Druhá Grand Prix sezóny 2018 přinesla opět velké napětí, trvající ne do posledních metrů, ale doslova centimetrů. Strategickou bitvu nakonec vybojovala stáj Ferrari, ale v jejich řadách byl jistý důvod ke smutku, protože si z Bahrajnu její mechanik odvezl zranění
Závod se měl stát výzvou pro Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena - první musel kvůli penalizaci za výměnu převodovky startovat až z devátého místa, druhý havaroval v kvalifikaci a patřila mu až 15. příčka. Právě tihle dva se na trati potkali na začátku 2. kola a z lehké kolize vyšel hůře Max: prakticky celé kolo odkroužil na zničené levé zadní pneumatice a po výměně už setrval na trati jen epizodní chvíli.
Protože zhruba ve stejné chvíli postihly technické problémy i jeho stájového kolegu Ricciarda, museli strávit piloti necelá tři kola v režimu virtuálního safety caru. Pak už se rozjely tři různé strategie: vedoucí Vettel odstartoval na superměkké směsi a po výměně na konci 18. kola zvolil měkkou směs, druhý Bottas naopak sáhl po středně tvrdé, třetí Räikkönen okopíroval Vettela a Hamilton, který začínal na měkké, nazul stejné pneumatiky jako jeho týmový kolega. Bylo evidentní, že Ferrari ještě jednou zamíří do boxů, zvláště Vettel z tréninku ušetřil jednu sadu superměkkých pneumatik, ale nakonec vše dopadlo jinak.
Když na konci 36. kola přijel Räikkönen ke svým mechanikům, nastaly potíže s levým zadním kolem, ale Fin dostal pokyn k odjezdu. Zachytil Francesca Cigariniho a zlomil mu obě lýtkové kosti. Tým ho okamžitě vyzval k zastavení a přímo na ploše se ostatní členové týmu pokoušeli zraněného ošetřit. Pro Icemana závod skončil a v nastálých zmatcích nakonec Vettel zůstal na dráze.
Tím se dostal míč na stranu Mercedesu, protože středně tvrdé pneumatiky měly delší životnost. Bottas dostal v závěru pokyn ke zvýšení tlaku, ale i když tři kola před cílem měl Vettela na dostřel, Němec čistou jízdou dokázal uhájit vítězství, třebaže s minimálním rozdílem. Hamilton vybojoval třetí místo, ale neměl šanci se do boje o vedení zapojit.
Grand Prix poznamenaly také penalizace, které hýbaly pořadím ještě po jejím skončení. V průběhu závodu dostal Brendon Hartley (Toro Rosso) trestných deset vteřin za způsobení kolize se Sergio Pérezem (Force India), které si odpykal při první zastávce v boxech. Po skončení závodu ale byli oba tito piloti pokutováni ještě další časovou ztrátou - trestnou půlminutu si vysloužili za nedodržení pozic v zaváděcím kole. A Ferrari muselo ze svého účtu vyplatit 50 000 eur za zmíněný incident v boxech.
KLASIFIKACE GRAND PRIX BAHRAJNU
Okruh Sakhir, 57 kol
1. Sebastian VETTEL (D), Ferrari - 1:32.01,9402. Valtteri BOTTAS (SF), Mercedes + 0,6993. Lewis HAMILTON (GB), Mercedes + 6,5124. Pierre GASLY (F), Toro Rosso + 1.02,2345. Kevin MAGNUSSEN (DK), Haas + 1.15,046
Závod dokončilo 17 pilotů.
Podrobnou reportáž najdete na www.F1NEWS.cz.
Související
Verstappen s Perezem zajistili Red Bullu první double nové sezony Formule 1 v Bahrajnu
Blízký východ připomíná Evropu před první světovou válkou, tvrdí analytik CIA
bahrajn , Formule 1 , Sebastian Vettel (F1) , Ferrari
Aktuálně se děje
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
včera
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
včera
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno 16. května 2026 22:39
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
16. května 2026 20:55
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
Hudebníci se v tomto týdnu rozloučili s geniálním hitmakerem Oskarem Petrem, autorem slavných písniček z repertoáru Lucie, Davida Kollera či Anety Langerové. Petr zemřel na konci dubna, bylo mu 73 let.
Zdroj: Lucie Podzimková