GP Číny F1: Massa ve druhém tréninku nejrychlejší, jeho Ferrari byl nejblíže Räikkönen

2. TRÉNINK; Nejrychlejší čas ve druhém tréninku předvedl Felipe Massa, druhý Kimi Räikkönen ztrácel 0,15 s. Smolařem byl Valtteri Bottas, který hodinu prostál kvůli technickým problémům v garáži.

Odpoledne v Číně na se na trať jako první vydal Gutiérrez, za ním Vergne. Toro Rosso zareagoval na zvýšení teplot asfaltu o 9 °C snížením úhlu náběhu klapky předního křídla o jeden stupeň. Do dění se zapojil i Pic, který v dopolední části přenechal svůj vůz Číňanovi Ma Qing Huaovi.   Sportovní ředitel Sam Michael vysvětloval příčinu havárie Sergia Péreze v závěru prvního tréninku tím, že měl velmi opotřebované pneumatiky, které mu navíc v pomalém kole po vypršení času vychladly.   Po čtyřech minutách piloti předváděli hned měřená kola: Gutiérrez (1:41,876); Vergne (1:40,951), Ricciardo (1:39,978), Hamilton (1:37,935) a Rosberg (1:37,669) se přetahovali o nejrychlejší čas. V boxech po 10 min vyčkávali pouze Alonso s Bottasem.   Chilton po 7 min zastavil svou Marussii v zatáčce č. 5, příčinou je dle týmu zřejmě ztráta tlaku oleje.   Piloti začínali na středně-tvrdých pneumatikách. Dopoledne se levé přední trochu drolily, což podle Pirelli nebylo nic neobvyklého na zaprášené trati, po které monoposty klouzaly. Tempo i nadále udávaly Mercedesy.

Sergio Pérez neprožívá v Číně nejšťastnější pátek, tým se však zlepšuje (foto: McLaren Mercedes)   Pérez v úvodu zažil další perné chvilky: v rychlé zatáčce č 8. dostal smyk, který sice jen tak tak zvládl. Lehce se otřel o zeď, mírně poškodil podlahu a odepsal při tom pneumatik. Rádiem se ptal: "Měl jsem 'moment' v nájezdu do zatáčky č. 8, je vše s autem OK?" Inženýr mu odpověděl: "Díváme se na to."   McLaren přivezl do Šanghaje novou konfiguraci výfuků a karosérie kolem nich. Dopoledne s nimi jezdil pouze Button a tým byl s pokrokem spokojený. Nyní ji na voze mají oba piloti.   Po 20 min na sebe třetím nejrychlejším čase (1:37,298) upozornil Alonso, na Rosberga mu v tu chvíli scházelo 0,568 s. Krátce nato dostává Webber svůj Red Bull před Mercedesy - 1:36,092 min, používá k tomu však už měkké pneumatiky.   Rosberg si pochvaluje pneumatiky, které drží lépe než v předchozí jízdě. Teplota jeho předních gum dosahuje 109 °C, zadních 110 °C. Provozní rámec středně-tvrdé směsi je 90 - 115 °C, u měkké směsi 105 - 125 °C.   Hamilton po půl hodině obouvá měkké pneumatiky - 1:35,819 min. Snadno překonává čas Red Bullu i loňský nejrychlejší čas Michael Schumachera z druhého tréninku (1:35,973). Hülkenberg si stěžuje přes rádio, že se na měkkých pneumatikách ve svém letmém kole nemohl dostat před oba Mercedesy.

Pastor Maldonado na středně-tvrdé směsi (foto: Williams F1 Team)   Williams má problém na Bottasově monopostu, polovina tréninku pryč a Fina jsme na dráze stále neviděli. Tým z Grove na něj přišel žel až krátce po nastartování.   V polovině se na měkkých pneumatikách blýskl Massa, který letos v kvalifikacích zatím poráží Alonsa (reakce Španěla zde): kolo za 1:35,340 min ho posunulo do čela. Jeho týmový kolega jezdí s novým předním křídlem, které má ve spodní části bočnic dva otvory.   Slušné kolo předvádí po 50 min i Räikkönen - 1:35,492 min jej řadí na druhé místo hned za Ferrari. Fin jezdí opět s novější specifikací výfuků, Grosjean má starší z Malajsie.   Po hodině piloti nasazovali opět středně-tvrdé pneumatiky a začali se s větším množstvím paliva připravovat na závodu, časy klesly k hranici 1:43 - 1:44 sekund na kolo. Kimi si stěžuje na problémy s drolením levé přední gumy, Button (stále na měkké směsi) zajíždí solidní časy na spodní hranici spektra. Po osmi kolech klesají nad 1:45 s. Po 10 kolech a probrzdění míří do boxů.   Mercedes se také trápí, Hamilton se v rádiu podivuje: "Nikdy jsem neviděl, aby se pneumatiky takto chovaly." Vettel probrzďuje v nájezdu do vlásenky č. 14 a týmu hlásí "vibrace."

Kimi zpět v boxech po první jízdě ve druhém tréninku (foto: Lotus F1 Team)   Bottas se kvůli problému s ovládacím systémem škrticí klapky dostává s Williamsem na dráhu až po hodině. Po úvodních čtyřech kolech na měkké směsi mu patří 18. pozice (1:38,547 min). Po několika kolech si o dvě příčky polepšuje (1:38,185).   Massa, kterého v závěru již nikdo nepřekonal, předvádí i s těžkým vozem velmi dobrou rychlost: po 19 kolech na středně-tvrdých gumách zvládá okruh za 1:43,553 min. Rádiem však hlásí: "V těch pneumatikách toho už moc není." Jeho závodní inženýr Smedley se ho ptá: "Na které straně - vpředu či vzadu?" "Na obou," odpovídá Brazilec. Alonso krouží na měkké sadě a jeho časy padají na 1:47,513 min.   Krom Ferrari vypadají velmi dobře Mercedesy, Red Bully toho zatím moc nepředvedly, ti ale své svaly obvykle ukážou až v kvalifikaci. Drobné pokroky jsou patrné u McLarenu, Button si vyjel opět šestou příčku.Více o GP Číny Formule 1 čtěte zde

Související

Carlos Sainz jr. s fanoušky Prohlédněte si galerii

Ferrari pokračuje ve výherní šňůře: Sainz triumfoval v Mexiku

Carlos Sainz ovládl Velkou cenu Mexika a zajistil týmu Ferrari další vítězství. Španěl porazil Landa Norrise z McLarenu. Třetí příčku obsadil Sainzův týmový kolega Charles Leclerc. Lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu skončil po dvou penalizacích až šestý, což umožnilo Norrisovi snížit Verstappenův náskok v šampionátu na 47 bodů.

Více souvisejících

Formule 1 Felipe Massa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy