Euro 2016: Islanďané pomohli v závěru Maďarům, dali si vlastní gól

Marseille - Nováček Eura 2016 a závěrečných bojů ME vůbec, tedy Island, měl na dosah historické vítězství, ale připravil se o něj sám vlastním gólem. V samotném závěru ještě mohl strhnout výhru na svou stranu, ale neuspěl.

Přestože oba týmy mohly být se svým úvodním vystoupením spokojeny, ještě zdaleka nemají vyhráno. Island potřebuje potvrdit překvapivý výsledek s Portugalskem a výhra nad Maďary by mu hodně pomohla v cestě do osmifinále. Trenér Lagerbäck byl spokojen s výkonem svých mužů, proto pošle do boje stejnou sestavu jako proti Portugalcům, neměl důvod na svých původních "jedenácti statečných", kteří odolali velebenému Ronaldovi. 

Maďarský kouč Storck udělal těch změn podstatně více. V obraně nebude hrát Fiola, jehož nepustí na hřiště zranění, Lang se přesune na jeho místo a druhého stopera si zahraje Roland Juhász. Změnil také rozestavení na 4-3-3, přičemž do útoku se vedle zkušeného Dzsuzsáka postaví Priskin a Stieber, což oproti úvodnímu zápasu znamená absenci Németha a Szalaie, jenž se údajně potýká s drobnými potížemi zdravotního charakteru.

Otázkou zůstává, jak bude vypadat hra na značně poznamenaném povrchu Stade Vélodrome, který musel v nedávné době vstřebat přítomnost dvacetitisícového davu po koncertu AC/DC.

1. poločas: Soupeři nejvíc bojují na islandské polovině

Severští ostrované měli výkop a z jejich počátečního projevu bylo evidentní, že si tentokrát nechtějí vysloužit nálepku týmu hrajícího "zanďoura". Chvilku se jim to dařilo, ale pak převzali iniciativu Maďaři a drželi Islanďany na jejich polovině. Když už se muži v modrých dresech dostali k míči, nebyli schopni si ho nahrát, ztráceli míče a v 5. minutě po centru Langa těsně před dotírajícím Steiberem odhlavičkoval Sævarsson.

V 9. minutě si Islanďané vytvořili první náznak šance. Gunnarsson vhodil typicky dlouhý aut, Sighótson posunul dále a Bödvarsson v záklonu hlavičkoval nad. Za ním lépe postavený G. Sigurdsson by měl možná vyšší šanci na skórování. 

Na konci první čtvrthodiny Islanďané poněkud vyrovnali svému soupeři, ale v 17. minutě je vystrašil Dzsudzsák, který si potáhl míč do středu a levačkou tvrdě vypálil, ale jenom trefil obětavého Gunnarssona. Vzápětí Stieber znovu našel Dzsudzsáka a jeho nebezpečnou střelu poslal na roh Sigurdsson. 

Po celou první půlhodinu jsme viděli neměnný obrázek. Maďaři měli převahu, ale nic z ní nedokázali vytěžit, nepočítáme-li několik zblokovaných centrů, Islanďané zase většinou troskotali na špatných přihrávkách. Ale vše mohl změnit Gudmundsson, když využil nedůslednosti Kádára. Jenže tváří v tvář Királymu nevyřešil situaci nejlépe a trefil pravou nohu ikonického brankáře v teplácích.

V 38. minutě neřešil zcela nejlépe po chybě v rozehrávce Guzmics a Sithgótson vypálil zprava k bližší tyči, ale míč byl sražen na roh. Po jeho rozehrání se dopustil fatální chyby Király, který ve výskoku nedokázal zkrotit míč v rukavicích, vypadl mu na zem a po přiťuknutí Sigurdssona Árnassonovi byl Kádárem faulován Gunnaardsson. Sudí Karasjov okamžitě ukázal na puntík ve vzdálenosti 10,9 metru od branky a G. Sigurdsson nezaváhal, Királyho poslal doprava a sám mířil doleva.

2. poločas: Maďaři se tlačí před branku, Island vytvořil žulový val

Maďaři se pochpitelně pokusili hned v úvodu zatlačit na své soupeře a do šance se dostával Priskin, jenže ve výskoku před brankou si pomohl v souboji se Sigurdssonem rukama a bylo po šanci. Další příležitost dostali Maďaři po faulu Gunnardssona na Kleinheislera, Dzsudzsák z přímého kopu rozehrál vtipně na Geru, ale Kleinheisler přestřelil.

V 52. minutě zase měli Maďaři dojem, že by se měla pískat penalta na druhou stranu, ale sudí souboj Stiebera s Árnassonem neposoudil jako prohřešek proti pravidlům. V 58. minutě to opět před Halldórssonem opět poněkud hořelo, Kádár prakticky z brankové čáry přehodil islandského brankáře, ale před dobíhajícími maďarskými hráči odhlavičkoval míč do bezpečí Bjarnason.

Maďari se pokoušeli stereotypně středem pole, ale finální střelu nebo přihrávku se jim díky obětavosti Islanďanu nepodařilo vytvořit. V 66. minutě dostali šanci v podobě přímého kopu zahrávaného 23 metrů od branky přímo ve středu hřiště, Dzsudzsák vyslal exportní dělovku středem hřiště a chvíli to vypadalo, že Halldórsson napodobí Királyho. Míč mu vypadl, ale stihl ho zalehnout, než k němu soupeři doběhli. Mimochodem to byla vůbec první rána Maďarů, která mířila do prostoru branky.

Islandský brankář nadále zkoušel nervy svých spoluhráčů a v 70. minutě mu mezi rukama propadl centr Langa z levé strany. Naštěstí než k míči doběhl někdo z maďarských útočníků, stačil zakročit pozorný Skúlason. V 76. minutě po faulu Finnbogasona na Nikolicse si mohl Dzsudzsák opět zopakovat trestný kop, jen poněkud více z úhlu, ale další povedenou ránu tentokrát jistě zlikvidoval Halldórsson.

S přibývajícími minutami pracovaly stále více nervy, spíše u maďarských hráčů, kterým se nedařilo překonat silnou obranu soupeře. Islanďané se navíc pokusili vytáhnout presing dál od pokutového území, ale stačili se vracet a likvidovat kolikrát v posledních chvílích nadějně vyhlížející šance soupeře.

Tři minuty před koncem se Maďarům podařilo dobře vykombinovat akci po pravé straně, míč do volného prostoru od A. Nagye dostal Nikolics, jeho centr přes R. Sigurdssona a Árnasona mířil před branku, kde jej minul brankář Halldórson. Sævarsson měl za zády dotírajícího Bödeho, míč, zkusil odehrat, ale od jeho levačky skončil ve vlastní brance. Bezprostředně po brance explodovalo na stadionu několik dělobuchů, ale naštěstí pro zápas se nejednalo o podobné extempore jako při včerejším zápase Čechu s Chorvaty.

Islanďané se pokusili ještě zápas, který se pro ně tak dobře vyvíjel, zvrátit. V poslední nastavené minutě fauloval na hranici pokutového území Lang pronikajícího Finnbogasona a sudí odpískal přímý kop 16 metrů od branky. Király si nechal postavit šestičlennou zeď, ještě se odehrála kontroverze mezi Nikolicsem a Finnbogasonem. Míč vypálil na branku Sigurdsson, odražený míč od zdi ještě vracel na branku Gudjohnsen, ale ten bránící Maďaři srazili do zázemí. 

Jak naznačil závěr zápasu, Islanďané by mohli útočit mnohem více, vsadili na defenzívu a díky čerstvým hráčům na straně soupeře selhali v jako další týmy těsně před koncem. Ovšem ve čtyřminutovém nastavení předvedli, že dokáží na protivníka zatlačit. Maďaři vyvinuli velký tlak ve snaze dohnat manko z prvního poločasu, ale možná bylo velkou chybou, že po vyrovnání nezkusilo Islanďany "dorazit", místo toho se sami stáhli a málem na to doplatili.

Island - Maďarsko:    1 : 1   (0:1)

Branka: 39. R. Sigurdsson (p) - 88. Sævarsson (vl.)

Žultá karta: 81. Kádár, 83. Kleinheisler, 90. A. Nagy - 42. Gudmundsson, 74. Finnbogason, 77. Sævarsson

Island: Halldórsson - Sævarsson, R. Sigurdsson, Árnason, Skúlason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson (66. Hallfredsson), B. Bjarnason - Sigthórsson (84. Gudjohnsen), Bödvarsson (69. Finnbogason). Trenéři: Lars Lagerbäck, Heimir Hallgrimsson.

Maďarsko: Király - Lang, Guzmics, Juhász (84. Szalai), Kádár - Kleinheisler, Gera, A. Nagy - Stieber (67. Nikolics), Priskin (67. Böde), Dzsudzsák. Trenér: Bernd Storck

Rozhodčí: Sergej Karasjov (Rusko)

Držení míče: 32 % - 68 %Střely na branku: 7 - 12 (2 - 3)Rohové kopy: 3 - 5Počet faulů: 15 - 15Diváci: 60 842

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

HC Dynamo Pardubice slaví na Pernštýnském náměstí s fanoušky zisk titulu

Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka

Tuzemská extraligová sezóna 2025/26 je po úterku definitivně minulostí. To proto, že Východočeši ovládli šestý finálový zápas mezi Třincem a Pardubicemi a celou finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Průběh závěrečného zápasu byl vyrovnaný, takže za stavu 4:4 musel jít až do prodloužení. To však trvalo pouhých 57 vteřin, neboť právě za tak krátkou dobu rozhodl ten z nejzkušenějších – Roman Červenka, který se díky dvěma brankám v tomto zápase dostal na metu 201 gólů v české extralize a je tak výrazně pod tímto titulem pro Pardubice podepsán.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aun Schan SuŤij

Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení

Barma zmírnila trest pro opoziční političku Aun Schan Su Ťij, kterou stát zadržuje přes pět let. Nositelku Nobelovy ceny míru přesunuli z věznice do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu. Ve čtvrtek to oznámila státní televize, informovala CBC. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Ilustrační foto

Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou

Řidiče čeká v nejbližších dnech citelné zdražování u čerpacích stanic. Ministerstvo financí ve čtvrtek 30. dubna 2026 zveřejnilo nové cenové stropy, které začnou platit od pátku a potrvají po celý nadcházející víkend i v pondělí. Maximální povolená cena benzinu se posouvá na 43,89 koruny za litr, zatímco u nafty limit vzrostl na 44,55 koruny.

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při slavnostním otevření nového rozsáhlého památníku na okraji Pchjongjangu otevřeně ocenil vojáky, kteří v bojích na Ukrajině zvolili sebevraždu před zajetím. Podle zpráv státní tiskové agentury KCNA jde o dosud nejexplicitnější potvrzení přímého zapojení severokorejských jednotek do ruské agrese a oficiální posvěcení doktríny „vlastního odpálení“.

včera

Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie

Německo se v roce 2025 stalo největším světovým exportérem plastového odpadu. Podle analýzy obchodních dat, kterou pro deník Guardian vypracovaly organizace Watershed Investigations a Basel Action Network, vyvezlo Německo do zahraničí přes 810 000 tun plastů. V těsném závěsu skončila Velká Británie se 675 000 tunami, což je pro ostrovní stát nejvyšší úroveň za posledních osm let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy