Euro 2016: Razítko na postup Walesu dal Vokes, Belgičané překvapivě prohráli 1:3

Lille - Belgičané byli považováni za jednoho z favoritů a když se brzy ujali vedení, zdálo se, že Wales bude lehkou překážkou. Jenže po disciplinovaném výkonu Ostrované favorita zcela vymazali a postupují do semifinále po výsledku 3:1.

Při pohledu na skóre obou týmů bychom se měli dočkat svižného utkání se spoustou branek. Belgičané ovšem svého soka jednoznačně převýšili v počtu střeleckých pokusů - na branky protivníků vyslali belgičtí střelci 84 míčů, brankáři si dokázali poradit ve 23 případech, v dalších 8 případech si Belgičané zakřičeli gól! Walesané byli méně pilní (44 střel, 22 na branku), ale produktivitu mají podstatně vyšší: z oněch dvaadvaceti ran mířících mezi tři tyče skončila v síti téměř celá třetina (přesně 7).

Vyrovnaná je i statistika faulů - Belgičané hráli proti pravidlům ve 42 případech, Wales se provinil jen o jeden jediný faul méně. Přesnost přihrávek se liší jen mírně (Belgie 86 %, Wales 79 %), a jestliže ostrovní celek zaostával v držení míče (46 % ku 51 %), naběhal 421 km, což je o pět víc než Belgie.

Belgičané také vsadili na několik nových tváří, což je především případ mladšího bratra hrotového forwarda - Romelu Lukaku bude tentokrát jištěn zezadu o dva roky mladším sourozencem Jordanem. Ten se objeví na místě ostříleného Vertonghena, který se nešťastně zranil v samotném závěru posledního tréninku před zápasem. Dalším nováčkem, který nahradí vykartovaného a zkušeného stopera Vermaelena, bude Jason Denayer. Walesané opět začnou z Robsonem-Kanu, jinak je sestava, v níž nechybí největší hvězda Gareth Bale, stejná jako v předchozích zápasech, ač se spekulovalo, zda Ledley, kterému se minulý zápas nepovedl, nezůstane na lavičce.

Stadion Pierre Mauroy patří k těm větším, takže se dá předpokládat velice bouřlivé prostředí, které zápasu může jenom prospět. V době zápasu se na trávník snášel poměrně hustý déšť, což teoreticky mohlo být výhodou pro Walesany, zvyklé na podobné počasí. Pořadatelé usoudili, že nejde o nadměrnou intenzitu a nechali střechu stadionu otevřenou.

1. poločas: Wales přežil trojnásobnou šanci Belgičanů

Oba dnešní soupeři vyznávají červenou barvu, ale protože v oficiálním protokolu byli "Rudí ďáblové" vedeni jako hosté, nastoupili v bílém s národními barvami v podobě pásku přes hruď.

Belgičané měli výkop a začali zápas lákáním Walesanů na svou půlku, trvalo jim přesně minutu, než překročili půlící čáru a hned letěl míč na R. Lukaka, ale ten se k hlavičce nedostal. Nápor pak pokračoval, ale rozplynul se do ztracena v podobě tří centrů v podání Hazarda a Carrasca.

Pořádná mela nastala před waleskou brankou v 7. minutě. Míč po ztrátě ve středu pole dospěl od Hazarda přes de Bruynea k R. Lukakovi, ten skvělým centrem našel na pravé straně zcela volného Carrasca, ale jeho střelu srazil brankář Hennessey, opakovanou ránu Meuniera nejdřív zblokoval Allen a na čáře odvracel Chester a poslední pokus vyslal na waleskou branku Hazard, ale červená zeď vytlačila míč na roh.

V 10. minutě využil Bale vysunutí Meuniera a pokusil se proniknout po levé straně až k belgické brance. Sice ho křižoval Alderweireld, ale waleský kanonýr se dostal ke střele, ale jenom do boční sítě.

Co může znamenat chyba na polovině ukázala 12. minuta. Allenovu špatnou přihrávku zachytil Carrasco, přes de Bruynea nahrál Hazardovi, ten si vyměnil dvakrát míč s Witselem a Nainggolanem a belgický středopolař z nějakých 25 metrů napřáhl. Podařilo se mu mokrý míč částečně skrýyt za clonícího Ramseye, rána směřovala přes Hennesseyho rukavice přesně do pravého růžku.

Walesané pak pochopili, že není nač čekat a poněkud přesunuli aktivitu na své kopačky. Bale byl středobodem dění, ale jeho spoluhráčům a občas i jemu chyběl klid ve zpracování či finálních přihrávkách. A když už to vypadalo nadějně, byl Gunter lapen do ofsajdové pasti.

Walesané měli k vyrovnání blízko v 26. minutě. Bale poslal do dobrého náběhu Ramseyho, ten téměř od brankové čáry nacentroval pod sebe a našel nehlídaného Taylora, k němuž nestačil přistoupit Meunier. Jenže waleský záložník prakticky jen pravou nohou nasměroval míč na branku a de facto trefil Courtoise do pravé ruky. 

Belgie se poněkud zatáhla a to se jí vymstilo. Na začátku všeho byl centr Ramseye na Robsona-Kanu, který si obhodil J. Lukaka a jeho centr srazil na roh de Bruyne. Tamtéž putoval míč i po rozehrání Ramseye k Baleovi nakrátko a od téhož hráče. Proto zvolil Ramsey jinou variantu a našel skvěle A. Williamse, u nějž měl být J. Lukaku, ten ale nevěděl, koho krýt, protože zezadu nabíhal i Chester, navíc na rohový kop nedoskočil. Waleský kapitán hlavičkou bezpečně našel levý roh, kde sice číhal de Bruyne, ale míč mu přeskočil nataženou nohu. Kromě střelce branky měl na vyrovnání obrovský podíl Aaron Ramsey, který celou akci začal a rozehrál výborně i rohový kop předcházející gólu.

V 34. minutě po chvilkovém obléhání waleské branky, které skončilo nepřesným centrem napříč pokutovým územím vyrazil do protiútoku Bale a své sólo podél J. Lukaka zakončil nepříjemnou střelou pravačkou po zemi, ale Courtois na zemi dokázal míč lapit.

V 39. minutě po Ledleyho centru odehrál Nainggolan na roh a Walesané mohli opět předvést Belgičanům svou specialitu, ve středu pokutového území se čtyři hráči srotí do jakéhosi chumlu a po rozehrání se rozprchnou na různé strany, takže soupeř má s bráněním jisté potíže. I tentokrát se vyloupl u pravé tyče Chester, ale míč byl o kousíček vyšší. Belgičané odpověděli taktéž rohem, po němž z dálky hlavičkoval Alderweireld, ale Hennessey měl dost času, aby míč u své levé tyče chytil.

Nebezpečná situace pro Belgičany nastala v 42. minutě, kdy Bale našel v centru hranice pokutového území Ramseyho, který svou střelu opřel o zadní část Denayera. Rohový kop rozehrál opět Ramsey, ale druhý gól nebylo A. Williamsovi zatím souzeno dát - míč směřoval po jeho hlavičce hodně nad branku.

Vůbec poslední šanci měli Walesané, když se dvojice Ramsey a Robson-Kanu dostala do protiútoku a prvně jmenovaný vyslal centr na hrotového útočníka, který přes bránícího Meuniera dokázal poslat míč na Courtoisovu branku, ale brankáře nepřekonal. 

2. poločas: Belgičané opět začali ofenzivněji, ale gól dali Walesané

Belgičané vstoupili do druhé půle aktivněji, ale nějakou dobu se nemohli prosadit, až ve 48. minutě Fellaini našel Meuniera, jeho přihrávku na R. Lukaka podskočil A. Williams, Chester byl zase příliš daleko a belgický obr jen o pověstný kousek minul Hennesseyho pravou tyč. O dvě minuty později se pokusil o střelu de Bruyne, ale i když předtím dobře povodil waleské zadáky, jeho střela šla nad.

Do třetice se nepovedla střela Hazardovi, dobře se dostal do pokutového území, vyhnul se dvojici Gunter-Taylor a při pokusu obstřelit bránícího A. Williamse minul i waleskou branku. Další pokus byl kopií toho ze 48. minuty, jen se posnul o tři minuty dále. Meunier opět hledal obloučkem R. Lukaka, ale tentokrát ho uhlídal A. Williams a bylo proč - pokud by nezasáhl, Belgičan by byl zcela sám před Hennesseyem.

V 55. minutě Chester poslal třicetimetrový pas na pravou stranu, kde si ho skvěle stáhl Ramsey, obalamutil Alderweirelda a perfektní přihrávkou našel uprostřed belgického vápna Robsona-Kanu. Ten se neukvapil, ač byl atakován Meunierem a mohl možná přihrávat číhajícímu Taylorovi, udělal otočku a tím se zbavil i dobíhajícího Fellainiho i přebíhajícího Denayera a levačkou skrz ruce Courtoise zařídil Walesu vedení.

V 61. minutě vybojoval Ramsey roh na Meunierovi a opět ho poslal do nebezpečného prostoru Belgičanů. Zase tam byl A. Williams a míč k němu propadl vlastně náhodou. Waleský kapitán však přes opakovanou možnost nedokázal překonat Courtoise, který vyběhl až těsně k němu.

Standardní situaci nabídl Belgičanům faul A. Williamse na Nainggolana ve vzdálenosti asi 20 metrů od waleské branky. Míče se ujal de Bruyne, ale i když přestřelil čtyřčlennou zeď hráčů v červených dresech, jeho rána pravačkou našla jen připraveného Hennesseyho. Walesané odpověděli dvěma rohy, po prvním odvrátil míč Witsel, druhý odvrátili Fellaini a Denayer k Allenovi, jehož sraženou střelu poslal nad A. Williams.

Belgičanům vyšla v 71. minutě pohledná narážečka, začínající od Witsela a na jejímž konci byl de Bruyne a správně přes Ledleye posílal míč před branku, kde čekal R. Lukaka, ale tentokrát to byl Chester, kdo odvrátil nebezpečí, na rozdíl od některých situací, které už byly na ME k vidění a končily ve vlastní síti. Daleko větší šanci vyprodukovali Belgičané v 75. minutě. Meunier vyslal doprava Alderweirelda, ten krásně nacentroval před branku, kde Fellaini zleva přeskočil Chestera, ale míč jen velice těsně minul levou tyč waleské branky. 

Čtvrt hodiny Belgičané zatlačili, Fellaini se dvakrát dostal do hlavičkového souboje, ale v prvním případě jen sklepl před branku, kde se o míč postaral Hennessey, v druhém případě před ním odhlavičkoval míč na roh Davies a ve třetím případě belgický kudrnatý blonďák hledal hlavou Witsela, ale tomu chyběl půlkrok. 

V 83. minutě se Belgičané dožadovali pokutového kopu, když po Hazardově přihrávce a Fellainiho přistrčení velice ochotně upadl Nainggolan po A. Williamsově přišlápnutí, ale Skomina nepovažoval za nutné odpískat penaltu. O další minutu se do kontaktu se střídajícím Batshuayiem dostal Davies a belgický hráč se také dožadoval penalty.

K čemu však byl Belgičanům platný platonický tlak, nevyužité šance a dohadování. V 86. minutě po faulu Alderweirelda na Ramseyho rozehráli Walesané na pravou stranu, odtud Gunter odcentroval do pokutového území, kde Denayer nedoskočil a Alderweireld nedůsledně bránil střídajícího Vokese. A ten hlavičkoval do pravého rohu před marně se snažícího Courtoise.

Belgičané pochopitelně zatlačili soupeře k brance, posílali do vápna jeden centr za druhým, ale zkonsolidovaná obrana Walesu dokázala odvracet míče a zachytávat rozehrávku hráčů v bílém. Tříminutové nastavení přineslo jen několik platonických centrů, "Rudí ďáblové" ale zcela ignorovali prostory po stranách, vše směřovali doprostřed chumlu, ve kterém se ocitalo až 18 hráčů. 

Walesané ukázali, že nejsou týmem Garetha Balea, ale mužstvem bojovníků. Dokázali po obdržené brance zapnout a vnutit Belgii svůj styl hry. Nejvýraznějšími postavami byli rozhodně Aaron Ramsey a Ashley Williams. První skvěle režíroval hru a rozděloval smrtící přihrávky, druhý nejenže vstřelil důležitý vyrovnávací gól, ale zastal i důležitou práci v defenzívě. Pro Wales je tak velice nepříjemné, že Ramsey kvůli druhé žluté kartě nebude moci proti Portugalsku nastoupit.

Belgičanům nezahrál Hazard, který v minulém zápase proti Maďarům podal rozhodně lepší výkon. Neviditelný byl i de Bruyne, vůbec se nedařilo Romelu Lukakovi, který se prakticky nedostával do šancí. Fellaini v druhém poločase přinesl do ofenzívy trochu vzruchu, ale chyběl mu větší důraz a možná i něco štěstí. Když se tyto důvody poskládají pod sebe a sečtou, je v tomto případě vyřazení Belgie zasloužené - její soupeř usiloval o vítězství podstatně více. 

Wales - Belgie:     3 : 1   (1:1)

Branky 31. A. Williams, 55. Robson-Kanu, 86. Vokes - 13. Nainggolan

Žluté karty: 5. Davies, 16. Chester, 24. Gunter, 75. Ramsey - 60. Fellaini, 85. Alderweireld

Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Taylor, Allen, Ledley (78. King), Ramsey (90. Collins), Gunter - Robson-Kanu (80. Vokes), Bale. Trenér: Chris Coleman.

Belgie: Courtois - Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku (75. Mertens) - Carrasco (46. Fellaini), Nainggolan - Witsel, Hazard, De Bruyne - R. Lukaku (83. Batshuayi). Trenér: Marc Wilmots

Rozhodčí: Damir Skomina (Slovinsko)

Držení míče: 50 % - 50 %Střely na branku: 15 - 14 (7 - 4)Rohové kopy: 7 - 8Počet faulů: 11 - 8

Související

Cristiano Ronaldo

Čtyři měsíce bez fotbalu. To nyní může čekat Ronalda po finálovém zranění

Madrid - Největší portugalská fotbalová hvězda, kterou je útočník Cristiano Ronaldo, se sice v těchto dnech může radovat spolu s celým Portugalskem radovat z premiérového zisku titulu mistrů Evropy, následující informace ale nepotěší jak jeho samotného, tak ani Real Madrid, ve kterém v současnosti působí. Jak známo, portugalský forvard nedělní finále mistrovství Evropy, které se konalo na Stade de France a ve kterém se Portugalci střetli s domácími Francouzi, nedohrál, neboť musel už po 25 minutách hry předčasně opustit hrací plochu kvůli zranění. Nyní vyšlo najevo, že CR7 si v tomto utkání natrhl přední zkřížený vaz v koleni, což tak mimo jiné znamená, že nejznámější Portugalec může chybět na fotbalových hřištích až čtyři měsíce. S touto informací přišel úterní španělský tisk.

Více souvisejících

Euro 2016 fotbal ME

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy