Bude mít Ferguson po krvácení do mozku trvalé následky? Lékaři se toho obávají

Manchester - Na Britských ostrovech v těchto dnech snad každý očekává, jak to dopadne s nejlegendárnějším koučem v historii anglické kopané, jenž byl královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu, Sirem Alexem Fergusonem. Ten byl totiž o víkendu převezen do nemocnice Macclesfield District General ze svého sídla v Cheshire poté, co ho postihlo krvácení do mozku a musel se tak tedy podrobit operaci. Podle odborníků oslovených britskými deníky The Times a The Telegraph vždy rozhodne 48 hodin po operaci o tom, zda bude trenér v pořádku či zda si odnese nějaké trvalé následky. Další ostrovní média pak již hovoří o tom, že by měl být šestasedmdesátiletý stratég z kómatu probuzen.

Ještě koncem dubna na stadionu Manchesteru United se loučil se svým odvěkým rivalem Arsénem Wengerem, kterému tehdy před vzájemným duelem Manchesteru United a Arsenalu předal pamětní trofej, minulý týden ve čtvrtek se Sirovi přitížilo, v sobotu už byl převezen do zmíněné nemocnice. Trenér, jenž až do roku 2013 působil 27 let ve funkci kouče Manchesteru United, je ážně nemocný, hlásala britská média.

Fergusonovi byla diagnostikováno krvácení do mozku a rychlá operace tak byla nutná. Pouze rychlá reakce může takto postiženému zachránit život. Neurochirurg Peter Hamlyn pro The Telegraph řekl k tomu řekl následující: „Nejběžnější forma krvácení do mozku pro muže v tomto věku souvisí s kardiovaskulárními problémy. Myslím si, že tohle byl případ právě Sira Alexe, protože se chirurgové rozhodli pro okamžitou operaci z důvodu, že velikost krevní sraženiny byla velká a způsobovala poškození mozku. Jedná se o běžný postup při záchraně života, aby se zabránilo co nejmenším následkům pacienta.“

Proto tak musel být hned v sobotu Ferguson převezen do nejvyhlášenější nemocnice na Ostrovech Salford Royal Hospital, přičemž se tak uskutečnilo za doprovodu policejní eskorty. Až do večerních hodin pak dostala veřejnost zprávu o tom, že největší kapacita mezi trenéry už je po opreraci. „Ale nějaký čas bude potřebovat intenzivní péči, aby se mohl maximálně zotavit,“ píše se v klubovém prohlášení Manchesteru United.

Hamlyn však upozorňuje, že tak jednoduché to zřejmě nemusí vůbec být. „Během několika prvních dnů po operaci je důraz kladen především na podporu životních funkcí pacienta. Dělat nějaké prognózy je velmi obtížné. A to i v řádech týdnů. Pokud však nepřichází zlepšení ani po několika měsících, pak je nepravděpodobné, by se jednotlivec vrátil do původního stavu. I když samozřejmě šance na plné zotavení existuje, ale i ta si vyžaduje dlouhé rehabilitace,“ vysvětluje. Jeho kolega Mark Porter pak pro The Times říká: „Vyhlídky na uzdravení závisí na závažnosti a místě krvácení. Až polovina pacientů nepřežívá a druhá polovina většinou mívá trvalé následky v podobě výpadků paměti, vady řeči či epilepsie. Navíc hrozí, že se krvácení do mozku může v následujících dnech, týdnech i měsících znovu objevit.“

Mezitím už na tuto až šokující informaci reagoval celý fotbalový svět. Slova podpory směrem k Alexu Fergusonovi přicházejí od bývalých hráčů United Cristiana Ronalda, Ruuda van Nistelrooije, Petera Schmeichela či Davida Beckhama, současných hráčů tohoto klubu, bývalých anglických reprezentantů Alana Schearera či Garyho Linekera, ale i od rivalů jakými jsou Vincent Kompany (kapitán Manchestreu City) či kluby Liverpool a Arsenal.

Související

Ronaldo, Cristiano

Chování Ronalda je na legendu Manchesteru United moc. Vyzvala ho k odchodu z klubu

Kolem hvězdného portugalského fotbalového útočníka Cristiana Ronalda je v posledních dnech živo a to především proto že před pár dny opustil předčasně lavičku a odešel tak do kabiny ještě před koncem ligového duelu s Tottenhamem. Kouč Rudých ďáblů Erik ten Hag na to reagoval tak, že ho nenominoval na další ligový duel s Chelsea, na čež se Ronaldo za své chování omluvil. Podle klubové legendy Garyho Nevilllea by pro United bylo nejlepší, kdyby s Ronaldem okamžitě ukončila spolupráci.
Chelsea FC

Prohra se Záhřebem byla poslední kapkou. Vedení Chelsea se rozloučilo s Tuchelem

Fotbalistům londýnské Chelsea se nevydařil vstup nejen do nové sezóny anglické Premier League, na jejímž začátku ze sedmi dosavadních kol Londýňané vyhráli jen třikrát a nachází se tak aktuálně na šestém místě ligové tabulky, ale i do nové sezóny Ligy mistrů. Hned v prvním zápase totiž na hřišti Dinama Záhřeb prohráli 0:1 a to už bylo na vedení Blues příliš a rozhodli se tak ukončit spolupráci s koučem Thomasem Tuchelem.

Více souvisejících

Premier league Alex Ferguson (skotský fotbalový trenér) Fotbal

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy