Ještě jeden a poslední skok do Evropy - Formule 1 zavítala do ruského Soči, kde měl Vettel zkusit zastavit Hamiltonův progres. Nic z toho se mu nepovedlo, Ferrari tahalo za kratší konec a v jistém smyslu si mohlo gratulovat, že Red Bull díky penalizacím nebojoval naplno.
Mercedesy se ukazovaly v tom nejlepším světle už od první kvalifikační části. Ferrari nakonec nestačily ani na Red Bully, které ovšem nebyly pro maranellské adektvátním soupeřem, protože kvůli penalizaci padnou na samý chvost startovního pole. Díky dalším penalizacím se hodně nahoru posunuly třeba saubery, zatímco Renaulty uhájily postup do Q2 opravdu na poslední chvíli.
V prostřední části vyjeli piloti Mercedesu a Ferrari na pneumatikách střední tvrdosti ze tří nabízených směsí, tedy na ultraměkké. Opět byly nejlepší Stříbrné šípy, Red Bully nakonec vůbec nevyjely, své štěstí nezkoušely ani Renaulty. V samotném závěru Q2 ještě první čtyřka absolvovala pokus na hyperměkkých pneu, ale právě ze strategických důvodů všichni čtyři piloti svou jízdu buď vzdali, nebo zajeli rovnou do boxů, ačkoliv takový Hamilton by o 0,660 vteřin rychlejší.
V poslední části byl při prvních pokusech rychlejší možná překvapivě Bottas, který se vždy vytáhl v druhém sektoru. Ztráta 0,004 byla ale vysloveně malicherná, jenže Hamilton při druhém pokusu vyjel z trati a když se Bottas ještě zlepšil, další pole-position mu uniklo. V samotném závěru zkazil Räikkönen poslední sektor, takže na třetí místo poskočil Vettel, ovšem se zdrcující ztrátou.
KVALIFIKACE GRAND PRIX RUSKA
1. Valtteri BOTTAS (SF), Mercedes 1:31,3872. Lewis HAMILTON (GB), Mercedes + 0,1453. Sebastian VETTEL (D), Ferrari + 0,5564. Kimi RÄIKKÖNEN (SF), Ferrari + 0,8505. Kevin MAGNUSSEN (DK), Haas + 1,794
Detailní reportáž najdete na www.f1news.cz.
Související
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Rusko , Formule 1 , Valtteri Bottas (F1) , mercedes
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 1 hodinou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 3 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.
Zdroj: Libor Novák