Euro 2016: Italové v závěru udeřili podruhé, Španělsko titul neobhájí

Saint-Denis - Zápas finalistů Eura 2012 poznamenal v úvodu silný déšť, takže Španělé nemohli využít své nejsilnější stránky. Když pak Italům vyšla standardní situace, poločasový stav naznačuje, že by se odveta za prohrané finále 2012 mohla podařit.

Italové překvapivě v posledním utkání skupiny nestačili na Iry, i když proti nim nastoupili v hodně kombinované sestavě a vystřídali dokonce brankářskou legendu Gigi Buffona. Španělé po duelu s Chorvatskem mohou být znepokojeni o něco více, protože nasadili de facto základní sestavu tohoto šampionátu a neuspěli také. Oba týmy dostaly rozhodující gól až v poslední fázi zápasu. Ve finále Eura 2012 dostali Italové od svého dnešního soupeře výprask 0:4, což je další zajímavý náboj předposledního osmifinále.

S ohledem na kvality obou týmů se dá čekat spíše taktická bitva. Italové jsou pověstní pevnou obranou a snahou rozhodnout zápas třeba jedinou brankou při bleskovém přečíslení, navíc jako jedni z mála disponují rozestavením 3-5-2. Španělé se prezentují dlouhou rozehrávkou, které ale v poslední fázi chybí údernost, třebaže Morata zatím figuruje na čele střelecké tabulky s Walesanem Balem a domácím Griezmannem, i když Španěl má právě tento zápas k dobru.

I přes poněkud zdrženlivé předpoklady bude zápas jistě bedlivě sledován a očekává se i "plný dům" na Stade de France. V současné chvíli je velice obtížné odhadovat vítěze, favorit v tomto zápase není a vůbec by nebylo překvapivé, kdyby zápas dospěl nejen do prodloužení, ale dost možná i do penaltového rozstřelu. A je jisté, že jeden z velkých favoritů dnes dějiště ME opustí.

1. poločas: Španělé neprohrávají jen díky de Geově zákroku

Italové jako správná squadra azzura přihlížela výkopu Španělů v bílém, kteří s prvním dotekem míče přivábili nad hrací plochu velice vydatný déšť. Italové se v prvních dvou minutách hned dvakrát dostali na dosah de Geovy branky, Florenzi dokonce hlavičkoval do středu hřiště, ale nakonec míč pouze doputoval k de Geovi, který se moc namáhat nemusel.

Zatímco italský kouč Conte setrvával před lavičkou, jenom se zahalil do šusťákové bundy, del Bosque s kamennou tváří sledoval zápas pod stříškou. Deštěm trpěli nejen hráči, ale i diváci, kteří se pokoušeli z předních řad vystoupat aspoň "na stojáka" někam výš, kde by nebyli tak vystaveni vláze padající z nebes.

V 6. minutě po sérii nahrávek nakonec De Rossi přihrál Éderovi, jehož snahu o střelu zblokovala barcelonská dvojice Piqué-Alba, takže míč se k de Geovi sotva dokoulel. Bylo zřejmé, že trávník zásobovaný nečekanou vláhou, bude pro oba týmy značně záludný. V 8. minutě vzala do klinče Édera dvojice Juanfran-Busquets, k němuž se postavil Florenzi. V klubku hráčů před brankou Busquets neuhlídal Pellèho a jeho hlavičkou směřující do levého kouta dokázal de Gea vytěsnit míč reflexivním zákrokem na roh.

Další šance se zrodila v 11. minutě, kdy Parolo hlavičkou posunul míč do středu pokutového území, kde se Giaccherini pokusil nůžkami překvapit de Geu. Jeho střelu španělský brankář vytěsnil na tyč, ale to už zněla píšťalka rozhodčího, zvěstující, že italský hráč měl nohu nebezpečně vysoko a také blízko Busquetsovy hlavy.

Italové byli v první čtvrthodině překvapivě živější, Španěly většinou rychle připravovali o míč a vůbec je nepustili k jejich tradiční a pověstné rozehrávce. Vinu na tom měla jednak pohyblivost Italů a pak i mokrý trávník, na němž měl míč méně předvídatelný skluz.

Ve 20. minutě se konečně dostali i ke střele směrem k Buffonově brance Španělé, po Nolitově přihrávce si zpracovával míč Fábregas, ale nevyšel mu první dotek a pak už byli příliš blízko obránci, takže střela k brance vůbec nedoputovala. Příznivější pro hráče bylo, že se nebe nad Saint-Denis vyjasnilo a déšť polevil. V 22. minutě při souboji Chielliniho s Rámosem se španělský kapitán dožadoval penalty a opakovaný zápas potvrdil, že Ital minimálně tahal Rámose za rukáv.

V 28. minutě si připomněli chvíle na Camp Nou Iniesta s Albou, jehož centr skončil od Bonucciho v zámezí, po jeho rozehrání se dostal Iniesta ke střele, ale i když ji mírně otřel o De Rossiho, Buffon se překvapit nenechal. To na druhé straně mohli Italové jásat, protože Éder vyslal po levé straně kupředu Di Sciglia a jeho prudký centr před branku značně nejistě odvracel Rámos, divže mu od holeně neodskočil míč do vlastní sítě. Následný Florenziho roh zase nad vlastní branku poslal Piqué, až napotřetí se pískal útočný faul, ačkoliv těch tahanic ve španělském vápně bylo bohatě.

Rámos v 32. minutě přímo na hraně oblouku před pokutovým územím fauloval Pellèho a nabídl tím Italům další velkou šanci. K brance de Gey to bylo nějakých dvaadvacet metrů, španělský gólman si postavil zeď z pěti hráčů, kterou prodloužili Pellè a Chiellini, kteří pak měli výbornou pozici. Éderovu střelu právě do míst, kde stáli zmínění clonící hráči de Gea nešťastně vyrazil pravým loktem před sebe. Tam se jako vosy vrhli Giaccherini a Chiellini. Střelu nejmenšího Itala na hřišti ještě stihl de Gea nohou opět vyrazit, ale Chiellini, marně stíhaný Piquém, už mířil do sítě.

Španělé mohli prakticky v následující minutě kontrovat, dostali obdobnou příležitost po faulu Pellèho na Iniestu, míč byl jen o něco víc k pravé straně. Silva zvolil vysoký oblouček za obranu, ale ten doletěl až do zámezí.

Španělé sice v závěru zkusili zatlačit Italy k vlastní brance, ale namísto toho mohli sami inkasovat. A jen díky tomu, že Florenzi místo centru vlastně vyslal nechtěnou střelu na de Geu, s níž si gólman poradil. A další obléhání Buffonovy branky nakonec skončilo překvapivým úprkem Giaccheriniho, který si po navedení míče do středu hřiště dovolil vyslat hodně nebezpečnou střelu mířící do levého růžku de Geovy branky, ale Španěl dokázal rukou vytlačit míč na roh.

2. poločas: Španělé musí zvýšit úsilí, šance se ale rodí obtížně

Ačkoliv Španělé posílili útočnou vozbu, zase to byli Italové, kdo dokázal hned po začátku druhé půle zahrozit - Parolo dlouho motal hlavy hráčů v bílém, pak se mu povedlo špičkou kopačky posunout míč na Florenziho, jehož nebezpečný centr poslal naštěstí pro svůj tým vedle své branky Piqué.

Akci, která skončila velkou šancí, rozjeli Španělé ve 47. minutě. Juanfran unikající po pravé straně trefil do ruky Bonucciho, k přímému kopu se postavil Silva a před nabíhajícími hráči přizvedl De Rossi míč do zámezí. Nakrátko rozehraný roh Iniesty na Fábregase doletěl přímo na hlavičku Moraty, který našel jen ruce Buffona. Obě strany se pak dožadovaly faulu, ovšem zřejmé bylo, že Morata byl v přetlačování s De Scigliem hodně aktivní.

V 55. minutě ale předvedli Italové přesně to, nač spoléhali. Pellè dostal přihrávku z hloubi pole, patičkou posunul na Édera, který přesprintoval Piquého, ale v přímé konfrontaci s de Geou neuspěl, španělského brankáře trefil do dosti choulostivých míst. Potom zatrnuli asi všichni, kteří mají obavy o zdraví hráčů, protože při hlavičkovém souboji v pokutovém území Italů Parolo hodně tvrdě vrazil do Adurize a jeho pád vypadal hodně hrůzostrašně. Další šrám si vysloužil Éder od Piquého, což ale byla rozhodně méně dramatická situace. 

Fotbalovější akce jsme se dočkali v 62. minutě, kdy Éder vyslal po levé straně Di Sciglia, jehož centr proletěl de Geovi pod rukama, ale naštěstí za ním stál Piqué, takže nikdo z okolo stojících italských hráčů nezvládl dorážku do prázdné branky.

Nerozhodnost Španělů mohla dokumentovat 64. minuta. Vypadalo to na brejkovou situaci, pak dokonce i na střelu, jenže Iniesta přihrál Juanfranovi, který je všechno, jen ne střelec. A Fábregas nakonec poslal míč na půlící čáru Piquému. Místo rychlého přečíslení tak následovala další zdlouhavá rozehrávka.

Náznak rychlé akce vyprodukovali Španělé v 70. minutě, kdy Alba vyslal křížnou přihrávku na Iniestu, ten jen tečí prodloužil na Adurize, jehož střela z dálky ale příměla Buffona jenom k preventivnímu skoku k pravé tyči, víc se namáhat nemusel. Určitý impuls přinesl do řad hráčů z pyrenejského poloostrova i střídající Vázquez, díky jeho aktivitě kopal Fábregas roh a Rámos se vyšrouboval nad celou italskou obranu, ale míři metr vedle levé tyče Buffonovy branky. Další radost Vázquezovi zkazili sudí, když mu po prohozu Fábregase odmávali (oprávněně) ofsajd, následující střela do tyče už byla nad plán.

Španělé se začali probouzet. V 76. minutě nejdřív po centru Aduriz možná Vázquezovi ukradl hlavou lepší pozici, ale střídající hráč vrátil do prostoru před pokutové území, kde levačkou skvěle vypálil Iniesta, ale Buffon vyrazil. A po minutě ho téměř z identického místa střílel Piqué, populární Gigi předvedl další vynikající zákrok. Španělé začali překonávat Italy ve všech statistickách, ale v té nejdůležitější nikoli. Navíc je čekala i nepříjemnost v podobě nuceného střídání Adurize, který dost možná doplatil na tvrdý střet s Parolem v 55. minutě.

V 85. minutě se pokusil blýsknout nově příchozí Insigne, který si naběhl mezi Albu a Rámose, ale záhy zjistil, že na ně rychlostně nestačí, tak vyslal ránu na de Geu, který zkrotil, i když tam byl náznak určité nejistoty. Na druhé straně přenechal Iniesta střelu Silvovi, do níž strčil špičku Barzagli, ale Buffon, přestože se snažil Pedro změnit směr míče, nemusel zasahovat. 

V poslední minutě měl gól na kopačce Gerard Piqué. Po de Geově nákopu k němu nechtěně prodloužil míč Barzagli, a španělský obránce, ač tahán za ruku, poslal v záklonu střelu na branku, ale Buffon dokázal míč vyrazit. A už v nastaveném čase přišlo definitivním rozluštění tajenky. Insigne přenesl míč na pravou stranu, kde byl zcela volný Darmian. Ten postoupil do pokutového území, jeho centr srazil Rámos přímo na kopačku Pellèho, kterého nepokryl Pedro, a ten podél de Gey bezpečně proměnil.

Italové zvládli zápas skvěle po taktické stránce, zpočátku byli mírně aktivnější a vytěžili onen kýžený gól, který jim umožnil poté kontrolovat hru. Nedovolili vlastně soupeři žádnou výraznější šanci, co prošlo k brance pochytal Buffon. Rozhodně byla velice aktivní útočná dvojice Pellè-Éder, ti dva dělali obraně velké problémy. Dalším pilířem týmu byl Chiellini, po určitou dobu i štírek Giaccherini. 

Španělé zejména v druhém poločase hráli do plných a nevěděli si rady se sevřenou obranou Italů, ze kterých zejména dvojice útočníků vyrážela na nebezpečné brejky. Sice se dostali do tlaku, ale nevymysleli průnikovou přihrávku a jediné dvě kloudné střely z dálky byly pohříchu malým světlým zábleskem. Iniesta rozděloval míče, ale ani jemu se příliš nedařilo, nejistí byli oba stopeři, útočná řada Nolito a Morata prakticky neexistovala a trenér ji nakonec stáhl, ovšem tým provázela i smůla v podobě zranění Adurize, což mohlo závěr zápasu do jisté míry ovlivnit.

Španělsko - Itálie:    - : -   (0:1)

Branka: 33. Chiellini, 90. + 1. Pellè

Žluté karty: 41. Nolito, 89. Busquets, 90. + 4. Silva - 24. De Sciglio, 54. Pellè, 89. Motta

Španělsko: De Gea - Juanfran, Piqué, Rámos, Alba - Fábregas, Busquets, Iniesta - Silva, Morata (70. Vázquez), Nolito (46. Aduriz - 81. Pedro). Trenér: Vicente del Bosque.

Itálie: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi (84. Darmian), Parolo, De Rossi (54. Motta), Giaccherini, De Sciglio - Pellè, Éder (82. Insigne). Trenér: Antonio Conte.

Rozhodčí: Cüneyt Çakır (Turecko)

Držení míče: 58 % - 42 %Střely na branku: 13 - 11 (5 - 7)Rohové kopy: 7 - 5Počet faulů: 12 - 19Diváci: 76 165

Související

Cristiano Ronaldo

Čtyři měsíce bez fotbalu. To nyní může čekat Ronalda po finálovém zranění

Madrid - Největší portugalská fotbalová hvězda, kterou je útočník Cristiano Ronaldo, se sice v těchto dnech může radovat spolu s celým Portugalskem radovat z premiérového zisku titulu mistrů Evropy, následující informace ale nepotěší jak jeho samotného, tak ani Real Madrid, ve kterém v současnosti působí. Jak známo, portugalský forvard nedělní finále mistrovství Evropy, které se konalo na Stade de France a ve kterém se Portugalci střetli s domácími Francouzi, nedohrál, neboť musel už po 25 minutách hry předčasně opustit hrací plochu kvůli zranění. Nyní vyšlo najevo, že CR7 si v tomto utkání natrhl přední zkřížený vaz v koleni, což tak mimo jiné znamená, že nejznámější Portugalec může chybět na fotbalových hřištích až čtyři měsíce. S touto informací přišel úterní španělský tisk.

Více souvisejících

Euro 2016 fotbal ME

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy