Euro 2016: Francouzi nakonec dokráčeli do semifinále po výhře 5:2 nad Islandem

Saint-Denis - Francouzi chtějí dojít až do finále, Islanďané už teď řečeno dobovým heslem splnili, a ještě překročili. Zdá se však, že čtvrtfinále bude pro ně konečnou metou, na Francouze ztrácejí už čtyři branky.

Francie je sice považována za favorita, ale její dosavadní výsledky nejsou ničím světoborným. Dvakrát její osud spasili střelci těsně před koncem nebo v nastaveném čase, na Švýcary nevyzráli a s podceňovanými Iry se strachovali o výsledek téměř hodinu. Všichni domácí příznivci ale věří, že podřimující kohout se probudí a mocně zamává křídly. 

Islanďané si neohroženě razí cestu - nejdřív ze skupiny a posléze z osmifinále. Podle odborníků neměli mít šanci, čekal se souboj s Maďarskem o poslední příčku, místo toho dokázali Ostrované ubránit Ronalda, nepodlehnout vysoce ceněným Rakušanům a s Maďarům ještě dali dárek v podobě vlastního gólu.

Francouzi nastoupí do zásadního souboje s mírnými změnami, od začátku se na trávník dostane Matuidi a Sissoko, vůbec poprvé také Samuel Umtiti, který v obraně nahradí vykartovaného Ramiho. Islanďané mají svůj pevný val bez jediné poskvrny, takže je uvidíme v tradičním rozestavení i obsazení. Hrozivě vypadá pro Islanďany i střelecká aktivita Francouzů, ale jen na první pohled. Zástupci galského kohouta totiž sice vypálili 72 střel, ale do prostoru branky jich směřovalo jen 21. "Vikingové" sice byli v tomto směru nicotní - pouhých 29 pokusů, ale na branku jich šla téměř plná polovina. Islanďané jsou nesmírně produktivní, z oněch 14 ran na branku dali 6 gólů!

Stade de France určitě připraví domácím miláčkům bouřlivou kulisu, může být oním 12. hráčem, ale také se velice rychle může změnit v nepříjemné závaží. Islanďané mohou hrát na první pohled bez jakékoli obavy, národ už je miluje a případnou porážku od někdejších mistrů světa i Evropy by jim určitě odpustil. Ale znáte to, když už dojdete tak daleko, proč neudělat ještě krok dva navíc.

1. poločas: Francouzi udeřili z čistého nebe, trefil se i Pogba

Na deštěm smáčeném trávníku měli výkop domácí v modrých dresech. Od prvních minut bylo jasné, že zpočátku budou oba týmy spíše opatrnější. Ostrované se sice dostali na dostřel, G. Sigurdsson dokonce zpracoval mezi Matuidim a Umtitim míč a vystřelil na Llorise, ale šlo pouze o slabou, seznamovací střelu. Francouzi zase předvedli svou sílu v dalekonosné střele Payeta, který si míč dvakrát narazil se Sissokem, ale i když měl Halldórsson s jeho ranou drobné potíže a musel míč krotit nadvakrát, skóre se neměnilo.

Islanďané zkusili jednoduchou metodu v 10. minutě, kdy po Gunnarssonově nákopu Sigthórsson prodloužil na Bjarnasona, ale jeho rána pravačkou z voleje znamenala jen zápis do statistik.

Stade de France explodoval ve 12. minutě, po několikanásobné výměně míče nacentroval Matuidi mezi Árnasona a Sævarssona na Girouda v hraničním postavení. Francouzský útočník nezaváhal a s rozvahou mezi nohama brankáře Halldórssona poslal svůj tým do vedení.

Ve 20. minutě zahrávali Francouzi první roh. Griezmann poslal míč dost daleko od Halldórssonovy branky, kam si naskočil Pogba, jehož náskok neuhlídal Árnason a nedokázal ubránit Bödvardsson. Hlavička směřovala podél brankáře k pravé tyči, kde se ještě pokusil o zázrak Sævarsson, ale hlavičkou jen mírně změnil směr míče putujícího do branky.

V 25. minutě předvedli Islanďané svou specialitu: Gunnarsson hodil dlouhý aut, Sigthórsson ho prodloužil až na hrot, kde o něj svedl souboj Bödvardsson, kterého zuby nehty bránil Umtiti - a nedalo se říci, že by si počínal zrovna nečistším způsobem. Pro vývoj zápasu bylo důležité, že branku Llorise přestřelil.

Kolem 30. minuty Islanďané snažili vyvinout tlak na svého soupeře, ale většinou volili nepřesné přihrávky. Francouzi v té chvíli také poněkud polevili, snad aby si oddychli před dalším náporem. Chvílemi to ale vypadalo, že se pokoušejí vylákat Ostrovany z jejich obranné ulity. Nadějně pro domácí vypadalo obklíčení pokutového území v 33. minutě, ale když je Islanďané vytlačili z dostřelu, opět se vrátili k postupné rozehrávce. Šance nakonec skončila pokusem o průnik, ale Evru dokázal i za cenu pokusu o rozedrání dresu ubránit Gudmundsson.

Po dlouhých rozehrávkách se urodila pořádná střela - Payet z levé strany poslal míč do druhého sledu a Matuidi se pokusil ranou z voleje navýšit francouzský náskok, jenže míč mu sedl na vnější nárt pravé nohy a skončil daleko mimo branku. 

Také Islanďané zkusili svého soupeře překvapit, po faulu Sissoka na Bjarnasona zahrál dlouhý přímý kop G. Sigurdsson, ale nikdo z jeho spoluhráčů, ale ani soupeřů na něj nedoskočil, takže nadělal drobné problémy Llorisovi, který ho musel nadvakrát krotit. A protože pořád platí nedáš-dostaneš, Francouzi přenesli hru na druhou stranu, Sagna našel v pokutovém území Girouda, sklepl míč Griezmannovi, jeho poněkud prudkou nahrávku zkrotil Payet, přistrčil si míč na levačku a přes bránícího G. Sigurdssona a Árnasona trefil přesně levý kout islandské branky, Halldórsson neměl šanci. 

A neuteklo ani 180 minut a Francie jásala počtvrté! Árnasson se pokusil dorazit Girouda, ten ale poslal jen tečovanou přihrávku na Griezmanna, k němuž se nestihli vrátit R. Sigurdsson a Sævarsson. Francouzský útočník pak volil oblouček přes Halldórssona a docílil tak stejný počet branek na ME jako zatím jeho tým nastřílel do islandské sítě.

2. poločas: Francouzi si udržovali náskok, hrálo se už spíše pro radost

V druhém poločase se Francouzi pokoušeli vytáhnout Islanďany na svou polovinu a pak zaútočit do volného prostoru, ale na to jim Islanďané neskočili. Jsou zvyklí běhat bez míče a na francouzské vábení se nenechali chytit. A tak se čekalo nějakou dobu, než došlo k nějaké zásadní akci. Islanďané to zkusili v 52. minutě, ale jejich šance postrádala přesnost. 

Tu si vynahradili ostrované v 56. minutě. Vše začalo jako obvykle Gunnarssonovým dlouhým autem, který se podařilo Francouzům odvrátit jenom Sævarssonovi, ten prostrčil míč přes Gunnarssona na G. Sigurdssona a jeho centr přes Matuidiho a a Evru našel Sigthórssona, jehož skluz pravou nohou zamířil k bližší tyči Llorisovy branky.

Netrvalo ale dlouho a Francouzi si náskok vzali zpět - B. Bjarnasson fauloval za žlutou kartu, Payet poslal perfektní přímý kop na Girouda a ten využil nedůsledného bránění Ingasonem i špatného vyběhnutí Halldórssona a hlavou zamířil do levého rohu islandské branky.

Sympatické na Islanďanech bylo, že se nevzdávali. Zničehonic se po dlouhém nákopu v 63. minutě objevil Ingason a hlavnou tlačil míč pod břevno, ale Lloris vytáhl skvělý zákrok a střelu vytlačil nad břevno. Následoval roh, který Lloris dobře načechral před skákající islandské útočníky, po druhém rohu posílal míč do pokutového území Gudmundsson a Evra si napálil míč do pravé ruky. Sudí Kuipers to však jako penaltový prohřešek neposoudil.

Blízko k brance měl i Payet. Sissoko dokázal vypíchnout míč G. Sigurdssonovi, vyslal dopředu Payeta, ale ten ve snaze si připravit ještě lepší pozici v souboji s Ingasonem zkoušel obejít hráče lezoucího po čtyřech, aby nakonec jeho střelu zlikvidovali společnou silou Sævarsson a Halldórsson. 

Hra byla uvolněná, ale stejně jako mnoho pohledných momentů ji provázelo i velké množství chyb. Nakonec se ještě jednou usmálo štěstí na statečné Ostrovany, kteří zmírnili krutost porážky v 86. minutě svým posledním gólem na šampionátu. Skúlason z levé strany poslal dlouhý centr do pokutového území, kde už vlažně bránící Francouzi nechali na samotného Evru hned dvojici Islanďanů. Gunnarsson ještě nedoskočil, ale B. Bjarnason nedal Llorisovi šanci. 

Francouzi dokázali využít své zkušenosti, Island dostal velice rychle gól a na rozdíl od utkání s Anglií místo vyrovnání inkasoval podruhé. Zápas rozhodly dva slepené góly před poločasem, po něm už bylo Islanďanům jasné, že na zvrat nemají a snažili se aspoň svým skvělým divákům splatit jejich úžasnou podporu. U Francouzů hráli v prvním poločase všechny hvězdy na úrovni, v druhém poločasu už byla hra uvolněná a tak se podřizovalo snaze dát gól i jistá odpovědnost. Islanďané opět byli kolektivním týmem bez vyčnívajících jedinců. Dá se říci, že šlo o utkání, které se odehrálo bez zbytečných faulů, komedií a simulací, Islanďané možná mohli trochu žehrat na zákrok Evry v pokutovém území, ale jinak to bylo pohledné čtvrtfinále, ve kterém padlo vůbec nejvíc branek v jednom zápase na celém letošním šampionátu.

Francie - Island:     5 : 2    (4:0)

Branky: 12. Giroud,  20. Pogba, 43. Payet, 45. Griezmann, 59. Giroud - 56. Sigthórsson, 84. B. Bjarnason

Žluté karty: 75. Umtiti - 58. B. Bjarnasson

Francie: Lloris - Sagna, Umtiti, Koscielny (72. Koscielny), Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet (80. Coman) - Giroud (60. Gignac). Trenér: Didier Deschamps.

Island: Halldórsson - Sævarsson, Árnason (46. Ingason), R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (83. E. Gudjohnsen), Bödvardsson (46. Finnbogason). Trenéři: Hans Lagerbäck, Helmir Hallgrimsson.

Rozhodčí: Björn Kuipers (Holandsko)

Držení míče: 60 % - 40 %Střely na branku: 15 - 11 (8 - 5)Rohové kopy: 4 - 4Počet faulů: 8 - 11

Související

Cristiano Ronaldo

Čtyři měsíce bez fotbalu. To nyní může čekat Ronalda po finálovém zranění

Madrid - Největší portugalská fotbalová hvězda, kterou je útočník Cristiano Ronaldo, se sice v těchto dnech může radovat spolu s celým Portugalskem radovat z premiérového zisku titulu mistrů Evropy, následující informace ale nepotěší jak jeho samotného, tak ani Real Madrid, ve kterém v současnosti působí. Jak známo, portugalský forvard nedělní finále mistrovství Evropy, které se konalo na Stade de France a ve kterém se Portugalci střetli s domácími Francouzi, nedohrál, neboť musel už po 25 minutách hry předčasně opustit hrací plochu kvůli zranění. Nyní vyšlo najevo, že CR7 si v tomto utkání natrhl přední zkřížený vaz v koleni, což tak mimo jiné znamená, že nejznámější Portugalec může chybět na fotbalových hřištích až čtyři měsíce. S touto informací přišel úterní španělský tisk.

Více souvisejících

Euro 2016 fotbal ME

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy