F1 v Číně: Hamilton oplatil Vettelovi porážku z Austrálie, Verstappen předvedl parádní stíhačku

Čekalo se, za jakých podmínek se čínská Grand Prix pojede, předpovídal se déšť, ale nakonec z toho zbyl jen start na mokré trati, která hodně rychle začala vysychat. I tak se ale v úvodu závodu tento povrch postaral o nejedno drama.

Prakticky celé startovní pole nastoupilo do závodu na pneumatikách do přechodných podmínek, jediný Carlos Sainz jr. zkusil zariskovat a nazul superměkkou směs. Určité vzrušení způsobil Sebastian Vettel, který do svého startovního slotu nezamířil zcela přesně, zůstal stát asi půl metru směrem do středu dráhy. Nicméně Charlie Whiting nenařídil opakované zahřívací kolo, takže i přes vyšetřování zůstalo vše bez trestu. Po startu se Hamiltonovi a Vettelovi podařilo udržet pozice, Räikkönen klesl za Ricciarda, ale vzápětí už se na volantech pilotů rozsvítila poznámka VSC. Do deváté zatáčky najel Lance Stroll těsně před Pérezem, ten mu zachytil za levé zadní kolo a Kanaďan po několika stovkách metrů skončil ve štěrkovém pásu.

Někteří piloti využili virtuálního safety caru a zajeli do boxů, prvním byl Hülkenberg, ale záhy se ukázalo, že šlo možná ještě o unáhlený čin. Palmer dokonce vykroužil velmi elegantní hodiny, Sainz ve smyku atakoval levým zadním kolem bariéru, ale pokračoval bez úhony. Kritickým se pak stal nájezd do čtvrtého kola v podání Antonia Giovinazziho. Jako by chtěl těm, kteří neviděli jeho kvalifikační nehodu, poskytnout živý replay, havaroval vlastně ve stejném místě a poslal na trať skutečný safety car.

Piloti museli třikrát projet boxy, protože na cílové rovince pořadatelé odklízeli trosky sauberu. Během této fáze si zavařil Nico Hülkenberg, který byl později penalizován za předjíždění v režimu SC, vyšetřováni byli i Magnussen a Ericsson, ale ti vyvázli bez trestu. Důležitá byla i chyba Valtteri Bottase, který nezvládl svůj mercedes a po smyku se propadl z pátého na dvanáctou pozici.

Samozřejmě, že během jízdy za SC zbytek startovního pole vyměnil pneumatiky na suché, protože trať skutečně jevila známky vhodnější pro superměkké nebo měkké pneumatiky. Po restartu závodu se utvořilo pořadí Hamilton, Ricciardo, Räikkönen, Verstappen a Vettel - zajímavá byla v této fázi strategie, protože Hamilton a oba piloti Ferrari jeli na měkké směsi, reprezentanti Red Bullu na superměkké. Holanďan v 8. kole zdolal Räikkönena, který si stěžoval na ztrátu výkonu při výjezdu na dlouhou rovinku. Verstappen o tři kola později v zatáčce 6 velice sebevědomě pokořil i Ricciarda a začal se vzdalovat trojici, kterou vedl jeho týmový kolega se dvěma Ferrari za zády. Zdálo se, že Räikkönen trochu Vettela brzdí, ale není schopen pokořit Ricciarda. Nakonec vše vyřešilo 20. kolo, kdy se Vettel rovněž v zatáčce 6 dostal před Kimiho a o dvě kola později se mu na tom samém místě povedlo to samé s Ricciardem.

Ačkoliv Hamilton tvrdil, že na měkkých pneu dokáže dojet až do cíle, mezi 36. a 40. kolem špička vyměnila pneumatiky, ale rozdíly, které se pouze různě měnily, zůstaly ve většině případů neměnné. Hamilton si hlídal pozici před Vettelem, zato souboj se rozhořel o třetí místo. Verstappen, který měl o čtyři kola "starší" pneu, musel v závěrečné čtvrtině závodu odolávat tlaku Ricciarda, který byl evidentně v lepší kondici. Posledních pět kol si Max neustále stěžoval na Grosjeana, jedoucího o kolo zpět, který mu znesnadňoval pozici - faktem ale zůstává, že Francouz byl dost daleko a Verstappen se k němu nedokázal přiblížit. Když v předposledním kole Holanďan mírně nedobrzdil v zatáčce 6, zdálo se, že Australan dokáže svého kolegu zdolat, ale Daniel pro změnu v poslední možné situaci, při útoku na brzdy v zatáčce 14 v posledním kole naopak hodně probrzdil a šanci na stupně vítězů ztratil.

Valtteri Bottas po své chybě dotahoval, co se dalo. Nejdřív musel přijmout hořký kalíšek, když ho v 33. kole ve své oblíbené "šestce" zdolal Verstappen, ovšem Max měl v tu dobu čerstvou superměkkou směs, takže nebylo divu. Bottas v 36. kole vyměnil také pneumatiky a pak se vydal na stíhací jízdu. Postupně zdolal Alonsa, Sainze a přiblížil se k Räikkönenovi, ale na finální útok už mu nezbyl čas.

Williams přes nadějnou kvalifikaci prožil nepříjemný závod. Felipe Massa se sice držel na rozhraní první desítky, ale nestačil na Force Indie a nakonec ještě šest kol před cílem musel potřetí do boxů - tím zcela ztratil šance na body a kloudný výsledek. O Strollovi byla řeč, incident s Pérezem byl nakonec posouzen jako závodní a k trestu nedošlo.

Velice sympaticky se prezentovalo Toro Rosso, hlavně zásluhou Sainze jr. Jak už bylo uvedeno výše, Španěl zariskoval a přes určité potíže se pohyboval dlouho hodně vysoko v pořadí. Výkon jeho vozu ale nedával naději, že by se vklínil do triumvirátu Mercedes, Ferrari a Red Bull, alespoň si působení v závodě osladil v 33. kole, kdy se mu na dlouhé rovince podařilo zdolat mnohem slavnějšího Alonsa. Ve 40. kole se dostal na chviličku na pátou příčku, ale pak se propadl zpět za Räikkönena (41. kolo) a Bottase (44. kolo), nicméně konečný výsledek je pro tým hodně slušným výsledkem, zvláště když Kvjat po vlastní chybě skončil mimo trať. Toro Rosso tak překvapivě, ale zaslouženě hájí průběžnou čtvrtou příčku v Poháru konstruktérů.

Loni se Haasu v Číně nevedlo, letos se ukázal v docela jiném světle. Především agilní Kevin Magnussen finišoval velice tvrdě a podařilo se mu získat pozice na úkor Force Indie - v 38. kole zdolal Ocona, ve 48. kole také Péreze a dostal se tak na osmou příčku. Grosjeanovi se tolik nedařilo, pro něj byly obě Force Indie, jedoucí nenápadný, ale účelný závod nedostižné. Především Ocon dokázal podruhé bodovat desátým místem, nevadila mu ani pozdní zastávka ve 44. kole, o dvě kola později předjel Massu a své postavení uhájil.

Mizérie McLarenu má další kapitolu. Alonso sice dost dlouho obhajoval sedmou pozici, ale ve chvíli, kdy ho předjel Sainz jr. jako by mu došla šťáva, vzápětí zpomalil a nakonec skončil vedle trati s další poruchou. Vandoorne nepřežil ani první třetinu závodu, hlásil týmu problémy s elektronikou, ale vzápětí byl opraven, že jde o potíže s palivem - nic to ale nezměnilo na faktu, že Belgičan skončil v boxech už v 18. kole.

Z hlediska výsledku by se mohlo zdát, že budeme mít možnost sledovat zajímavé souboje, ovšem je třeba si uvědomit, že Hamilton vydělal na několika okolnostech a svůj náskok v čele si dokázal s přehledem kontrolovat, když Vettel za ním přidal, byl schopen reagovat a držet si ho na patřičný distanc. Počkejme si tedy na další týden a co se bude dít v Bahrajnu.

Související

Carlos Sainz jr. s fanoušky Prohlédněte si galerii

Ferrari pokračuje ve výherní šňůře: Sainz triumfoval v Mexiku

Carlos Sainz ovládl Velkou cenu Mexika a zajistil týmu Ferrari další vítězství. Španěl porazil Landa Norrise z McLarenu. Třetí příčku obsadil Sainzův týmový kolega Charles Leclerc. Lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu skončil po dvou penalizacích až šestý, což umožnilo Norrisovi snížit Verstappenův náskok v šampionátu na 47 bodů.

Více souvisejících

Formule 1 Lewis Hamilton Max Verstappen (F1)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 4 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy