F1 v Číně: Hamilton oplatil Vettelovi porážku z Austrálie, Verstappen předvedl parádní stíhačku

Čekalo se, za jakých podmínek se čínská Grand Prix pojede, předpovídal se déšť, ale nakonec z toho zbyl jen start na mokré trati, která hodně rychle začala vysychat. I tak se ale v úvodu závodu tento povrch postaral o nejedno drama.

Prakticky celé startovní pole nastoupilo do závodu na pneumatikách do přechodných podmínek, jediný Carlos Sainz jr. zkusil zariskovat a nazul superměkkou směs. Určité vzrušení způsobil Sebastian Vettel, který do svého startovního slotu nezamířil zcela přesně, zůstal stát asi půl metru směrem do středu dráhy. Nicméně Charlie Whiting nenařídil opakované zahřívací kolo, takže i přes vyšetřování zůstalo vše bez trestu. Po startu se Hamiltonovi a Vettelovi podařilo udržet pozice, Räikkönen klesl za Ricciarda, ale vzápětí už se na volantech pilotů rozsvítila poznámka VSC. Do deváté zatáčky najel Lance Stroll těsně před Pérezem, ten mu zachytil za levé zadní kolo a Kanaďan po několika stovkách metrů skončil ve štěrkovém pásu.

Někteří piloti využili virtuálního safety caru a zajeli do boxů, prvním byl Hülkenberg, ale záhy se ukázalo, že šlo možná ještě o unáhlený čin. Palmer dokonce vykroužil velmi elegantní hodiny, Sainz ve smyku atakoval levým zadním kolem bariéru, ale pokračoval bez úhony. Kritickým se pak stal nájezd do čtvrtého kola v podání Antonia Giovinazziho. Jako by chtěl těm, kteří neviděli jeho kvalifikační nehodu, poskytnout živý replay, havaroval vlastně ve stejném místě a poslal na trať skutečný safety car.

Piloti museli třikrát projet boxy, protože na cílové rovince pořadatelé odklízeli trosky sauberu. Během této fáze si zavařil Nico Hülkenberg, který byl později penalizován za předjíždění v režimu SC, vyšetřováni byli i Magnussen a Ericsson, ale ti vyvázli bez trestu. Důležitá byla i chyba Valtteri Bottase, který nezvládl svůj mercedes a po smyku se propadl z pátého na dvanáctou pozici.

Samozřejmě, že během jízdy za SC zbytek startovního pole vyměnil pneumatiky na suché, protože trať skutečně jevila známky vhodnější pro superměkké nebo měkké pneumatiky. Po restartu závodu se utvořilo pořadí Hamilton, Ricciardo, Räikkönen, Verstappen a Vettel - zajímavá byla v této fázi strategie, protože Hamilton a oba piloti Ferrari jeli na měkké směsi, reprezentanti Red Bullu na superměkké. Holanďan v 8. kole zdolal Räikkönena, který si stěžoval na ztrátu výkonu při výjezdu na dlouhou rovinku. Verstappen o tři kola později v zatáčce 6 velice sebevědomě pokořil i Ricciarda a začal se vzdalovat trojici, kterou vedl jeho týmový kolega se dvěma Ferrari za zády. Zdálo se, že Räikkönen trochu Vettela brzdí, ale není schopen pokořit Ricciarda. Nakonec vše vyřešilo 20. kolo, kdy se Vettel rovněž v zatáčce 6 dostal před Kimiho a o dvě kola později se mu na tom samém místě povedlo to samé s Ricciardem.

Ačkoliv Hamilton tvrdil, že na měkkých pneu dokáže dojet až do cíle, mezi 36. a 40. kolem špička vyměnila pneumatiky, ale rozdíly, které se pouze různě měnily, zůstaly ve většině případů neměnné. Hamilton si hlídal pozici před Vettelem, zato souboj se rozhořel o třetí místo. Verstappen, který měl o čtyři kola "starší" pneu, musel v závěrečné čtvrtině závodu odolávat tlaku Ricciarda, který byl evidentně v lepší kondici. Posledních pět kol si Max neustále stěžoval na Grosjeana, jedoucího o kolo zpět, který mu znesnadňoval pozici - faktem ale zůstává, že Francouz byl dost daleko a Verstappen se k němu nedokázal přiblížit. Když v předposledním kole Holanďan mírně nedobrzdil v zatáčce 6, zdálo se, že Australan dokáže svého kolegu zdolat, ale Daniel pro změnu v poslední možné situaci, při útoku na brzdy v zatáčce 14 v posledním kole naopak hodně probrzdil a šanci na stupně vítězů ztratil.

Valtteri Bottas po své chybě dotahoval, co se dalo. Nejdřív musel přijmout hořký kalíšek, když ho v 33. kole ve své oblíbené "šestce" zdolal Verstappen, ovšem Max měl v tu dobu čerstvou superměkkou směs, takže nebylo divu. Bottas v 36. kole vyměnil také pneumatiky a pak se vydal na stíhací jízdu. Postupně zdolal Alonsa, Sainze a přiblížil se k Räikkönenovi, ale na finální útok už mu nezbyl čas.

Williams přes nadějnou kvalifikaci prožil nepříjemný závod. Felipe Massa se sice držel na rozhraní první desítky, ale nestačil na Force Indie a nakonec ještě šest kol před cílem musel potřetí do boxů - tím zcela ztratil šance na body a kloudný výsledek. O Strollovi byla řeč, incident s Pérezem byl nakonec posouzen jako závodní a k trestu nedošlo.

Velice sympaticky se prezentovalo Toro Rosso, hlavně zásluhou Sainze jr. Jak už bylo uvedeno výše, Španěl zariskoval a přes určité potíže se pohyboval dlouho hodně vysoko v pořadí. Výkon jeho vozu ale nedával naději, že by se vklínil do triumvirátu Mercedes, Ferrari a Red Bull, alespoň si působení v závodě osladil v 33. kole, kdy se mu na dlouhé rovince podařilo zdolat mnohem slavnějšího Alonsa. Ve 40. kole se dostal na chviličku na pátou příčku, ale pak se propadl zpět za Räikkönena (41. kolo) a Bottase (44. kolo), nicméně konečný výsledek je pro tým hodně slušným výsledkem, zvláště když Kvjat po vlastní chybě skončil mimo trať. Toro Rosso tak překvapivě, ale zaslouženě hájí průběžnou čtvrtou příčku v Poháru konstruktérů.

Loni se Haasu v Číně nevedlo, letos se ukázal v docela jiném světle. Především agilní Kevin Magnussen finišoval velice tvrdě a podařilo se mu získat pozice na úkor Force Indie - v 38. kole zdolal Ocona, ve 48. kole také Péreze a dostal se tak na osmou příčku. Grosjeanovi se tolik nedařilo, pro něj byly obě Force Indie, jedoucí nenápadný, ale účelný závod nedostižné. Především Ocon dokázal podruhé bodovat desátým místem, nevadila mu ani pozdní zastávka ve 44. kole, o dvě kola později předjel Massu a své postavení uhájil.

Mizérie McLarenu má další kapitolu. Alonso sice dost dlouho obhajoval sedmou pozici, ale ve chvíli, kdy ho předjel Sainz jr. jako by mu došla šťáva, vzápětí zpomalil a nakonec skončil vedle trati s další poruchou. Vandoorne nepřežil ani první třetinu závodu, hlásil týmu problémy s elektronikou, ale vzápětí byl opraven, že jde o potíže s palivem - nic to ale nezměnilo na faktu, že Belgičan skončil v boxech už v 18. kole.

Z hlediska výsledku by se mohlo zdát, že budeme mít možnost sledovat zajímavé souboje, ovšem je třeba si uvědomit, že Hamilton vydělal na několika okolnostech a svůj náskok v čele si dokázal s přehledem kontrolovat, když Vettel za ním přidal, byl schopen reagovat a držet si ho na patřičný distanc. Počkejme si tedy na další týden a co se bude dít v Bahrajnu.

Související

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

Více souvisejících

Formule 1 Lewis Hamilton Max Verstappen (F1)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy