ve zcela jiné pozici. Čekalo se, že předvede bleskový průlet startovním polem, ale poškozený spoiler znamenal čáru přes rozpočet. Hned na počátku si také Brit odbyl dvě zastávky v boxech, aby se nemusel ohlížet na povinnost využití dvou směsí. Klíčový se pro něj nakonec stal v závěrečných kolech souboj s Felipe Massou. Přes veškerou snahu, korunovanou několikerým probržděním, se mu zkušeného Brazilce nepodařilo dostat pod takový tlak, aby udělal chybu, což v boxech oslavoval Massův otec vítěznými gesty. Naopak se zezadu dokázali přiblížit postupně Ricciardo a po něm Räikkönen. Co nezvládl Hamilton po několik kol, povedlo se Australanovi resp. Finovi během jediného kola. Byl to scénář jako udělaný na kopírce - nejdřív oba předjeli Lewise a pak jim stačil jediný útok na Massu. Na vině mohlo být nějaké poškození Hamiltonova vozu, ale když ve 47. kole spadl Hamilton za Räikkönena, opticky vzdal svou snahu a zůstal za Felipem až do konce závodu.

Ferrari na rozdíl od většiny týmů vsadily na dojezd na žluté směsi, což se ukázalo být dobrým krokem. Především Vettel se rychle probojoval do závětří Daniila Kvjata, který také ušel nějakému postihu. Společně s Vettelem kopirovali své strategie, zajeli současně k poslední zastávce v boxech a krátce po výjezdu se ukázal rozdíl mezi žlutou směsí na Sebastianově voze a bíle označenými pneumatikami na Red Bullu Kvjata - Vettel ho snadno zdolal, ale na dostižení Rosberga nemohl ani pomyslet.

Williamsy opět ztrácely v závěru závodu, jestliže Massa dokázal odrazit útoky Hamiltona, jak už bylo řečeno, Ricciardo a Räikkönen si s ním poradili velice snadno. Bottas se dlouho držel za zády svého kolegy, ale postupně klesal víc a víc a v samotném závěru musel spolknout hořkou pilulku mající chuť Toro Rosso. V 54. kole v zatáčce za dlouhou rovinkou probrzdil a dostal se před něj Versttapen, v posledním kole dokázal zúročit tlak i Sainz a vylepšil si svou pozici. Sluší se dodat, že Verstappen měl podstatně "mladší" pneumatiky, ale Španěl je zase o tolik lepší než Fin neměl.

Je otázkou, jak by se dařilo McLarenům, které doplatily na přerušenou druhou část kvalifikace. Button se pohyboval poměrně vysoko v první desítce, ale nakonec oba vozy spadly mimo body a v závěru svedli Alonso a Button "bratovražedný" boj o 12. příčku. I díky Jensonově chybě si ji nakonec připsal Fernando Alonso.

Dalším smolařem byl Nico Hülkenberg. Jako by nestačil incident v Q2, za nějž byl značně kritizován, v závodě dostal penalizaci 5 vteřin za opravdu velice kuriózní přestupek - v boxové uličce byl příliš pomalý! Zrovna tak Sergio Pérez ještě čekal, jak dopadne jeho vyšetřování, které si komisaři nechali až po závodě.

Po slibných výsledcích tentokrát zcela propadl Haas. Grosjean se trápil na konci startovního pole a dvě kola před cílem dokonce žádal, aby mohl vůz s blíže nespecifikovanými problémy odstavit, ale do sluchátek zazněla prosba, aby s ním dojel do cíle. Lepší byl tentokrát Gutiérrez, ale ani on žádnou díru do světa neudělal.

Pro závod bylo rovněž specifické, že v závěru závodu zajížděli nejrychlejší kola piloti, od kterých bychom to rozhodně nečekali - Button, Grosjean a nakonec definitivně uspěl Hülkenberg. V cíli jsme byli svědky zvláštní situace, kdy si bodované pozice rozdělilo pět týmů, takže jejich piloti byli v tomto směru stoprocentní. To také platilo pro výsledkovou listinu, opět jsme byli svědky závodu, z něhož neodstoupil ani jeden vůz, ba co víc, ztráta toho posledního na vítěze byla de facto minimální. V zákulisí za stupni vítězů se ještě dohrávala situace z úvodní zatáčky mezi Vettelem a Kvjatem, když Sebastian předtím do vysílačky a poté i osobně označil Kvjatův manévr za riskantní a prohlásil, že do ní vletěl jako torpédo.

Nic to nemění na věci, že Rosbergovi vyšly skvěle první závody sezóny a značně se utrhl "zbytku světa", který od druhé do páté příčky dělí pouhých 11 bodů. Pohoda Rosberga trvá, Hamilton aby pomalu začal přemýšlet nad způsobem, jak se vrátit do hry. Čína však naznačila ještě jednu skutečnost: Ferrari se opravdu Mercedesu blíží, i když ještě na jeho úrovni zcela není. Ale především souboj Räikkönen-Hamilton něco málo naznačil. Počkejme si tedy do Ruska a pak budeme mít jasnější představu, jak se může letošní šampionát rozvíjet.

Výsledky GP Číny zde

Související

Carlos Sainz jr. s fanoušky Prohlédněte si galerii

Ferrari pokračuje ve výherní šňůře: Sainz triumfoval v Mexiku

Carlos Sainz ovládl Velkou cenu Mexika a zajistil týmu Ferrari další vítězství. Španěl porazil Landa Norrise z McLarenu. Třetí příčku obsadil Sainzův týmový kolega Charles Leclerc. Lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu skončil po dvou penalizacích až šestý, což umožnilo Norrisovi snížit Verstappenův náskok v šampionátu na 47 bodů.

Více souvisejících

Formule 1 Nico Rosberg (F1)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy