Hamilton překonal Rosberga v posledním kole a vyhrál Velkou cenu Rakouska F1

Spielberg - Rakouský závod, devátý v pořadí, měl poměrně dramatickou předehru jak ve zdemolovaných monopostech, praskajících závěsech a proměnlivém počasí. Do hry vstoupily také penalizace, takže se dal očekávat zajímavý závod.

Nejen počasí, ale také žluté obrubniky promluvily do vývoje tréninků a kvalifikace, takže startovní rošt se hodně promíchal. Také použití různých pneumatik a tím i rozdílných strategií naznačovalo, že se můžeme dočkat několika dramat. V každém případě už jenom proto, že vedoucí muž průběžné klasifikace startoval z hloubi první desítky - důsledek jeho sobotní nehody za začátkou Remus.

Piloti se také museli vypořádat s faktem, že trať byla oproti pátku a sobotě podstatně chladnější (27°C), což mělo vliv na opotřebení pneumatik. Mercedesy startovaly do závodu na ultraměkké směsi, Ferrari a Red Bully si vyjely v Q2 právo odstartovat na superměkké směsi.

Start se vůbec nepovedl Hülkenbergovi, takže za vedoucího Hamiltona se prosadil Button a dokázal celých sedm kol odolávat soustředěným útokům Räikkönena. Zezadu ale také postupoval velice rychle Rosberg, kterému bylo víc než jasné, že úspěch v závodě mu přinese jen kontakt se špicí. V 10. kole zamířil německý pilot do boxů pro měkkou směs a vrátil se na trať až na 15. místě, ale velice rychle se opět vrátil do potředí, v 16. kole (i díky zastávkám soupeřů) už byl zase čtvrtý. Hamilton ale zvolil odlišnou strategii s cílem co nejdéle udržet za sebou Ferrari. Nakonec zamířil do boxů v 22. kole.

V čele se v tu chvíli ocitl Vettel a bylo jasné, že jeho pneumatiky jsou na samé hranici opotřebení. To se nakonec potvrdilo v nájezdu do 28. kola. Těsně poté, co Ferrari se startovním číslem 5 přejelo cílovou čáru, explodovala Sebastianovi pravá zadní pneumatika, neovladatelný vůz vystřelil doprava a přídí se zabořil do svodidel lemujících boxy. Rosberg i Wehrlein se dokázali vyhnout, pak už žluté vlajky nahradila informace o vyjetí safety caru.

Velká část startovního pole pochopitelně využila této možnosti k výměně pneumatik, ale pak musel být v boxech klid, protože aby bylo možné očistit rychlý úsek na startovní rovince, musel safery car s celým vláčkem pilotů za sebou dvakrát projet boxy.

Závod pak vyústil do závěrečného souboje Rosberga s Hamiltonem, který do jisté míry ovlivnila i rozdílná strategie. Piloti Mercedesu jeli na dohled s odstupem cca 1 - 2 vteřin. Hamilton zamířil do boxů na konci 55. kola a dostal další směs měkkých, tedy žlutě označených pneumatik. O kolo později byl v boxu Rosberg, ale ten vyrazil na trať na superměkkých. Hamilton se později ptal, proč má on jinou směs než v té době vedoucí Rosberg, ale byl ujištěn, že rozhodnutí bylo správné.

V čele jel v tu chvíli Verstappen, u nějž ale bylo jisté, že pokud nezajede do boxů, nemůže na podstatně starších měkkých pneumatikách Rosbergovi s Hamiltonem odolat. Což se také stalo, ale Rosberg Holanďana zdolal (i díky některým vozům o kolo zpět) v 61. okruhu, tedy o dvě kola dříve než Hamilton, což se mohlo zdát jako rozhodující faktor. Další opozdilci (Wehrlein, Bottas) navíc Nicovi umožňovali využití systému DRS. Pro polovinu předposledního a poslední kolo už to ale neplatilo. Hamilton načasoval svůj útok do zatáčky Remus a už při průjezdu předcházejícího úseku bylo evidentní, že je rychlejší. Do zmíněné zatáčky najížděl zvenčí a Rosberg do něj z boku narazil. Hamilton musel mimo trať a při návratu došlo málem ke druhému kontaktu, ale vzápětí bylo jasné, že Rosbergovy šance jsou pryč - zničená levá část předního spoileru za sebou zanechávala snop jisker. Aby těch zmatků nebylo málo, v daném úseku navíc vlály žluté vlajky, protože v zatáčce Schlossgold se nacházel havarovaný vůz Sergia Péreze. Rosberg však musel dramaticky zpomalit, takže ho předjel ještě na rovince před třetí zatáčkou Hamilton, ale mezi zatáčkami Rauch a Wirth i Verstappen a Räikkönen. Fanoušci na Red Bull Ringu však měli o viníkovi nehody své mínění a Hamiltona ze stupňů vítězů vypískali.

Räikkönen se po začátku závodu zdál tak trochu ztracený ve startovním poli, ale vsadil na pozdějí výměnu (do boxů jel ve 23. kole) a dojetí. Tím se vrátil na 4. místo a do posledních metrů bojoval s Verstappenem, který měnil pneumatiky o 6 kol dříve. Holanďan se jevil v závodě agresivnějším než jeho kolega, kterého udolal už ve 2. kole. Cílem projel bohužel pro Ferrari o polovinu délky vozu vpředu a Icemana odsoudil na bronzový stupínek. Ricciardo se rozhodl neriskovat a v 58. kole, kdy ho předjel Räikkönen, zamířil do boxů pro ultraměkkou směs. Díky ní se dokázal po krátkém souboji dostat zpět před Buttona, ale na ploužícího se Rosberga už nestačil.

Pro McLaren to mohl být úžasný závod, Button se dlouho držel ve středu první desítky, později se oba vozy propadly mimo bodované příčky, ale bylo zřejmé, že se na "point place" mohou zase vrátit. Jenže Alonsovi prostě není v téhle sezóně přáno. Po většinu závodu sváděl tvrdé souboje s Nasrem, oběma piloty Force Indie, aby sedm kol před cílem musel opět zajet do boxů a závod předčasně ukončit. Buttonovi se ale podařilo dotáhnout dílo do úspěšného konce.

Force India bude chtít na Rakousko hodně rychle zapomenout. Hülkenberg prohospodařil výbornou startovní pozici prakticky ihned poté, co zhasla červená světla a pak se i nadále postupně propadal. V polovině závodu si stěžoval na silné vibrace a hodlal závod vzdát, což nakonec také udělal ve stejném momentu jako Alonso. Pérez se pokoušel prodrat na avizované bodované příčky, ale jeho ambice byly větší než schopnosti - v předposledním kole při marném stíhání Grosjeana vůbec nezvládl nájezd do zatáčky Schlossgold a pokračoval přímo až do chvíle, kdy čelně narazil do bariéry.

Před Rakouskem byly posledními týmy, které ještě nebodovaly, Sauber a Manor. Ve švýcarských barvách statečně a dlouho bojoval Felipe Nasr, který sváděl při obhajobě sedméno místa statečný duel nejdříve s Buttonem, Hülkenbergem, Gutiérrezem a Bottasem, později po výměnách pneumatik figuroval na osmé příčce před Grosjeanem, Massou, Pérezem, Alonsem a Sainzem. Od 43. kola se však projevily nedostatky jeho vozu a Brazilec postupně padal dozadu.

To Pascal Wehrlein po skvělém startovním místě měl namále hned v úvodu závodu. Před ním stojící Massa byl kvůli výměně předního spoileru za starší komponent nucen vyrazit do závodu z boxů a Pascal nevědomky zamířil na jeho startovní místo, které mělo zůstat prázdné. Naštěstí se mu podařilo zacovat zpět a Charlie Whiting počkal, až tuto nečekanou proceduru dokončí. Mladý Němec se pak v jednu chvíli pohyboval na sedmém místě, ale po výměně se propadl na konec startovního pole a nevypadalo to na nějaký převratný výsledek. Rozhodla ale poslední třetina závodu, ve které se Wehrlein dokázal dostat do Bottasova závětří a po Pérezově nehodě mohl u Manoru propuknout gejzír nadšení. Po Julesi Bianchim, jehož deváté místo v Grand Prix Monaka bylo mnohokrát zmíněno, zapsal podruhé v pohnuté historii Manoru tento malý tým do výsledkové listiny na bodovaném místě.

Pri závodě přišla ke slovu i sportovní komise, která udělila Magnussenovi penalizaci 5 vteřin za nebezpečné blokování Wehrleina v úseku mezi zatáčkami 1 a 2, dále pak Hülkenberg a Grosjean vyfasovali rovněž pět vteřin za nedodržení rychlosti za safety carem. A to si ještě Kimi Räikkönen stěžoval, že někteří opozdilci na trati nerespektují modré vlajky nebo jim prostě nejsou ukazovány.

Rosberg tak přišel opět o část svého náskoku, proto se dá čekat, že následující Grand Prix Velké Británie, která se jede už příští týden, bude mít náležitou atmosféru. Hamilton pojede na domácí půdě, své bude chtít předvést Williams, kterému se většinou na Silverstone daří, Ferrari má co napravovat a Red Bull cítí šanci se dotáhnout do závětří italské stáje.

Výsledky GP Rakouska 2016

Související

Více souvisejících

Lewis Hamilton Nico Rosberg (F1) Formule 1

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

V ZOO Praha se narodil orangutan. Mládě se má čile k světu

V ZOO Praha se ve čtvrtek krátce po poledni narodil orangutan sumaterský. Jde o první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v pražské zoologické zahradě. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy