Naděje neumírá! Česká jednadvacítka dokázala porazit favorizovanou Itálii a stále může myslet na postup

Tychy - Poté, co svěřenci kouče Vítězslava Lavičky podlehli ve svém úvodním zápase v rámci právě probíhajícího evropského šampionátu hráčů do 21 let Německu 0:2, potřebovala česká jednadvacítka nutně porazit další silný tým v rámci skupiny C a to Itálii, aby mohla i nadále pomýšlet na postup do semifinále alespoň coby nejlepší celek umístěný na druhém místě. Podařilo se. Díky hned třem přesným trefám, které si na své konto postupně připsali Trávník, Havlík a Lüftner, totiž mladou Squadru Azzurru "Lvíčata" porazila 3:1.

Celkem logicky, vzhledem k výsledku zmiňovaného úvodního duelu s Německem, sáhl český stratég Vítězslav Lavička hned k několika změnám v základní sestavě české jednadvacítky, která nastoupila v polských Tychách ve středu podvečer proti Itálii. Na rozdíl od zápasu s Němci nyní od první minuty nastoupil Daniel Holzer a zatímco v prvním utkání nastoupili jak Černý, tak Ševčík, tak tentokrát oba tito záložníci byli pouze na lavičce. Na hřiště se pak místo nich naopak dostali Hašek a Hubínek.

Již od úvodního hvizdu bylo zkrátka znát, že i tentokrát narazil český výběr na silného soupeře, na kterém byla vysoká kvalita prostě znát. Od začátku se totiž Italové dostávali dopředu a třeba po jednom z autových vhazování se celek z Apeninského poloostrova dostal do první příležitosti, když se tehdy míč dostal od Petagny až k Pellegrinimu, jenž pak předal balón Berndeschimu, který se tak uvedl střelou, se kterou si gólman Zima poradil. To český tým sáhl od první minuty k pozornému bránění a pak čekal spíše na rychlé brejky, jež přicházely díky tomu, že Italové zase tak příliš často na defenzivu nemysleli. Po 21 minutách hry se Češi dostali do první příležitosti poté, co se k balónu dostal na hranici velkého vápna Hašek, ke kterému odhlavičkoval tento kulatý nesmysl Rugani, český fotbalista ale toho využít nedokázal, neboť pálil nad. Následně se rozvinula další česká akce po levé straně, odkud Holzer vyslal míč na italskou polovinu a to konkrétně na Schicka, ten pak prodloužil na Trávníka, jenž pak využil podklouznutí bránícího Ruganiho a to tak, že z toho byl nakonec otevírací gól tohoto zápasu, 1:0 pro Česko. Italští fotbalisté z pochopitelných důvodů pak hráli ještě čím dál více ofenzivněji a snažili se nepříznivý stav vyrovnat. Blízko k tomu byl Berardi, ovšem ten z volného přímého kopu mířil jen těsně vedle. Podobně neúspěšně končily i další následné italské akce. To Lavičkovy hoši mohli své vedení ještě navýšit, kdyby však svou šanci využil Schick, s jehož zakončením z úhlu si brankář Donnarumma poradil. Stejně tak neuspěl po své brejkové příležitosti Hašek. Vedle toho všeho pak předváděl opět vynikající výkony v české obraně Simič.

Začátek druhého poločasu ukázal, s čím šli Češi do této části hry. Prakticky spíše bránili a když se dostali k míči, příliš dlouho si s ním nepotykali. A tak i proto v tu chvíli bušili na vrata spíše Italové. Nejprve se do zakončení dostal Berardi, který ale mířil mimo, Bernardeschi pak donutil poté, co dokázal obehrát bránícího Součka, vyniknout gólmana Zimu. Ten se ukázal i v 65. minutě, kdy vychytal opět Berardiho, jenž tentokrát zahrával přímý kop. Následně pak vše musel ještě hasit stoper Simič, kterému se nakonec podařilo balón odkopnout do bezpečí před dotírajícími útočícími hráči. Italský tlak jakoby polevoval, ovšem najednou přišla na řadu Janktova chyba, po které se Italové, konkrétně aktivní Bernardi, dostali do brejku a byl to právě Bernardi, jehož aktivita z posledních minut byla odměna gólem, 1:1. Zanedlouho mohlo být s Lavičkovým výběrem amen, kdyby však po Havlíkově ztrátě svou brejkovou příležitost dokázal využít Petagna. Ten totiž nedokázal využít ani Ziimovo podklouznutí a nakonec balón zamířil nad.

Následovala však závěrečná pasáž, na kterou rozhodně budou čeští fotbaloví fanoušci ještě dlouho vzpomínat a to především díky hned dvěma náhradníkům, které do hry přišli během druhé půle. Řeč je o Chorém a Havlíkovi. Zatímco první jmenovaný na začátku poslední desetiminutovky nahrával, druhý jmenovaný pak tuto přihrávku dostatečně využil a míč nakonec zamířil přesně k tyči, 2:1. Od tohoto okamžiku uběhlo pouhých pět minut, když přišla velká chvíle Michala Lüftnera. Právě jeho bomba vypálená z třicetimetrové dálky zajistila českým lvíčatům vítězství v tomto veledůležitém zápase 3:1. Lavička a spol. tak můžou i nadále pomýšlet na vysněný postup do semifinále.

Konečný výsledek, mistrovství Evropy hráčů do 21 let (21.6.2017):

SKUPINA C:

Česko-Itálie 3:1Branky: 24. Trávník, 80. Havlík, 85. Lüftner - 70. Berardi

Související

Více souvisejících

ME ve fotbale do 21 let 2017 Fotbal

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy