F1 v Rakousku: Mercedesy v kvalifikaci opět nejlepší

Spielberg - Tréninky přinesly nejeden dramatický moment - v pátek odpoledne se téměř polovina "pročekala", až přestane poměrně intenzivní přeháňka, sobotní poznamenala nehoda Nico Rosberga. Ten nyní doufá, že jeho tým mu dá vůz do druhé hodiny včas do pořádku.

Tým Mercedes uvedl, že došlo k selhání ramene levého zadního závěsu. Stalo se tak, když Nico Rosberg vyjížděl pod plným plynem ze zatáčky Remus v důsledku "neobyvkle vysoké zátěže". Ze záznamu bylo dobře vidět, jak levá zadní pneumatika silně vibruje a poté došlo k "vyskočení" ramene směrem vzhůru a zhroucení kola. Vůz ostře vybočil doprava a pod úhlem asi 60° narazil přídí do bariéry, poté se otočil a následoval další kontakt se svodidly, při němž došlo k poškození převodovky. Mercedes zůstal stát napříč trati, za ním jedoucí Pérez, jehož Rosberg před zatáčkou Remus předjel, minul stojící monopost bez potíží.

Tým před kvalifikací intenzivně pracoval na nápravě škod u Rosbergova vozu, jak už jsme informovali, došlo k rozhodnutí vyměnit převodovku, takže pokud Rosberg do kvalifikace nastoupí, bude po jejím skončení penalizován pěti místy na startovním roštu. Stejný postih kvůli identické příčině čeká i Sebastiana Vettela.

Nad tratí se honilo něco mraků, teplota vzduchu 27°C, trati 53°C, vanul vítr o rychlosti 8,3 km/h a panovala vlhkost vzduchu 51 %.

1. část kvalifikace: Havárie Daniila Kvjata

Ještě než se uzavřela první část, došlo k masivní nehodě Daniila Kvjata. Pilot najížděl do zatáčky Jochena Rindta, přejel přes žluté nově instalované obrubníky a při průjezdu se mu zhroutil pravý závěs zadního kola. Neovladatelné Toro Rosso pokračovalo v rotaci přes poslední zatáčku, trefilo cíp bariéry vedle vjezdu do boxů a poté se zastavil u protějšího okraje dráhy. Kvjat po chvíli opustil vůz a odešel po svých, trénink byl červenou vlajkou přerušen v čase 16:16.

První do kvalifikace vyrazil Jolyon Palmer, poté se už okruh zaplnil, piloti ze středu pole zajížděli výkony kolem 1:08,0 až do té doby, než se na trať vydal Hamilton. Evidentně ho nerozhodily potíže Rosberga a stlačil dopoleční čas Vettela na 1:07,014. Ferrari v tu chvíli poněkud zaostávala, Räikkönen (1:07,250) se chvíli těšil druhému místu, než se vydal na okruh Vettel - 1:07,030. Nejvíc se ale čekalo na Rosberga, zda se vůbec stihne podívat do první kvalifikační části. Povedlo se mu to těsně před polovinou první kvalifikace - a ukázal, že žádné stopy po dopolední havárii neovlivnily jeho jízdu. Šel okamžitě do čela časem 1:06,690.

Vettel se pokusil hozenou rukavici zvednout a i přes značně pomalý prostřední sektor málem uspěl - 1:06,761. Rosberg ale vzápětí přidal další excelentní kolo 1:06,516. Hamilton se rovněž snažil, ale byl až třetím vzadu: 1:06,947.

Technické problémy pokračovaly, kromě Kvjatovy nehody dokulhal do depa i Pérez, jehož zadní zavěšení pravého kola rovněž vykazovalo poškození. V závěru, prakticky těsně před Kvjatovou nehodou, zajel fantastický čas Wehrlein a hodnotou 1:07,565 se posunul na průběžné deváté místo!

Smolná kvalifikace pro Toro Rosso se uzavřela v krátkém apendixu kvalifikace, když Sainzovi jr. hned po výjezdu z boxů kouřit motor. Španěl sice byl na 11. místě, takže v tomto případě o nic nešlo, ale dá se předpokládat, že vůz se opravit nepodaří, takže prostřední část kvalifikace se odehraje bez Toro Rosso.

Z Q1 nepostoupili: Magnussen, Palmer, Kvjat, Harjanto, Ericsson, Nasr.

2. část kvalifikace: Prostřední část ovlivnil déšť

Protože byla hlášena přeháňka v průběhu cca 8 minut od začátku prostřední části kvalifikace, Mercedesy nemeškaly a vyrazily na trať. Na ultraměkké směsi zajel Rosberg čas 1:06,403, Hamilton byl o chloupek rychlejší - 1:06,228.

U Ferrari se ale spekulovalo a oba piloti nasadili superměkké pneu. A oba se bez potíží dostali do první desítky (Vettel - 1:06,602, Räikkönen - 1:06,940). U Red Bullu se podařilo ještě rychle přezout na superměkké, ale Mercedes už podobný strategický tah nestihl - jak Rosberg tak Hamilton vyrazili na trať, ale oba museli rychlé kolo přerušit, protože v té době, přesněji tři a půl minuty před ukončením Q2, byla stejně jako v pátek ve třetím sektoru byla avizována mokrá trať. Její teplota také velice rychle poklesla, přesně o 8°C.

Smůlu měl Grosjean, který při prvním pokusu v zatáčce Wirth vyjel z trati, při druhém značně probrzdil a tudíž se do první desítky nedostal. Dokonce se před něj dostal i Wehrlein, který sice zajel horší čas než v Q1, ale časem 1:07,700 se kvalifikoval na neuvěřitelné 12. místo.

Po Q2 vypadávají: Alonso, Grosjean, Gutiérrez, Wehrlein, Pérez, Sainz (poslední dva jmenovaní do Q2 z důvodu poruch nenastoupili)

3. část kvalifikace: V hlavní roli osychající trať

Do poslední části nastoupili všichni piloti na zeleně označených pneumatikách, ale bylo jasné, že pokud nebude dále pršet, trať bude rychle vysychat a z Q3 se stane velká loterie. Vettel vyzkoušel jako první ostrý čas - 1:20,798, za ním se o něco lépe prezentoval Räikkönen (1:19,854). Hamilton měl zajeto 1:21,294, Rosberg 1:19,548. Jak se však záhy ukázalo, buly tyto časy irelevantní.

Trať totiž nadále vysychala a piloti tři a půl minuty před koncem se celá smečka deseti pilotů vrhla do boxů, aby nasadili ultraměkkou směs. Jestliže to pilotům zpočátku trochu klouzalo, bleskově byly zapomenuty časy na intermediate a tabulka se měnila prakticky každým průjezdem. Časy o pět až šest vteřin byly najednou naprostou samozřejmostí a jako klíčový bod celé Q3 se ukázalo, kdo a především kdy stihl najet do posledního kola. Ti, co to zvládli těsně před limitem, měli v rukávu povolené eso a díky tomu také došlo k zajímavě poskládanému roštu. Hamilton měl ve svém finálním kole štěstí, že měl volnou trať (takticky si nechal poodjet Ricciarda) a dvojí zaváhání (po výjezdu ze zatáčky Remus a před zatáčkou Rauch) se na jeho čase nijak neprojevilo.

Výsledky kvalifikace GP Rakouska

Související

Carlos Sainz jr. s fanoušky Prohlédněte si galerii

Ferrari pokračuje ve výherní šňůře: Sainz triumfoval v Mexiku

Carlos Sainz ovládl Velkou cenu Mexika a zajistil týmu Ferrari další vítězství. Španěl porazil Landa Norrise z McLarenu. Třetí příčku obsadil Sainzův týmový kolega Charles Leclerc. Lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu skončil po dvou penalizacích až šestý, což umožnilo Norrisovi snížit Verstappenův náskok v šampionátu na 47 bodů.

Více souvisejících

Formule 1 Nico Rosberg (F1) Lewis Hamilton

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy